פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

הסיבות הנפוצות והמוזרות שבגינן אנשים נוטלים הלוואות

אנחנו מצאנו 12 סיבות, כמה מהן שכיחות, אחרות הזויות במיוחד, שבגינן פונים אנשים להגיש בקשה להלוואה

שולי הלוי

החיים מזמנים לפעמים אירועים שמחייבים אותנו להוצאות גבוהות יותר ממה שאנחנו יכולים או רוצים להוציא מההכנסות השוטפות. סיוע כלכלי מההורים, שחרור חסכונות, גיוס המונים במרשתת הם בין הפתרונות האפשריים, כמו גם הגשת בקשה להלוואה מהבנק. אם אתם קוראים את השורות האלו, סביר שאתם קצת חושבים, אולי אפילו התחלתם לברר, בנוגע להלוואה עבורכם – אולי שתי הרשימות שהכנו עבורכם יעזרו לכם להחליט.

הרשימה הראשונה כוללת את הסיבות הנפוצות שבגינן ישראלים נוטלים הלוואות והשנייה מכילה סיבות מוזרות והזויות שבגינן אנשים ביקשו הלוואה. אם אתם שוקלים לקחת את אחת ההלוואות המוצעות בשוק בגין אחת מהסיבות ברשימה הראשונה, נמליץ לכם לבדוק היטב את תנאי ההלוואה ולבחון את יכולת ההחזר החודשית שלכם, אבל אם הסיבה שלכם מופיעה דווקא ברשימה השנייה, נמליץ לכם לשקול זאת עוד עשר פעמים לפני שתרדו לגמרי מהרעיון.

Credit: Shutterstock

משפחה, נדל״ן ולימודים: 8 הסיבות הנפוצות שישראלים נוטלים הלוואות

קניית בית

הסיבה המוכרת מכולם היא כמובן ההלוואה הגדולה מכולן: הלוואת משכנתה לרכישת בית. בשנת 2020 נטלו ישראלים הלוואות משכנתה בהיקף של כ-78.2 מיליארד שקל, זאת לעומת 68 מיליארד שקל ב-2019. מנתונים עכשוויים יותר שפרסם בנק ישראל עולה, כי בחודש מאי נרשם שיא בסך המשכתנאות שנטל הציבור בישראל: 9.5 מיליארד שקל.

כיסוי המינוס

אחת הסיבות הכי נפוצות שבגינן ישראלים נוטלים הלוואות היא סגירת המינוס בעובר ושב או כיסוי הלוואה קודמת. אם אתם בעצמכם שוקלים הלוואה בגלל סיבה שכזו, נמליץ לכם להוסיף לבדיקה הראשונית גם תכנון תקציבי עתידי. מחפשים אפליקציה או תוכנה שתעזור לכם לנהל את העניינים? מצאנו רשימת כלים ואפליקציות לניהול כסף, תקציב והוצאות. אין בעד מה.

קניית מכונית

יכול להיות שבשנים הקרובות נראה שיפור משמעותי בתדירות ואיכות התחבורה הציבורית, עד אז כנראה שנמשיך להחזיק ברכב פרטי. עלויות רכישת מכונית חדשה הינן גבוהות,  ויש הבוחרים להיעזר בהלוואה כדי לרכוש את הרכב המבוקש.

שיפוץ הבית

לפעמים עולה הצורך לגוון, לעיתים אין ברירה אלא לתקן, פעמים אחרות שינוי ההרכב המשפחתי או אופן החיים מחייב אותנו לבצע שיפוץ בבית. בין המטרות הנפוצות להלוואה לכל מטרה, שיפוץ הבית הוא אחת המטרות השכיחות.

טיפול רפואי

בשונה משיפוץ הבית שהלוואה לטובתו מגיעה עם ניחוח התחלות חדשות (או טיטולים), החיים לפעמים מפתיעים אותנו בבשורות רפואיות לא ממש משמחות. במקרים בהם הכיסוי הביטוחי אינו מספיק לכיסוי הוצאות הטיפול, השיקום, התרופות או ציוד העזר, יש הבוחרים להיעזר בהלוואה כדי לממן את הטיפול הרפואי הנדרש.

חגיגה נחמדת

אבל החיים גם מזמנים לנו אירועים מגה-משמחים, כמו יום החתונה, חגיגות הרך הנולד, ההגעה לגיל בת.ר המצווה. בין אם התכנון הוא אירוע עם מוזמנים או אם ההחלטה היא לחגוג דווקא בחופשה מפנקת בחיק המשפחה האינטימית, ההוצאה הכספית החריגה מובילה לא מעט אנשים להיעזר בהלוואה על מנת לממן את החגיגה.

לימודים

כדי להתקדם בחיים אנחנו כל הזמן צריכים ללמוד: יש דברים שנוכל לתפוס וליישם בקלות עם סרטוני יוטיוב או קורס מקוון, אחרים ידרשו מאיתנו לכבוש את ספסל הלימודים במשך שעות, להגיש עבודות, לכתוב מבחנים (לצאת לחופשת סמסטר) – ולשלם שכר לימוד. ההוצאה הכספית מחד והזמן הדרוש כדי שהלימודים לא יהיו לשווא, לא משאירים פנאי רב גם לעבודה, ולכן ישנה הסתברות גבוהה לבחירה בהלוואה לתקופת הלימודים.

הקמה או קידום לעסק עצמאי

הביטוי האנגלי הנפוץ “you need to spend money to make money”, מיוחס למחזאי הקומדיות הרומאי טיטוס מאקיוס פלאוטוס, ודי מדהים שמשהו שנכתב ב-250 לפני הספירה רלוונטי גם 2,270 שנים אחריה. הקמת עסק חדש מאפס, תחזוקה ותיקון של אלמנטים שוטפים בעסק קיים, מיתוג מחדש או הפיכת העסק לדיגיטלי – כל אלו ואחרים מצריכים משאבים כלכליים, כשהלוואה יכולה לסייע לבעל העסק להגשים את מטרותיו.

קופים ונהנים: הסיבות ההזויות מחצי הכדור הדרומי

ועד לאן גלשנו כדי למצוא את הסיבות המוזרות ביותר שבגינן אנשים נוטלים הלוואות? לאוסטרליה, לא פחות. בבלוג של חברת הלוואות מקומית פורסמו ארבע הסיבות המצחיקות ביותר שנמצאו לבקשות הלוואה, האהובה עלינו נופלת בקטגוריה השכיחה של ״הקמה או קידום לעסק עצמאי״ והיא ״אני רוצה לפתוח עסק ביתי בתחום הפרמצבטיקה״, שהגיש גבר בעל שתי הרשעות קודמות על סמים.

אם דאגתם, אז אל – בקשתו סורבה. סיפורים משעשעים לא פחות כוללים אדם שנתקע בשדה התעופה בשיקגו בסופת שלגים הגיש בקשה להלוואה מיידית אישית לרכישת מטוס ״כדי שאוכל לשוב הביתה״, וסטודנט שביקש הלוואה מקרן הנאמנות המשפחתית כדי ״לקנות את המכללה ולפטר את כל המורים״. שתי בקשות הגיוניות לחלוטין, לא? אבל הסיבה ההזויה ביותר שצוינה בכתבה הייתה אדם שביקש הלוואה לרכישת בית (!) לקופים שגידל, כי נוכחותם בביתו העלתה צחנה לא קלה. איזה ריח חשבת שיהיה להם, איינשטיין?

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...