פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

לא משחק ילדים: על השקעות, לגו ומה שביניהם

מחקר חדש מצא כי השקעה בערכות לגו עשויה להניב תשואות מרשימות מאוד לאורך השנים. אך האם כדאי להתחיל להשקיע בלגו או שעדיף להשאיר את תיק ההשקעות בידי המומחים? על כך בכתבה הבאה

נכתב על ידי: דסי ניר

ישנם מעט צעצועים העומדים במבחן הזמן כמו אבני הבניה האייקוניות של חברת לגו הדנית, המיוצרים מזה למעלה מ-80 שנה. ההצלחה הכבירה של חברת לגו ברחבי העולם הפכה את הצעצוע האהוב לכזה שרבים מאיתנו גדלו עליו בעצמנו וכעת הילדים שלנו משחקים בו. לאורך השנים התמקדה לגו באסטרטגיות שיווקיות שונות הפונות לקהלים משתנים של ילדים, בנים ובנות, צעירים יותר ופחות, ולא פסחו על הבוגרים יותר שביניהם. הושקו אינספור מוצרים נלווים, לעיתים תוך חיבור למוצרים אחרים כמו סרטים, ספרים, מוצרים ממותגים ואפילו פארקי שעשועים בערים נבחרות. אך אבני הבניה הקלאסיות, שקיבלו עם השנים מתיחות פנים שונות, היו ונותרו גולת הכותרת. אמנם אנחנו נוטים לחשוב על לגו כעל משחק ילדים, אך יש מי שרואים בו גם השקעה כלכלית לכל דבר.

קרדיט Shutterstock

מחקר חדש מצא כי מסחר בערכות לגו במהלך קרוב ל-30 השנים האחרונות הניב תשואות משמעותיות, העולות לעיתים על התשואות של כמה מהחברות הגדולות הנסחרות בשוקי ההון. חברת לגו עצמה, היא חברה בבעלות פרטית ואינה נסחרת בבורסה, אך נראה שערכות המשחק האהובות שיצרה נסחרות גם הרבה אחרי שירדו ממדפי חנויות הצעצועים ברחבי העולם. מחקר שבחן מסחר בלמעלה מ-2,300 ערכות לגו בגדלים שונים מצא כי דווקא ערכות הלגו הקטנות יותר, עד 100 חלקים, ייצרו לבעליהן את התשואה הגבוהה ביותר. כמה גבוהה? כ-22% בממוצע. גם הערכות הבינוניות והגדולות יותר נמכרו בתשואה ממוצעת של כ-7-12%. המחקר אף זיהה הבדלים בין ערכות הלגו עצמן בהתאם לנושא הערכה ולמיתוג שלה. כך למשל ערכות בנושא של גיבורי-על זכו לתשואה גבוהה יותר מאלו הכוללות נושאים ודמויות מסדרת האנימציה ׳משפחת סימפסון׳.

נדמה שתוצאות המחקר חושפות בפני המשקיעים אפשרות חדשה לגיוון ההשקעות. כאשר בוחרים בית השקעות ובו צוות מקצועי רחב של מנהלי השקעות, אנליסטים ומנהלי תיקים המנהל עבורנו את תיק ההשקעות שלנו. אבל לפני שמסתערים על חנות הצעצועים הקרובה, בניסיון לאתר ערכות לגו שאולי יוכלו להכפיל את ערכן תוך כמה שנים, כדאי לחשוב  מהי מטרת ההשקעה, לאיזה טווח זמן ומהי רמת הסיכון שהמשקיע  מוכן לשאת במקרה של השקעות שלא יעלו בקנה אחד עם הציפיות. בניית תיק השקעות היא עניין מורכב יחסית שלא כדאי להקל בו ראש ולכן ניתן לבחור בית השקעות ובו צוות מקצועי רחב של מנהלי השקעות, אנליסטים ומנהלי תיקים המנהל את תיק ההשקעות. בתי השקעות  משקיעים משאבים ניכרים כדי לנתח ולהעריך אפשרויות השקעה שונות שיוכלו להתאים לתיקי ההשקעות של הלקוחות.

לעומת זאת, אם תבחרו להשקיע בחפצי ערך כגון ערכות לגו, או אפילו תכשיטים או חפצי אמנות כלשהם, כדאי לזכור שהביקוש לחפצים אלה בהמשך עשוי להשתנות. ביקוש שכזה יכול להיות תלוי באופנות מתחלפות, או בהיצע של חפצים אלה בשוק במועד שרוצים למכור אותם – דברים שקשה לחזות אותם מראש. השקעה בחפץ פיזי לרוב מחייבת להקפיד על תחזוקה נאותה של החפץ כדי שיישמר במצבו המקורי ולא ייפגם עד למועד המכירה. תחזוקה כזו עשויה לעיתים להיות כרוכה במקום אחסון לא מבוטל, באמצעי אבטחה יקרים כגון כספות או אמצעים אחרים ובמניעת מפגעי מזג אוויר, מכרסמים או שאר מזיקים שעלולים לפגוע בחפצים. בנוסף, בעת מימוש ה ההשקעה ומכירת ערכת הלגו למשל  למרבה במחיר, יתכן שזה יהיה לא פשוט לאתר קונה מתאים לכל ערכה וערכה, או אפילו למצוא קונים כלשהם שיהיו מוכנים לקנות את הלגו במחיר המבוקש.

לגו הוא משחק הרכבה מדהים, המסייע לילדים לפתח יכולות דמיון, תכנון והנדסה מרחבית. בין אם אתם מעריצי באטמן, נינג׳ות, או שאתם מחובבי הלבנים הקלאסיות, לגו משקיעה מאמצים נרחבים בעיצוב מגוון רחב מאוד של ערכות בנושאים מגוונים, המתאימים לבנים ולבנות בגילאים שונים, ומותאמות לפיתוח יכולות שונות ולשעות רבות של הנאה. אך אם בוחרים לנהל  תיק השקעות, כדאי להשאיר את ההשקעות בידיהם של אנשי המקצוע המומחים לדבר, ולא להיסחף אחר כל טרנד חולף.

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...