אמנות רחוב במימדי ענק: ציורי קיר מרהיבים על קירות בניינים

לא  מזמן הייתי בברלין, ילדה קטנה בעיר הגדולה, וראיתי ציורים ויצירות גרפיטי עצומות, פרושות על גבי קירות בניינים בצורה מרהיבה ועוצרת נשימה, שלא נתקלתי בה כמעט בעבר. התמונות הבאות, הזכירו לי מאוד כמה מהדברים הנהדרים שזכיתי לראות שם.

גודלם יוצא הדופן של ציורי הקיר שנוצרו על ידי צמד אמני הרחוב “איטם קרו”, מכתיר אותם ככל הנראה כדבר הכי לוהט כרגע בעולם אמנות הרחוב האורבנית.

הצמד, שמורכב מאמני הרחוב סיינר ובטס, מדייקים דמויות סוריאליסטיות, לעיתים סרקסטיות, אל תוך ציורים מאסיביים גדושי צבע, ובגובה בניין. לצד סמליות פולקלורית ומיסטיקה מזרח אירופאית, הם לא חוששים לשלב בעבודתם גם הומור וסאטירה.

למרות שהצוות הפולני פעיל בעיקר במזרח אירופה, הם השאירו חותמם בארה”ב, פורטוגל ובעצם במדינות רבות נוספות ברחבי העולם.

באופן טבעי , ציורי קיר בסדר כזה גוזלות זמן רב ומשאבים, על אחית כמה וכמה כשמדובר ביצירות איכותיות שכל פרט בהם מושקע מחשבה וכל טון צבע משולב בדיוק מעורר הערצה. באתר שלהם ניתן למצוא קטעי וידאו שמדגימים את מהלך העבודה ואת האמצעים שלהם הם נזקקים על מנת להוציא אל הפועל את יצירי דמיונם העשיר, כמו לדוגמא, פיגומים ומנופי עבודה, כשבמקביל הם גם עובדים באולפן מקצועי מאובזר בציוד אמנות.

למעשה, אופן פעולתם וסגנון היצירות שלהם, ללא ספק דוחפים עוד קצת את אמנות הרחוב אל המיינסטרים ואל קבלת לגיטימציה להיותה אמנות לכל דבר. כל העניין הזה נותן את התחושה המעודדת שיש סיכוי טוב, שלא רחוק היום בו אמני רחוב מוכשרים ויצירתיים כמו סיינר ובטס, שעובדים בשמות בדויים מסיבות ברורות, יקבלו את ההכרה המגיעה להם.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כמו כן מוזמנים לבקר באתר של אבי בליטשטיין, אמן ציורי קיר ישראלי המעטר את קירות ארצנו

אלינור שריקי היא קופירייטרית ובזמנה הפנוי עושה טוויטר, אינסטגרם, מוזיקה, רדיו ובעיות. קליק לפייסבוק
אלינוריגבי

לייק לפטריה בפייסבוק