מי עומד מאחורי הסרטון המתעד מעצר של צעיר ישראלי בשדה התעופה בפינלנד?

החל משעות הבוקר, החל לרוץ ברשת סרטון המציג לכאורה מעצר של צעיר ישראלי הלובש חולצה שעליה הסמל של חטיבת גולני, בשדה התעופה בפינדלד. הסרטון הופץ לראשונה על ידי עמוד הפייסבוק 0404, שם נכתב: “הסרטון שמתחיל לרוץ ברשת מציג צעיר ישראלי שנעצר, ככל הנראה הלילה, ע”י שוטרים בשדה התעופה. שתפו בכדי שנוכל לקבל מידע. מכירים אותו? דווחו לנו.”


כצפוי, הסרטון הפך ויראלי וזכה עד כה למאות לייקים ושיתופים על ידי הגולשים, שהביעו מצידם את סלידתםם מהעובדה שהצעיר נעצר לכאורה רק בגלל שלבש חולצה המייצגת את אחד מסמלי צה”ל. אולם, קל מאוד לעשות אחד ועוד אחד ולהגיע למסקנה הברורה כי ככל הנראה לא מדובר בסרטון אמיתי אלא בתעלול ויראלי כלשהו, שנכון לרגע כתיבת שורות אלו, לא ממש ברור מי עומד מאחוריו.

בפורם רוטר, פורסם צילום מסך של סטטוס מרשת פייסבוק בו כותבת בחורה בשם לילך יצחק: “צריכה עזרה דחוף, אני בנמל תעופה בפינלנד, השוטרים עצרו עכשיו בחור ישראלי עם חולצה של צה”ל. לא יודעת מי זה ולא ברור לי למה עצרו אותו, אבל אני חושבת שזה קשור לחולצה – כי שאלו אותו אם הוא מ- IDF, מה עושים?”. בבדיקה שערך אתר מזבלה הפרופיל ממנו פורסמה כביכול ההודעה הזאת, אינו קיים בפייסבוק.

לילך יצחק

בנוסף מדווחים באתר מזבלה כי גם הפרסומאי ספי שקד פרסם את הסרטון בשעות הבוקר באמצעות הפרופיל האישי שלו, על אף שאינו אוהד של העמוד 0404, עובדה שמעוררת חשד מיידתי בנוגע לנכונותו של הסיפור המוזר הזה.

גם בלי העובדות הללו, בלי הוכחות חד משמעיות ועם מעט הגיון בריא ניתן להסיק כי במידה והסיפור היה נכון, היו מתפרסמות במהלך היום ידיעות בעניין גם באתרי החדשות הישראלים. כאמור, הדבר לא קרה, מה שמוביל שוב למסקנה המיידית כי מדובר בקמפיין ויראלי כלשהו, שעדין לא ברור מי אחראי לו, ומה בדיוק הוא מנסה לפרסם.

צעיר ישראלי נעצר בפינלנד

לייק לפטריה בפייסבוק