5 טיפים ליזמות למתחילים

יוזמה עסקית דורשת מכם לבדוק היטב את מקורות המימון, לעבור הכשרה מתאימה, לשאוב השראה מאנשים שעשו זאת בעבר ולבצע בדיקת שוק יסודית. בנוסף, כדאי שתהיו נאמנים לתכנית העסקית כדי לא לסכן את הפרויקט

משק היזמות בישראל הוא מהמפותחים בעולם המערבי. לפי נתונים שפורסמו במחקר של אוניברסיטת בן גוריון בשנת 2007, רמת הפעילות היזמית והבעלות על עסקים באוכלוסייה הבוגרת (גילאי 18-64) בארץ עומדת על 7.4%. כמו כן, 3.6% מהפעילות העסקית היא פעילות יזמית של עסקים בהתהוות ועוד 5.4% היא פעילות יזמית של עסקים צעירים.

אבל איך הופכים יוזמה תיאורטית לעסק מצליח? הנה 5 טיפים שיכולים לעזור:

בדקו את מקורות המימון

אף יוזמה עסקית לא יכולה להמריא בלי מקור מימון איתן ואטרקטיבי. עליכם לבדוק את מקורות המימון ולמצוא הלוואה שעולה בקנה אחד עם השאיפות שלכם.

נסו גם להשתמש במלגות ועזרה מהמדינה, בצעו סקר שוק מול הבנקים ונהלו משא ומתן עיקש על גובה העמלות ושיעורי הריבית. לחילופין, נסו לגייס משאבים שמאמינים ביוזמה ויכולים להעניק את הגב הכלכלי.

עברו הכשרה שמתאימה לתחום ההתמחות

תוכלו לייחד את היוזמה העסקית שלכם באמצעות הכשרה תיאורטית. ידע הוא כוח ובשדה העסקי הוא גם שווה לכם כסף. אפשר למשל להתעניין במסלול לימודי כלכלה שיקנה לכם ארגז כלים רחב בנושאי יזמות. במקביל, ניתן לעבור קורסים שירחיבו את הידע שלכם בתחום ספציפי ויעניקו ערך מוסף ליוזמה העסקית.

נסו לשאוב השראה מאנשים אחרים

אנשים שעשו זאת בעבר והצליחו להפוך יוזמה לעסק יכולים ללמד אתכם לא מעט על התחום ועל הנושא. במידה ואתם לא מכירים באופן אישי אנשים כאלה, אין סיבה שלא תשאבו מהם השראה על בסיס ראיונות ומידע אובייקטיבי. השתמשו באתרי האינטרנט כדי לעקוב אחר פעילות היזמים המצליחים ובדקו כיצד גם אתם יכולים ללמוד מהניסיון שלהם.

ערכו בדיקת שוק יסודית

בדיקת שוק היא השלב הראשון והחשוב ביותר בתהליך פתיחת עסק. עוד לפני שתבינו איך להפוך את היוזמה לעסק מתפקד, תצטרכו לערוך בדיקת שוק יסודית. הבדיקה נדרשת גם באופן שוטף לאחר מכן, אבל עכשיו יש לה משמעות מיוחדת. בדיקת שוק תמנע מכם הוצאות מיותרות, תעזור לכם למקם את היוזמה ביחס למתחרים ותייצר ביטחון עצמי.

הישארו נאמנים לתכנית העסקית

התכנית העסקית שאותה תגבשו במסגרת היוזמה אמורה לשמש אתכם כסוג של מצפן. נסו להישאר נאמנים לתכנית העסקית כמה שיותר זמן, או לפחות עד שתסתיים תקופת ההסתגלות.

אל תחרגו מהוצאות ההקמה המתוכננות ואל תסכנו את העסק. במידה והחלטתם לבצע שינויים והתאמות, ודאו שאתם מגלמים זאת גם במונחים אמפיריים בתוך התכנית העסקית עצמה. במידת הצורך גם תוכלו להתייעץ עם אנשי מקצוע ולשמוע חוות דעת אובייקטיבית.

לייק לפטריה בפייסבוק