8 דברים מפתיעים שהעיניים שלכם יכולות לספר לכם על בריאות הגוף שלכם

עיניים הם איבר רגיש וחשוב בצורה יוצאת דופן. אבל חוץ מלהראות לנו את כל מה שקורה מסביבנו, בהרבה מקרים העיניים גם יכולות לספר מה קורה בפנים, בתוך הגוף שלנו. לא מעט תופעות ובעיות שמתפתחות בעין או בראיה מעידות גם על בעיה רפואית חמורה יותר שלא קשורה רק לעיניים. הנה רשימה של 8 סימפטומים שכדאי לשים לב אליהם:

Credit: pixabay

בליטה או נפיחות קבועה

קורה לא מעט שמתעוררים עם בליטה מטרידה ומציקה במיוחד שנגרמת לרוב מחסימה של בלוטת חלב. בהרבה מקרים, זה יעלם מעצמו תוך כמה ימים. אבל אם לא, או אם הבליטה נעלמת וחוזרת, כדאי ללכת לרופא כדי לשלול אפשרות של נגע או גידול סרטני.

נשירה מהגבות

יש הרבה סיבות לאיבוד שיער מהגבות: גיל, לחץ או תזונה. יש גם סיבה נוספת, נדירה הרבה יותר, והיא אלופציה אראטה (התקרחות באזורים מסוימים). אופציה אחרת, מעט יותר נפוצה, היא תת פעילות של בלוטות התריס. במקרה של נשירה, כדאי ללכת לרופא שיבדוק את הבלוטות.

ראיה מטושטשת

אנחנו שורפים כל כך הרבה זמן מול מסכים של מחשב או סלולר וזה יכול לגרום לראיה מטושטשת או ליובש בעיניים. כשזה קורה בתדירות גבוהה, זאת כבר בעיה רפואית ואפילו יש לה שם “סינדרום העין היבשה”. אם אתם מרגישים שבעיה כזאת קיימת אצלכם, התייעצו עם רופא כדי לבדוק איך ניתן להקל על המצב.

עיוורון נקודתי

זה די מלחיץ להבין שיש נקודות או פסים בשדה הראיה שבהם אתם לא רואים או רואים מטושטש. בד”כ מדובר בתופעה שמתלווה למיגרנות וכאבי ראש. אם אתם מזהים סימפטומים כאלה אצלכם, כדאי לבדוק מה מצית את התופעה, כדי שאפשר יהיה לטפל בה.

עיניים נפוחות

זה לא נדיר שהעין נפוחה. יכול לקרות מבכי, שפשוף וכל מיני דברים יומיומיים. מצד שני, אם אתם חווים נפיחות כזאת שוב ושוב, זה עלול להצביע על מחלת עין שקשורה בבלוטת התריס. אם בנוסף אתם חשים בקושי לעצום את העיניים, כדאי לפנות לרופא בדחיפות.

צהוב בלבן של העין

אם אתם מסתכלים במראה ומזהים שהצבע קצת מוזר ומזכיר צהוב יותר מלבן, יכול להיות שיש לכם בעיה בתפקוד של הכבד או של כיס המרה. במקרה כזה אסור להתעלם וצריך לבדוק מה הגורם.

ראיה מעורפלת אצל חולי סוכרת

חולי סוכרת צריכים להיות מאד רגישים לכל שינוי במצב הראיה שלהם. אחד מהסיבוכים האפשריים של המחלה הוא רטינופתיה סוכרתית, שמתחילה בראיה מעורפלת.

ראיה כפולה, מטושטשת או איבוד ראיה

כל שינוי כזה הוא אזהרה שדורשת בדיקה מיידית. אם אתם רואים כפול או מאבדים את הראיה באופן פתאומי, פנו לרופא ללא דיחוי כי אלו יכולים להיות גם סימנים לשבץ.

לייק לפטריה בפייסבוק