הפרעות אכילה: כל מה שצריך לנפש בריאה

הפרעות אכילה הן קבוצת הפרעות נפשיות קשות המאופיינות בהתנהגויות לא בריאות הקשורות לאכילה, משקל וגוף.

אנשים הסובלים מהפרעות אכילה חווים לעיתים קרובות תחושות חרדה, דיכאון, חוסר שליטה ותפיסה מעוותת של גופם. הפרעות אכילה עלולות לגרום לנזקים בריאותיים חמורים, ואף למוות.

ההשלכות הבריאותיות של הפרעות אכילה הן חמורות ביותר – הפרעות במחזורים הביולוגיים, דלדול שרירים, אנמיה, בעיות בקרישת דם, הפרעות בסוכרים בדם, בעיות לב, פגיעות מערכתיות נוספות ואף מוות במקרים חמורים. בנוסף, הפרעות אכילה גורמות לפגיעה פסיכולוגית עמוקה ולחרדות וירידה משמעותית באיכות החיים.

Credit: Pexels

סוגים עיקריים של הפרעות אכילה:

אנורקסיה נרבוזה: מאופיינת בפחד קיצוני מעלייה במשקל, בהגבלת מזון קיצונית ובדימוי עצמי מעוות. אנשים הסובלים מאנורקסיה נרבוזה עשויים להגיע למשקל נמוך מאוד, ואף לסכן את חייהם.

בולמוסים: מאופיינת באפיזודות חוזרות ונשנות של אכילה מוגזמת (בולמוסים) ולאחר מכן התנהגויות מפצות, כגון הקאות, שימוש לרעה במשלשלים או פעילות גופנית מוגזמת.

אכילה כפייתית: מאופיינת באפיזודות חוזרות ונשנות של אכילה מוגזמת ללא תחושת שליטה. אנשים הסובלים מאכילה כפייתית עשויים לעלות במשקל באופן משמעותי ולסבול מבעיות בריאותיות כתוצאה מכך.

הפרעת אכילה בלתי מפורטת (OSFED): מאופיינת בתסמינים של הפרעות אכילה אחרות, אך אינה עומדת בקריטריונים האבחנתיים של אחת מהן.

גורמים להפרעות אכילה:

הגורמים להפרעות אכילה אינם ידועים במלואם, אך ככל הנראה מדובר בשילוב של גורמים גנטיים, סביבתיים ופסיכולוגיים. גורמי סיכון אפשריים כוללים:

גנטיקה: מחקרים מצביעים על קשר גנטי להפרעות אכילה.

לחץ חברתי: לחץ חברתי להיות רזים, חשיפה לתמונות גוף “מושלמות” בתקשורת וברשתות החברתיות, ודימוי עצמי נמוך עשויים להוות גורמי סיכון.

אירועים טראומטיים: התעללות פיזית או מינית, הזנחה, טראומות ילדות עשויות להעלות את הסיכון לפתח הפרעות אכילה.

בעיות בבריאות הנפש: הפרעות אכילה קשורות קשר הדוק לדיכאון, חרדה, דימוי עצמי נמוך והפרעות אישיות.

טיפול בהפרעות אכילה:

טיפול בהפרעות אכילה הוא חיוני למניעת סיבוכים בריאותיים ולשיפור איכות החיים. הטיפול כולל בדרך כלל שילוב של טיפול פסיכולוגי ותרופות.

טיפול פסיכולוגי: טיפול פסיכולוגי יכול לעזור לאנשים הסובלים מהפרעות אכילה להבין את הגורמים להפרעה, לפתח מנגנוני התמודדות בריאים ולשפר את הדימוי העצמי שלהם. סוגים שונים של טיפול פסיכולוגי עשויים להיות יעילים, כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), טיפול משפחתי וטיפול פסיכודינמי.

תרופות: תרופות נוגדות דיכאון ותרופות נוגדות חרדה עשויות להיות יעילות בטיפול בסימפטומים של הפרעות אכילה, כגון דיכאון, חרדה ורגשות אשמה.

טיפול תזונתי: טיפול תזונתי יכול לעזור לאנשים הסובלים מהפרעות אכילה לפתח דפוסי אכילה בריאים ולשפר את היחס שלהם לאוכל.

קבוצות תמיכה: קבוצות תמיכה יכולות לספק לכם מקום בטוח לשתף את החוויות שלכם, לקבל תמיכה מאנשים אחרים הסובלים מאותה הפרעה וללמוד מהם כיצד להתמודד איתה.

 

טיפול בהפרעות אכילה דורש התערבות רב-תחומית. צוות רפואי מטפל בהיבטים הפיזיים והיציבות הרפואית של החולה, כאשר הדיאטנים מסייעים ליצור דפוסי אכילה בריאים חדשים. הטיפול הפסיכולוגי והנפשי הוא חלון הראווה של ההחלמה. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, טיפול דינמי וטיפול משפחתי עשויים לסייע לחולים לחשוף את המניעים הרגשיים העמוקים לדפוסי האכילה המזיקים.

תהליך ההחלמה הוא ארוך וממושך וכרוך בשינוי דפוסי חשיבה עמוקים על גוף, משקל ותפיסות של שלמות עצמית. בהינתן הטיפול וההשגחה הנכונים, סיכויי ההחלמה מהפרעות אכילה הם טובים. עם זאת, הסיכון להידרדרות חוזרת לדפוסי ההפרעה גבוה גם לאחר תקופת החלמה.

לכן, חשוב מאוד לטפל בהפרעות אכילה כבר בשלב מוקדם, לאתר את סימניהן ולהעניק התערבות ראשונית. הגברת המודעות לנושא זה בקרב המשפחות והקהילה תוכל לסייע לצעירים רבים להימנע מהידרדרות למחלות קשות אלה. הפרעות אכילה הן לא רק סכנה בריאותית, אלא גם מצוקה נפשית עמוקה.

אתר הפטריה הינו מגזין אינטרנטי של פנאי, בידור ותרבות. באתר תמצאו כתבות תוכן מעניינות, מדריכי קניה, סקירות ודירוגים מעולמות הצרכנות ועוד המון תכנים מגוונים, מעוררי השראה ומרחיבי אופקים. לפנייה למערכת האתר ניתן לפנות בכתובת [email protected] .
מערכת הפטריה

לייק לפטריה בפייסבוק