מחאה ברשת: הורים נגד הפרסומת החדשה של במבה שוש עלית

אם חשבתם ששאלת “אחריות ההורים” סביב כל עניני פרשת אייל גולן היא זו שמעסיקים את ההורים בארץ, מסתבר שטעיתם. לפני מספר ימים עלתה לאויר פרסומת חדשה של שטראוס (עלית) למותג הבמבה שלה “שוש”, פרסומת שהצליחה להרגיז הורים רבים וליצור דיון סוער ברשת, וקריאה להורדה של הפרסומת הזאת מהמרקע לאלתר.

לאלה מכם שעדין לא צפו בפרסומת, הסרטון מציג ילד מותק למדי העומד מול המראה בחדרו ומתרגל שוב ושוב את המשפט “את לא מחליטה עלי” במספר וריאציות שונות, תוך שהוא אוחז בשקית במבה שוש ביד. בסוף הפרסומת הקריין מכריז: “אמא, הילד שלך אוהב שוש, אז אל תחליטי עליו”.


לכאורה, מדובר בפרסומת מבריקה. במלחמה כמו במלחמה, כל האמצעים כשרים, והמציאות היא שהורים קונים במבה אוסם לילדים שלהם כי מדובר במותג חזק ומוכר, והם פשוט רגילים לכך. כמובן, אף הורה לא טורח לערוך מבחני השוואה לגבי הבמבה המועדפת בקרב ילדיו, ובאופן הזה, מאוד קשה לחברים בשוש לנטרל את ההגמוניה המוחלטת של התינוק של במבה. הפרסומת הזאת מזכירה להורים שיש תחליפים ראויים, וששווה להם לנסות במבה אחרת.

מצד שני, הורים רבים זועמים על שטראוס וסרטון הפרסומת הזה. עמוד פייסבוק חדש בשם “אני כן מחליטה – להחרים את שוש” שנפתח שלשום, מונה כבר מעל אלף אוהדים וקרא להורים להחרים את במבה שוב, לאור הפגיעה לכאורה בסמכות ההורית הנובעת מהפרסומת הזאץ. ההורים טוענים שהפרסומת אינה חינוכית, וגורמת לילדיהם לחשוב שהם אלה שמחליטים, ובעצם גורמת לילדים לפקפק בסמכות ההורית שלהם.

וכך כותבים יוצרי העמוד בפוסט היחידי שפורסם בו:
“הורים יקרים, בזמן האחרון אנחנו נאלצים לחשוף את הילדים שלנו לפרסומת המזעזעת והלא חינוכית של שוש (“אף אחד לא מחליט עליי”)… הפרסומת הזאת משמשת דוגמא רעה לילדים שלנו, והגיע הזמן שנזכיר לשטראוס, שאנחנו – ההורים – הם קהל היעד והם אלה שמחליטים מה לקנות ומה לא לקנות לילדים שלנו! לא ניתן שיעשו קופה על חשבון יחסי הסמכות אצלנו בבית, ולכן – מהיום מחרימים את שוש עד שהפרסומת יורדת מהמסך!!!!
אם מספיק אנשים יעשו כאן לייק ולא יקנו את המוצר – זה כנראה יקרה מהר מאוד… בהצלחה לכולנו!!!”

כצפוי, הפוסט הזה גרר עשרות תגובות של צרכנים מרוצים ולא מרוצים, שהחלו להתווכח ולדון ביניהם האם באמת יש השפעה רעה לפרסומת הזאת על הילדים, או שמא מדובר בהברקה משעשעת.

לצד הורים שכתבו כי ילדיהם מחקים את הפרסומת וחוזרים על המשפט “אתם לא מחליטים עלי”, היו גם הורים שטענו שהפרסומת דווקא מצחיקה אותם, ומדובר בפרנויה מוגזמת של הורים צעירים ולא מנוסים.

שוש תגובה 5שוש תגובה 4שוש תגובה 3שוש תגובה 2שוש תגובה 1

ברמה האישית, אני יכול לומר שהטענות של שני הצדדים נראות הגיוניות. אין ספק שהפרסומת מכילה שמץ של גאונות, אך בד בבד, ניתן היה לצפות מקילומטר את התגובות הנזעמות של הורים. האם מדובר היה במהלך מתוכנן וידוע מראש של שטראוס עלית? האם תקלה חמורה בעקבותיה יערפו ראשים? למפרסמים הפתרונים. מה דעתם?

שוש 1

לייק לפטריה בפייסבוק