הקרבה לאלכוהול בימי הריחוק החברתי

בין הענפים שהראו דווקא צמיחה בימי הקורונה נמנה ענף האלכוהול. למה זה קרה, מה התוצאות ואיך זה ייראה בעתיד? הנה כל התשובות

הקורונה ועליית קרנו של האלכוהול

ריחוק חברתי הוא מסימני התקופה והתנהגות שככל הנראה תישאר אצל רובנו עוד הרבה אחרי שהחיסון לקורונה יתחיל לפעול. את ההשלכות החברתיות האמיתיות קשה עדיין לראות, אבל יש תופעות שאי אפשר להתעלם מהן. אחת התופעות הללו היא העלייה המשמעותית בצריכת האלכוהול לכל אורך השנה האחרונה וספציפית בתקופת הסגר.

תקופת הסגר גרמה לעלייה של עשרות אחוזים בצריכת סוגי אלכוהול שונים. בראש הרשימה נמצא למשל היין, אבל אחריו יש את הבירות, הוויסקי, הוודקה והעראק. חוץ מזה, מסתבר שיותר ויותר אנשים כבר לא מתביישים לפנות אל חנות אלכוהול ולהתעניין בזנים שאותם הם לא הכירו בעבר. בזכות זה, יש כיום כאלה שיודעים לשלב כמעט כל סוג של אלכוהול עם התפריט היומי שלהם.

למה עלתה צריכת האלכוהול?

יש כמה הסברים לתופעה שהיא ממש לא ישראלית, אלא משותפת למדינות בכל רחבי העולם. קודם כל, ההודעה הראשונית על הסגר תפסה את כולנו לא מוכנים. כפועל יוצא מכך, חלה נהירה אל רשתות השיווק כדי להשיג מרכיבי מזון בסיסיים, אבל גם עלייה בכמות הפניות אל חנויות שמתמחות במשקאות או מאכלים ספציפיים. אז כאשר הודיעו לנו שמעכשיו עלינו להסתגר בבתים, אין פלא שאנשים קנו יותר מכל דבר.

שנית, צריכת האלכוהול עלתה על רקע היעדר אלטרנטיבות. אם גם צעירים וגם מבוגרים לא יכולים לצאת לאף מקום כדי לבלות, לא נשארת להם ברירה אלא לשתות אלכוהול בסלון, בחצר או במרפסת. אם מוסיפים לזה את האפשרויות הנוחות של הזמנת אלכוהול במחירים נוחים עד הבית ותוך כדי שמירה על היגיינה וריחוק חברתי, מקבלים מתכון להצלחה.

מה יוליד יום?

יש כמובן גם סיבות פחות טובות לכך שחלה עלייה בצריכת האלכוהול. מחקרים מדברים על זה שהמון אנשים שקעו בדיכאונות ולכן ברחו אל הטיפה המרה, כמו גם מתארים מצב של התמכרות לחומרים משככי כאבים. תופעות אלו תמיד היו קיימות, אבל הן התחזקו בתקופת הקורונה ועל רקע כישלון ממשלתי בניהול של המשבר.

השאלה המתבקשת היא מה יוליד יום. מצד אחד, הקורונה תחלוף מהעולם וככל הנראה יעבור קצת זמן עד שתגיע לבקר אותנו מגיפה חדשה. מצד שני, אנשים כבר התרגלו להזמין אלכוהול עד הבית ולא סביר שהם יוותרו על זה.

המציאות היא איפשהו באמצע. צריכת האלכוהול הפרטית תתמתן כי כולנו נחזור לצאת מהבית למסעדות ובארים, אבל לא נסכים להתפשר על איכות המשקאות שיש לנו במקרר. מכאן והלאה, הכל כבר תלוי בטעם האישי. אם ננצל את התקופה הזו כדי לאמץ טיפים של צרכנות נכונה, נוכל ללמוד על עולם האלכוהול ולחסוך בהוצאות בלי להתפשר.

אתר הפטריה הינו מגזין אינטרנטי של פנאי, בידור ותרבות. באתר תמצאו כתבות תוכן מעניינות, מדריכי קניה, סקירות ודירוגים מעולמות הצרכנות ועוד המון תכנים מגוונים, מעוררי השראה ומרחיבי אופקים. לפנייה למערכת האתר ניתן לפנות בכתובת [email protected] .
מערכת הפטריה

לייק לפטריה בפייסבוק