כפרה, אל תסובב אותי!

בשנים האחרונות לקראת יום כיפור ומועד ביצוע מנהג הכפרות, עולות קריאות כנגד ביצוע המנהג באמצעות שחיטת תרנגול. את הדיון מובילים המתנגדים למנהג התרנגולת שטוענים כי מדובר בהתעללות ללא כל צורך וכי יש לאוסרה בחוק ולהורות לנהוג את מנהג הכפרות באמצעות מטבעות כסף.

דף פייסבוק חדש שנפתח במוצאי שבת תחת השם "כפרה לחיים ולא למוות", שם לו למטרה לעודד ביצוע מצוות כפרות במטבעות כסף ולא בחיים. את הדף הקימו שתי נשים – דתיה וחילונית – שמעידות על עצמן שהדף הוקם "מתוך כבוד ליהדות".

"מנהג הכפרות משמעותו גרימת סבל קשה לעשרות אלפי תרנגולים ותרנגולות", אומרות מארגנות הקבוצה. "טקס ה'כפרות' עצמו כולל טלטול העופות סביב הראש ושחיטתם. אך סבלם לא מתמצה בזאת. ראשית, הסבל קשור בתנאי גידולם: מרבית העופות מגיעים מלולים תעשייתיים, שם נשללים מהם מרבית צורכיהם ומערכות שונות בגופם נפגעות כתוצאה מן הצפיפות הרבה ומן ההפרשות בהן הם מתבוססים. סבל נוסף עובר על העופות עם הובלתם לשווקים. בסופו של התהליך, מרבית העופות מוחזקים במשך שעות ואפילו ימים בכלובים דחוסים, כשהם ממתינים ללא כל מים או מזון להוצאתם מהכלובים שמיד לאחריה יישחטו".

הדף צבר עד כה מעל 500 אוהדים ובנוסף זוכה גם לשיתופים רבים ואף סיקור באתרים הדתיים הפופולאריים כיפה וטמקא. בדף מצוטטים רבנים שקוראים לבצע את מנהג הכפרות על כסף, ביניהם גם את קריאתו של הרב שלמה אבינר:

למייסדות הדף חשוב להבהיר שהן לא פועלות למטרת רווח, אלא לשם העלאת הנושא למודעות ולדיון, ואכן העמוד מלא דיונים ערים על משמעות הכפרות בבעל חיים ועל מהות האיסור על 'צער בעלי חיים'.

הקריאה מקבלת חיזוק גם מהרב הכי מצייץ הרב זרקי שכתב השבוע בחשבון הטוויטר שלו:

פורסם במקור בשאריות ברשת

לייק לפטריה בפייסבוק