בזיון: החייל מת? לייייייק!

“זונת לייקים” הוא הכינוי המוכר עבור אנשים שנותנים לייק לכל דבר שזז על הוול שלהם בפייסבוק. התופעה הזו הולכת ותופחת למיימדים מעצבנים. אינטרסים ופוליטיקה פנימית בתוך פייסבוק, גורמים לאנשים ללחוץ לייק בלי קשר אמיתי לתוכן המפורסם, רק בכדי ששמם יתנוסס כמי שלחצו לייק על הפוסט הזה. התופעה הזו נפוצה בעיקר על קירות של מפורסמים או ידוענים בתחום הבידור אבל גם אצל ידועני רשת למיניהם.

בשגרה, התופעה הזאת מעצבנת, אבל לא מספיק כדי שתגרום לי לפתוח דיון בנושא. אולם, פוסט ספציפי שפורסם היום בעמוד הפייסבוק של חדשות 2 גרם לי לעצבים ולתחושת אי נעימות גדולה. נכון, אני לא מגלה את אמריקה בשנית, והתופעה היא תופעה מוכרת, אבל הסבירו לי אתם. כיצד יכול להיות שפרסום הידיעה הבאה: “טרגדיה בצה”ל: חייל התמוטט ומת ביום הולדתו” גרפה 650 לייקים תוך שעה מרגע פרסום הידיעה? ולאן המספר הזה עוד יתפח?

אז מילא. בא לך שבנאדם מסויים יראה שאתה שם לב לפרסומים שלו, או לחילופין, אתה מעריץ את סער שיינפיין ונותן לייק על כל הפלצה שלו בפייסבוק. אבל אלוהים, יש גבול לכל תעלול. מי שלוחץ לייק על פוסט כזה מסמן את עצמו כאדיוט. לא ש”לייק” הוא מדד כלשהו לחכמה, פופולאריות או איכות התוכן, אבל במצב מהסוג הזה, לחיצה על הלייק היא עדות למחסור חמור בשכל, רגש, או הבנה בסיסית של משמעות הכפתור הטיפשי הזה. מנגנון הריסון של גולשי הפייסבוק הלך לאיבוד איי שם בדרך, והתוצאה היא מפגן איוולת מחריד בדמות לייקים על הודעת מוות טרגית של חייל.

אני אפילו לא מתחיל לדבר על מצעד התגובות המטופשות לא פחות. ערימות של אנשים שמשתתפים בצערה של המשפחה אותה מעולם לא הכירו, על מות בנם שגם אותו לא הכירו ושמו אפילו לא פורסם. יש לי רעיון. מדוע לא לפתוח עמוד פייסבוק בו יעלו מידי יום כל מודעות האבל מעיתוני היום והקהל הרחב יוכל להיכנס ולתת לייקים לנפטר שהוא הכי אוהב, עם תגובה מרגשת בה הוא משתתף בצערו.

אהבתם? תנו לייק.

תודה לעדן קדם על הלינק.

לייק לפטריה בפייסבוק