כך תפתחו את הדמיון והיצירתיות אצל הילדים שלכם

משחקי תפקידים מאז ומעולם היו כלי משמעותי לפיתוח היכולות המחשבתיות של ילדים. עודדו את הילדים לספר את הסיפורים והרעיונות שלהם וליצור אותם במוחשיות ע”י שימוש בתלבושות ואביזרים – לדוגמא, הילד/ה שלכם ראו סרט והתחברו לאחת הדמויות? עזרו להם להתחפש לדמות באמצעים ביתיים כגון שמיכות, כובעים, צעיפים וכו… ושחזרו איתם קטעים מתוך הסרט – פעילות זאת מאפשר לילד לפתח את הדמיון לכדי יצירתיות במיוחד בעידן שאנו חיים בו שהכל סובב סביב מסכים וטכנולוגיה.

פעילות נוספת שאני נוהגת לעשות עם ילדיי – לצייר דמויות שהם אוהבים, אנחנו פותחים תמונה של הדמות האהובה בטאבלט ויחד מעתיקים אותו לבריסטול ציור וצובעים. ניתן גם לצייר עצמים שיש לכם בבית – לילד שלי יש דובי ענק שהוא מאוד אוהב אז אנחנו משתמשים בו כדוגמן והילד מצייר אותו לפחות 3 פעמים בשבוע.

Credit: Pixabay

ניתן גם לצאת יחד לפארק ולשאול את הילד מה הוא הכי אוהב בפארק, לצלם את מה שהילד אוהב ולהשתמש בתמונה הזאת כרפרנס לציור שלו בבית. בהתחלה עזרו לילד ולאחר מכן תנו לו לנסות לבד ואתם תראו שכאשר הוא יצליח תהיה לו הרגשת סיפוק אדירה.

לא אוהבים סליים ובצקים? דעו לכם שהוכח שמשחק בבצקים מפתח את היצירתיות של ילדכם במיוחד אם הופכים את זה לפעילות עמוקה בה נותנים לילד משימות שיעזרו לו להוציא את הדמיון החוצה. לדוגמא, בקשו מהילד להכין לכם צלחת או כוס מהבצק – אתם תראו איך הוא עושה זאת בשמחה ובהתלהבות רבה. אני נוהגת להוציא פרוסת עוגה ומבקשת מהילד להכין את העוגה מהבצק, התוצאה מדהימה ומשעשעת.

שונאים חול? מכירים את זה שהילד חוזר מהגן מלא בחול בכל מקום אפשרי? הבית מתלכלך ואתם נשארים מתוסכלים וכל מה שעולה לכם בראש זה איך גורמים לגננת לסגור ארגז החול? אז זהו, חשוב שתדעו שחול הוכח מחקרית בארה”ב כחומר הכרחי להתפתחות המוטורית התקינה של ילדכם ולעידוד ופיתוח היצירתיות שלו. זאת הסיבה שבמרבית הגנים בישראל תמצאו ארגז חול. חשוב להקפיד שהחול כמובן נקי ואין בו צואה של חתולים. בבילוי בחוף הים מומלץ להביא לילד כלים כגון כף ודלי בכדי שיוכל לבטא את הדמיון לכדי מציאות – מישהו אמר ארמון בחול? אחד הדברים המפתחים והמומלצים ביותר, עזרו לילדכם ותהנו גם אתם.

זכרו, המפתח לפיתוח הדמיון והיצירתיות של ילדיכם הוא לספק להם הזדמנויות לגעת, למשש, לחקור ולעודד חשיבה מחוץ לקופסה. פעילויות אלו מציעות נקודת פתיחה לעורר ולטפח את החשיבה היצירתית שלהם, ומאפשרות לדמיונם לפרוח ולהתפתח. אמנם מדובר בהשקעה מצד ההורים, אבל התוצאות הן ילד/ה שמח יותר, עצמאי וחכם יותר.

אתר הפטריה הינו מגזין אינטרנטי של פנאי, בידור ותרבות. באתר תמצאו כתבות תוכן מעניינות, מדריכי קניה, סקירות ודירוגים מעולמות הצרכנות ועוד המון תכנים מגוונים, מעוררי השראה ומרחיבי אופקים. לפנייה למערכת האתר ניתן לפנות בכתובת [email protected] .
מערכת הפטריה

לייק לפטריה בפייסבוק