איך למנוע התקרחות ולטפל בנשירת שיער אצל נשים או גברים

תחילה, ישנם מקרים רבים ברחבי העולם אשר מספר רב של אנשים אשר סובלים מאוד ממקרים של נשירת שיער. נשירת שיער הינה מצב של איבוד שיער אשר עלול להשפיע על שיער הקרקפת ושיער הגוף, ואף יכול להיות תוצאה תורשתית, שינויים הורמונליים, מצב רפואי או תרופות.

חשוב לציין כי כל אחד ואחת עלולים לחוות נשירת שיער, אך תופעה זו נפוצה יותר בקרב גברים. לכן, מומלץ לאנשים השמים לב ששיערם נושר, נעשה דליל, או שהינם מבחינים בכמות חריגה של שיער על המסרק או מברשת השיער שלהם, לפנות לרופא בתחום ששם מקצועו הינו דרמטולוג, הינו מתמחה במתן טיפול במחלות עור.

חשוב לומר כי אבחון שנערך נכון עשוי לסייע במקרים רבים עבור נשירת שיער. לכן, רופא עור יכול להבחין באם אכן מדובר בבעיה, בנוסף גם לאבחן את הסיבה להופעת הבעיה וכן לקבוע האם הינה תחלוף בעצמה או שישנו צורך במתן טיפול תרופתי עבור הבעיה. במאמר שלפניכם יוצגו מספר פרמטרים אידיאלים עבור נשירת שיער וכיצד לטפל בבעיה זו.

Credit: Pixabay

כיצד למנוע נשירה

בעת בה מבחינים בנשירה של השיער, ישנם המון מקרים בהם נכנסים לפאניקה ולמצבים דרמטיים. אך מתן טיפול עבור מקרה זה הינו חשוב ביותר, במיוחד במקרים בהם ניתן למנוע נשירה. חשוב לציין כי רוב מצבי ההתקרחות נגמרים בעקבות גורמים תורשתיים כגון, התקרחות גברית ונשית, את סוג הקרחה זו לא ניתן למנוע באופן מצער.

אך כאשר הנשירה נגרמת בעקבות גורמים אשר אינם תורשתיים, ניתן לבצע מניעה בצורות הבאות, להימנע מתסרוקות מתוחות של השיער למשל כמו, קוקו מתוח או צמות, להימנע ממשיכה כפייתית בשיער, יש לחפוף ולסרק את השיער באופן עדין מאוד, במקרה של שיער דליל ניתן לטפל באמצעות מכשיר לשיער דליל , להימנע מתרופות שכן יכולות לגרום לנשירת שיער, עישון מוכח כי הינו קשור בהתקרחות בקרב גברים, חשוב לשמור על השיער מחשיפתו לשמש באופן מוגבר וכן ממקורות קרינה אחרים של אולטרה סגולה.

מה בריא יותר, לסרק את השיער כשהוא רטוב או יבש?

כאשר מסיימים להתקלח נשאלת השאלה בה האם לסרק את השיער כאשר הינו רטוב או יבש. לכן, ניתן לומר כי סירוק שיער יבש או רטוב הינו לא ממש משנה, אך כל עוד נעשה בצורה עדינה. יחד עם זאת מומלץ לקחת בחשבון שמיד לאחר חפיפה השיער הינו מרוכך וכן נטול מקשרים, לכן, סירוק במצב זה גורם בצורה פחותה טראומה עבור השערות. ניתן להוסיף כי ישנו מוצר חדיש ומודרני שהינו נקרא מסרק לייזר, מסרק לייזר לנשירת שיער הוא מעין מכשיר לייזר בצורת מסרק אשר ניתן לבצע טיפול בעזרתו באופן עצמאי לחלוטין בבית.

חפיפה נכונה, מהי?

לפני הכל, התדירות עבור חפיפת השיער הינה חייבת להיות תואמת באופן אישי עבור כל אחד ואחת. שיער וקרקפת שמנוניים דורשים וכן זקוקים לחפיפה יום יומית, אך ככל שהגיל עולה, מפרישה הקרקפת פחות חומרים אשר משמנים אותה, ולכן הלחות הטבעית בשיער מופחתת. בנוסף להתפתחות זאת יש להפחית את תדירותיהם של החפיפות. שיער שכן נצבע באמצעות חומרים תעשייתיים עלול להיות יבש אף יותר. יחד עם זאת, חפיפה הנעשית בתדירות נמוכה מדי יכולה ליצור קשקשים. לכן, מומלץ וחשוב להגיע לתדירות אשר מתאימה אישית לקרקפת של כל אחד ואחת.

ביצוע טיפול במקום מקצועי

אחד הפרמטרים החשובים כאשר מדובר בבריאותנו חשוב ללכת למקום אשר הינו מקצועי ואמין. רופא המעניק עבורכם טיפול חייב וצריך להיות מוסמך לכך וכן מחזיק בידו רישיון לזה. אך על מנת להגיע למקום הנכון עבורכם ניתן לפנות למעגל הקרוב אליכם ולקבל המלצות עבור אותו רופא, אך האם אין המלצות מהמעגל הקרוב ניתן לפנות לאינטרנט וכן למצוא לפי דירוגים את המרפאה או קליניקה אשר מדורגת ברמה כי גבוהה.

טיפול תרופתי

ניתן לטפל בנשירת שיער גם בפן התרופתי, חשוב לציין כי ישנם תכשירים אשר מצריכים במרשם רופא כמו היירגיין, אשר מכיל משכה המגבירה את אספקתו של הדם עבור זקיקי השיער וכן מחזקת את השיער ואף מגבירה את הצמיחה שלו. תכשירים מסוג זה עשויים לסייע בהפחתה עבור נשירת השיער תוך תקופת זמן באורך 3 חודשים של טיפול לפחות. כאשר מדובר בנשים הצריכות טיפול נשירה, הטיפולים הינם במינונים נמוכים בלבד, ואף הריכוזים הגבוהים מאושרים לטיפול עבור גברים בלבד. לכן, ישנו טיפול תרופתי אשר במרשם רופא, שכן מתבסס על חסימת השפעתם של ההורמונים האנדרוגנים שהינם אחראים עבור השגשוג של תאי הערמונית והופעת הקרחת הנפוצה.

פטרת בקרקפת

באופן חד משמעי הפטרת נוצרת כתוצאה מהתפתחות זיהום פטרייתי, או בשמה האחר פטריית הגזזת. פטריה זו הינה מאופיינת על ידי היווצרות של טלאים המכוסי קשקשת על גבי הקרקפת, שכן מתפשטים ואף גורמים לשבירת השיער, גורמות להופעת אודם, נפיחות ואף לעיתים הפרשות מעור הקרקפת. חשוב להבהיר ולציין כי מחלה זו הינה מחלה מדבקת ביותר, וכן נפוצה מאוד בקרב ילדים. מחלת הגזזת מטופלת על ידי הענקת טיפול באופן תרופתי.

מה בנוגע לנשים?

חשוב לומר כי אצל נשים אשר הינן בנות 65 ומעלה עלולה להופיע התקרחות עקב אותן סיבות דומות אשר מופיעות אצל גברים אך בדפוס שונה מעט, הדפוס הנשי הינו מאופיין במספר צורות כגון, התקרחות הדומה לעץ אשוח, לכל אורכה של מרכז הקרקפת או מעין צורה מפושטת וכן אחידה על כל הקרקפת.

אבחון בנושא נשירת שיער

ראשית, לפני מועד קביעת האבחנה, חשוב ואף מומלץ לבצע בדיקה גופנית, ולברר את ההיסטוריה המשפחתית והרפואית. נוסף על כך קיימות בדיקות אשר עשויות לסייע כגון, בדיקת דם עבור מציאת גורמים תורשתיים לנשירה, מבחן נשירה, למעשה במבחן זה נערכת בדיקה בה בודקים כמה שערות נתלשות במשיכה קלה. דגימת קרקפת של שערות אשר הינן פגועות או עור עבור בדיקת שורש השערה, דבר זה למעשה עוזר לאבחן אחר זיהום אשר עשוי לגרום לנשירה.

האם זה קשור לגיל?

המון שאלות נשאלות בקרב צעירים הסובלים מבעיות נשירה אם לנשירת שיער ישנו קשר כלשהו לגיל. לכן, באופן חד משמעי ניתן לומר כי בגיל מבוגר רמת השכיחות עולה באופן משמעותי עבור נשירה על רקע גנטי, וכן יורדת השכיחות של גורמים שונים. נוסף על כך, גם מי שסבלו מבעיה אשר לא הורגשה לפני כן עלולים לפתח נשירה בולטת ואף עד כדי התקרחות.

חשוב לתת כמה מילות סיכום

ניתן לסכם כי נושא נשירת השיער הינו נושא מאוד רגיש בקרב המון אנשים בארץ ובעולם. ישנם המון אנשים סביבנו אשר סובלים מבעיה זו ביום יום, אך למרות זאת, מתן טיפולים עבור נשירת שיער הינם הדרך הנכונה ביותר על מנת למנוע בעיה זו. כפי שצויין במאמר, ישנן מספר רחב של טיפולים אודות נשירת שיער בין אם מדובר בטיפול על ידי רופאים ובין אם מדובר בטיפול עצמאי בבית. כמו כן, חשוב להבהיר כי לכל אחד ואחת מאיתנו הנושא בנשירת שיער קשור לכל אחד באופן שונה ואישי, וכן יש לפעול כל אחד לפי ההליך המתאים עבורו. בפן החיובי חשוב לציין כי מתן טיפול נכון וציות אחר הפרמטרים הקשורים בטיפול, יביא עבורכם תוצאות בריאות וחיוביות.

לייק לפטריה בפייסבוק