16 עובדות מפתיעות שלא ברור איך חייתם בלי להכיר אותם

אם אי פעם יצאתם למסע שיטוטים ארוך בויקיפדיה, כזה שהוביל אתכם בין ערכים שונים ומשונים, גם אתם ודאי חזרתם ממנו חכמים יותר ועם לא מעט תובנות חדשות ועובדות מפתיעות שלא היה לכם מושג על קיומם לפני. ליקטנו עבורכם 16 עובדות וסיפורים מסקרנים ומרתקים שכנראה לא הכרתם בעבר, ובהחלט יוכלו לעזור לכם לשבור את הקרח בשיחת הסלון המביכה הבאה שלכם.

האיברים המיותרים בגוף

בגוף האדם יש כמה איברים מיותרים כאלה שחלק מהתפקוד שלהם, או רובו המוחלט, אבד במהלך האבולוציה. בין האיברים הללו ניתן למצוא את עצם הזנב, שרירים שמזיזים את האוזן ושרידים של עפעף שלישי בעיניים. גם תכונות אחרות של הגוף הפכו מיותרות עם התפתחות גזע האדם, כמו למשל עור ברווז, שאמור לגרום לשערות לזקור ולהבריח גורמים מאיימים.

דיזנגוף סנטר

במרכז המסחרי דיזנגוף סנטר, קיים מתחם תת קרקעי ענק שתוכנן להפוך למרכז תרבות. היות והתכנית לא יצאה לפועל, החלל שימש לאורך זמן כחניה למשאיות ומרכז לאיסוף אשפה. כתוצאה מכך, קמה במקום אוכלוסייה ענקית של אלפי עטלפי פירות. העטלפים שוהים בחלל במהלך היום ויוצאים ממנו בלילות כדי לאכול מעצי הפרי של העיר. לפני מספר שנים הגיעה משלחת של נשיונאל ג’אוגרפיק כדי לתעד את המקום המיוחד.

מה קורה לנהג במירוץ פורמולה 1

הנהגים המשתתפים במירוצי המכוניות של פורמולה 1, מעבירים הילוך בממוצע 2800 פעמים במירוץ אחד, מספר שמגיע גם ל-4000 במסלולים מפותחים במיוחד. התופעה המדהימה באמת היא זאת: במהלך הפניות מופעל על ראשי הנהגים לחץ של 5G, השקול למשקל של 20-25 ק”ג. קצב הלב מטפס ל-170 פעימות בדקה והטמפרטורה בתא הנהג מגיעה עד 50 מעלות. השילוב של הגורמים הללו יחד גורמים לנהגים לאבד קרוב -4 קילו בכל מירוץ!

אבניבי

השיר “אבניבי” בביצועו של יזהר כהן, זכה במקום הראשון בתחרות האירוויזיון בשנת 1978, אלא שלמרבה הצער, אף ישראלי לא זכה לראות את הרגע הזה בשידור חי. הטלוויזיה הישראלית רכשה זמן שידור עד 1 בלילה ועקב התארכות ההצבעה, ההכרזה על הזוכה התרחשה בשעה 1:10. בנוסף, זמן קצר לפני תום ההצבעה, כשברור היה שישראל תנצח את התחרות, קטעה הטלוויזיה הירדנית את השידור החי שלה ועברה לשדר תמונות של פרחים. במהדורת החדשות הירדנית הלילית, הכריז המגיש על בלגיה כמנצחת, למרות שזו הגיעה למקום השני.

הקפה היקר בעולם

הקפה היקר בעולם, שנמכר בתעריף מופרע של קרוב ל-1000 דולר לקילו, נקרא קוֹפִּי לוּאָק, והוא מיוצר מפולי קפה שעברו בגופו של  גחן דקלים אסיאתי. אז למה הוא כל כך יקר? כי לאחר שהגחן אוכל את עלי הקפה, הם עוברים תהליך מיוחד בקיבה שלו ומופרשים החוצה בצואה בצורת גללים שהם למעשה פולי קפה שלא דורשים קלייה ממושכת ולכן טעם הרבה פחות מר. בשנה מיוצרים בסה”כ כ-250 קילוגרמים של קפה מהסוג הזה ברחבי העולם.

הילדה שניצחה את הצונאמי

זמן קצר לפני אסון הצונאמי שהתרחש באוקיינוס ההודי בשנת 2004, שהתה ילדה בת 10 בשם טילי סמית’ עם הוריה על אחד מחופי פוקט. הילדה הבחינה בסימנים המקדימים לצונאמי עליהם למדה בבית הספר והפצירה בהוריה לפנות את החוף. בטרם חזרו למלון עדכן אביה של טילי את המאבטח על החוף וזה הביא לפינוים של כל הרוחצים בו. דקות ספורות לאחר מכן הכה הצונאמי בחוף וגבה את חייהם של מעל רבע מליון בני אדם, אף אחד מהם לא מהחוף עליו שהתה טילי.

מכונית החיפושית

רבים לא יודעים זאת, אבל המכונית הקלאסית מדגם “פולקסווגן סימן 1”, המוכרת לכולנו בתור “חיפושית”, נוצרה לראשונה בעקבות פנייה של הפיהרר אדולף היטלר למעצב הרכבים פרדיננד פורשה לעצב מכונית זולה וחסכונית עבור הצבא הנאצי. לאחר מלחמת העולם השניה המשיך ייצורו של הרכב ועם הזמן הפכה החיפושית לאחד הרכבים הנמכרים בהיסטוריה, עם מעל 21 מליון יחידות שנמכרו עד שנת 2003 בה הופסק הייצור של הדגם הקלאסי.

מכת ברק

בכל שניה פוגעים כ-100 ברקים בפני כדור הארץ במתח חשמלי שנע בין 20 ל-100 מליון וולט. הזרם החשמלי של מכת ברק שווה לכ-10,000 אמפר, ולכן קטלנית עבור גוף האדם. אדם בשם רוי סאליבן מארצות הברית, הצליח לשרוד 7 פגיעות ברק שונות במהלך חייו ואפילו נכנס לספר השיאים של גינס עם ההישג המפוקפק הזה. בשנת 1983, כשהוא בן 71, נהרג כתוצאה מפציעת ירי, ככל הנראה כחלק מנסיון התאבדות בעקבות אהבה נכזבת.

מגדל אייפל

בכל 5 שנים נצבע מחדש אחד המגדלים המפורסמים בעולם וזה שמעניק לעיר פריס את קו האופק המפורסם שלה. צביעת המגדל כולו דורשת 50 טון של צבע. תעשו בעצמכם את החשבון כמה זה יוצא בפחיות טמבור.

הלוגו של נייקי

הלוגו של נייקי, אחד האייקונים הכי מפורסמים בעולם, עוצב על ידי אדם בשם קרולין דייוידסון אי שם בשנת 1971. בתמורה לעבודה, הוא קיבל 35 דולרים בלבד. 12 שנים לאחר מכן, בשנת 1983, הוענקה לו טבעת יהלום עם הלוגו של נייקי ובנוסף כמה מניות של החברה, כמחווה של רצון טוב של המייסד פיל נייט.

מפלי הניאגרה בתוך חבית

אדם בריטי בשם בובי ליץ’, היה השני שניסה לחצות את מפלי הניאגרה בתוך חבית, בשנת 1911. למרבה הפלא, ליץ’ שרד את השברים והפציעות שנגרמו לו במהלך חציית המפלים, אלא שמסתבר שהמזל לא נשאר לצידו. 15 שנים מאוחר יותר, הוא מת לאחר שהחליק על קליפה של תפוז במהלך ביקור יח”צ בניו זילנד. איך זה קרה? הפציעה מהנפילה יצרה זיהום חריף ברגל שלו. הרופאים נאלצו לקטוע אותה, וכעבור מספר שבועות הוא נפטר בעקבות סיבוכים שקשורים לתהליך.

צה”ל ופושעים

בתחילת ימיה של מדינת ישראל החליט צה”ל לגייס לשורותיו פושעים למשימות ריגול ומודיעין בחוץ לארץ, מתוך מחשבה שהראש הקרימינלי שלהם יסייע להם לצלוח את המשימה. התכנית נחלה כישלון חרוץ והופסקה כשהסוכן הראשון, אברי אלעד שמו, הסגיר לידי מצריים רשימה של סוכנים ישראלים, והסוכן השני, מרדכי קידר, רצח ושדד סייען יהודי בעת ששהה במשימה בארגנטינה.

זהירות, וודקה

עשרות אלפי אנשים מתים בכל שנה ברחבי העולם בעקבות צריכה של וודקה מזויפת. משקאות מזויפים כוללים לרוב גם סוגים נוספים של אלכוהול מלבד האתנול, שהוא האלכוהול הנפוץ וזה שמופק מתסיסה של דגנים. או סלק. הוודקה המזויפת עלולה להכיל מתנול ששתייתו עלולה להוביל לעיוורון מהיר. במקרה של שתיית מתנול, יש להגיע במהירות לבית החולים שם יוחדרו לגופו של האדם הפגוע כמויות גדולות של אתנול שיחליף את המתנול בכבד ויגרום לו לצאת בשתן.

עכברים וגבינה

למרות הדעה הרווחת, עכברים כלל לא מתים על גבינה. עכברים הם אוכלי כל ויעדיפו כמעט כל מזון אחר על פני גבינה, שריחה החזק דוחה אותם. או במילים אחרות, אם יש להם ברירה, הם יעדיפו לאכול ירקות, פירות, דגנים ואפילו חרקים לפני שיגעו בגבינה שהנחתם להם במלכודת.

תרנגול בלי ראש

בשנת 1945, חקלאי ממדינת קולורדו ערף את ראשו של אחד התרנגולים שלו לקראת ארוחת הערב. למרבה ההפתעה, הוא גילה שהתרנגול, מייק שמו, ממשיך לחיות ולהתנהג רגיל גם ללא הראש. החקלאי החליט לחוס על חייו ולהמשיך לטפל בו. הוא הזריק מזון לגרונו ודאג לשאוב ממנו רוק כדי שלא ייחנק. עד מהרה, הפך התרנגול לאטרקציה גדולה שמשכה מבקרים מכל רחבי ארצות הברית שהגיעו לחזות בפלא ושילמו סכומים נאים עבור התענוג. מייק המשיך לחיות 18 חודשים ללא ראש, ומוזכר עד היום בספר השיאים של גינס כבעל החיים ששרד הכי הרבה זמן ללא ראש.

בוב מארלי

בשנת 1977 אובחן סרטן בבוהן כף רגלו של הזמר והיוצר האגדי בוב מארלי. הרופאים המליצו לקטוע את האצבע, אך הזמר סירב כיוון והוא מאמין בדת הראסטפארי אשר אוסרת על קטיעת איברים. בהמשך, למרות שקיבלת טיפול רפואי, התפשט הסרטן לכל גופו. גם בימיו האחרונים סירב מארלי לכתוב צוואה היות ומדובר בהודאה בכך שהוא אינו בן אלמוות, בניגוד לעקרונות הדת. בסופו של דבר, כידוע, הוא נפטר ב-1981 בגיל 36 בלבד.

מחיצה על ידי פיל

עד לאמצע המאה ה-19, ובמשך כ-4000 שנה, הייתה מחיצה על ידי פיל עונש מוות לגיטימי בדרום אסיה וגם באימפריה הרומית. במשל מאות פנים השתמשו צבאות שונים בפילים ככלי מלחמה, ובנוסף, כמוציאים להורג. האדם שנגזר דינו אולץ להניח את ראשו על מבנה עץ, כשמיד אחר כך הפיל מוחץ אותו באמצעות רגלו, או במילים אחרות, חוויה שלא הייתם מאחלים גם לאויבים הגדולים שלכם.

לייק לפטריה בפייסבוק