פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

זני הענבים שמהם מייצרים יינות

משקה היין מוכר עוד מהימים שלפני הספירה, עוד מימי מצרים העתיקה ופרס ואפילו בתנ"ך שלנו הוא מוזכר במפשט האייקוני: "יין ישמח לבב אנוש".  אך אילו זנים משמשים להכנת היינות השונים? הצטרפו אלינו למסע בין כרמים וגפנים שבהם נגלה מאיזה זן מכינים איזה סוג של יין.

Credit: Pexels

שמפניה

השמפניה היא יין שמכינים בחבל "שמפאן" שבצרפת. זהו יין מבעבע שטעמו מתקתק והוא מופק מהזנים: שרדונה, פינו־נואר ופינו־מונייה. צבעה של השמפניה הוא לבן גם אם מכינים אותה מענבים אדומים, והיא מתוארכת כבר לתקופת ימי הביניים שבה היא הוכנה במנזרים ובכנסיות, ואף שימשה בהכתרות מלכותיות. השמפניה הפכה לפופולרית כבר במאה ה־17.

מוסקט/מוסקטו

יין מוסקט מופק ממשפחת מוסקט המונה מעל 200 זנים שונים של ענבים. את יין המוסקט ניתן למצוא בצבעים לבנים, צהובים, ורודים ואף כמעט שחורים. יש הטוענים כי יין זה הוא אחד העתיקים ביותר הקיימים. האזכור הראשון בהיסטוריה של המוסקט מופיע בכתביו של  ברתולומאוס אנגליקוס בשנים 1230–1240.

דוריף/פטיט סירה

הדוריף הם זן ענבים אדומים שמהם נהוג לייצר את היין העונה גם לשם "פטיט סירה". הוא ניכר בטעם חריף ושזיפי מעט, צבעו כהה עד מאוד ובשל עפיצותו ניתן ליישן אותו גם עשרים שנים.

קברנה סוביניון

מקור היין קברנה סובניון הוא בבורדו שבצרפת. הוא נחשב לזן אציל, ושייך למשפחת "הוויטיס ויניפרה". הוא עשוי מענבים אדומים בעלי קליפה עבה ויש לו ארומה של אורז, תבלינים, סיגליות וקסיס. למרות שמשום שהוא מיוצר במקומות רבים בעולם, יש השפעה רבה על ניחוחו וטעמו לפי אזור הגידול שממנו הוא מגיע.

מרלו

מקורו של יין המרלו הוא בצרפת. הוא עשוי מענבים אדומים אך צבעו כהה יותר ומזכיר גוון הנע בין כחול לשחור. טעמו מתקתק והוא מזכיר שזיפים, צימוקים ואוכמניות. הוא זן שמבשיל מהר מאוד והוא מוזכר לראשונה בשנת 1784. פירוש שמו הוא "שחרור צעיר".

שיראז/סירה

מקורו של יין זה גם כן בצרפת והוא למעשה הכלאה בין שני זני ענבים: "דורזה" ו-"מונדוז בלנש". הוא עשוי מענבים אדומים ומוגש בטמפרטורה גבוהה יחסית – 18מעלות צלזיוס.

מקור השם על פי האגדה היא מהעיר שיראז שבאיראן כבר מלפני 7000 שנים. לעומת זאת גרסה אחרת טוענת שהוא הובא לדרום צרפת על בשנת 600 לפנה"ס על ידי הפיניקים, וגרסה נוספת גורסת שלמעשה הוא הובא על ידי אביר שחזר לביתו ממסעות הצלב, שהפך לנזיר, ושתל אותו בעמק נהר הרון.

שרדונה

מקורו של יין השרדונה הוא בצרפת והוא מיוצר מענבים לבנים. ענבי השרדונה נחשבים לאיכותיים במיוחד, הם אחד משלושה זנים שממנו מותר לייצר שמפניה, אך יתרה מכך מייצרים ממנו יין לבן: "המקור המבוקר מונראשה", הנחשב למשובח ביותר בעולם.

גווירצטרמינר

זן הענבים הזה מגיע מחבל אלזס שבצרפת מהמאה ה־19 ומשם הגיע גם אל גרמניה ואוסטריה. הוא מעשה מוטציה לזן הסאבנין רוז. היין המיוצר מענבים אלו הוא לבן חצי יבש, ומקור שמו הוא גרמני אומנם אך הוא ניתן לו דווקא בעיירה האיטלקית טרמנו השוכנת בצפון איטליה ופירוש השם הוא "מתובל". כמו כן, הא עשיר בסוכרים וטעמו מזכיר ליצ'י וורדים.

ריזלינג

מקורו של הריזלינג הוא בחבל הריין שבגרמניה. ענביו משמשים לייצור של יין לבן, יין לבן חצי יין, יין מתוק וגם יין נתזים (מבעבע). הריזלינג הוא ארומטי בעל ריח פרחוני ופירותי והוא בעל חומציות גבוהה וישנם יינות ריזלינג המיושנים כבר 600 שנים! זאת הודות לכמות הסוכר הגבוהה המשמשת אף היא כחומר משמר.

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...