פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

7 דרכים לבישול בריא יותר

המודעות לבריאות בישראל צמחה מאוד בשנים האחרונות ואנשים רבים יותר מתעניינים בבישול בריא ובתזונה נכונה. הדבר קורה גם מפני שאנשים לא מעטים נאבקים במגפת ההשמנה שמאפיינת את העולם המערבי, גם מפני שטרנד החיים הבריאים הצליח לחדור לשכבות רבות של האוכלוסייה. אם בעבר אנשים רבים היו צורכים כמויות גדולות מאוד של מזון מטוגן, וכן מזון עם כמויות גבוהות של סוכר ומלח, כיום מהפכת הבישול הבריא הגיעה כמעט לכל בית.

יש מגוון טכניקות שניתן להשתמש בהן כדי לבשל בריא יותר, רובן כרוכות בשיטות שונות בהכנת מזון וגם בחומרי הגלם שבהם משתמשים. אספנו עבורכם כמה טיפים של בישול בריא שיכולים לחולל מהפך בצורת האכילה שלכם ולהפוך את הבישול הביתי אצלכם לבריא ומזין יותר.

Credit: Freepik

צליית בשר על הגריל

אם אתם חובבי בשר ורוצים להקפיד על בישול בריא, צלייה של בשר על הגריל היא שיטה הנחשבת בריאה יותר. רצוי כמובן, לחתוך את השומן של הבשר ולא לאכול אותו, אך בכל מקרה – צלייה על הגריל היא דרך בריאה ודיאטטית יותר לצרוך חלבון מן החי.

לאפות, לא לטגן

טיגון בשמן עמוק הוא אחת מהדרכים הכי פחות בריאות להכין מזון. הטיגון יכול לגרום להופעה של כימיקל באוכל בשם אקרילמיד, שנחשב כגורם מסרטן. בנוסף לכך, מזון מטוגן בשמן עמוק סופח שמן ומעלה את כמות הקלוריות בכל מנה באחוזים ניכרים. מאכלים מטוגנים כמו סופגניות, בורקסים וצ'יפס יכולים להיות טעימים מאוד, אך גם מאוד לא בריאים.

למרבה המזל, ניתן ליהנות מהרבה מהמזונות שאנו צורכים בגרסתם המטוגנת, בצורה בריאה בהרבה – על ידי אפייה. כך למשל, במקום צ'יפס מטוגנים ניתן לאכול תפוחי אדמה אפויים בתנור – בחירה בריאה בהרבה. כך ניתן לעשות עם מאכלים רבים נוספים ולהנות מטעם נהדר, ללא צורך בטיגון עמוק. הדבר מצריך להרגיל את המשפחה בתהליך קצר, אך הרווחים הבריאותיים שיש במעבר לאפייה במקום טיגון הם משמעותיים מאוד.

אם כבר מטגנים – ללא שמן

אם בכל זאת רוצים לטגן, ישנם כיום פתרונות רבים בשוק שמאפשרים לבצע טיגון בצורה בריאה יותר. כך למשל, ישנם פתרונות של טיגון ללא שמן, על ידי שימוש במחבתות מיוחדות. בנוסף לכך, ניתן לקנות תרסיסי שמן זית שבעזרתם ניתן להשתמש בכמות מועטה של שמן כדי להשתמש בזמן הטיגון.

לאדות את הירקות

פתרון מומלץ נוסף לבישול בריא הוא שימוש בשושנת אידוי או בטכניקות של אידוי ירקות. לאידוי, בניגוד לבישול הירקות במים, יש יתרונות רבים. טכניקת האידוי שומרת על הערכים התזונתיים והוויטמינים שיש בירקות, שרבים מהם הולכים לאיבוד כאשר מבשלים אותם במים.

שימוש בשמן זית

פטנט קטן נוסף שמשפר את רמת הבריאות במאכלים הביתיים הוא להתרגל להשתמש בשמן זית במקום שמנים אחרים, כמו שמן קנולה, תירס וכדומה. לשמן הזית יש תכונות בריאות רבות, למרות שהוא מכיל כמות גדולה של שומן וקלוריות, מדובר בשומן בריא. כך שאפשר לתבל איתו סלטים ומאכלים שונים, וגם להשתמש בו לצורך טיגון קל.

להקפיד על איזון בין אבות המזון

אחת מהעצות הראשונות שתיתן כל דיאטנית שתתייעצו עימה לגבי בישול בריא היא לשלב את כל אבות המזון בכל ארוחה. הארוחה האידיאלית צריכה לכלול שליש צלחת של חלבון, שליש צלחת של פחמימה בריאה ושליש נוסף של ירקות (מבושלים או חיים). הקפדה על שילוב של אבות המזון מובילה לרמת שובע גבוהה יותר לאורך זמן ומשדרגת כל ארוחה מבחינה בריאותית.

להפחית במלח ובשומנים בבישול

הטיפ האחרון הוא כללי. רצוי להפחית בשימוש במלח ככל האפשר בזמן הבישול, וכן להשתדל להפחית את כמות השומן והסוכרים שבהם משתמשים. מדובר בדבר שלא פעם קשה להתרגל אליו, אך זהו הרגל בריא יותר שיכול להיות בעל ערך רב מאוד ולהשפיע על הבריאות לטווח ארוך.

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...