רופאים מרחבי העולם הצטלמו ישנים במשמרת כדי לעזור למתמחה צעירה

רפואה היא ללא ספק אחד המקצועות היותר מכובדים ונחשקים בשוק התעסוקה, אבל הדרך לתואר “דוקטור” רצופה מכשולים, קשה מנשוא ולא תמיד מתגמלת. מעבר לשנות הלימודים הרבות והלא פשוטות הנדרשות כדי להשלים את לימודי הרפואה, נאלצים רופאים מתמחים בכל העולם לעבוד מסביב לשעון במשמרות לא הגיוניות, כשלעיתים הם עומדים על הרגליים במשך יותר מיממה ברצף, עם הפסקות קצרות ותוך שהם מטפלים בעשרות חולים ובמקביל מתמודדים גם עם אינסוף טענות, עימותים וביקורות מצד משפחותיהם של המטופלים.

רופאה מתמחה צעירה, נתפסה בעדשת המצלמה כשהיא תופסת תנומה על הדלפק בבית החולים בעיר מונטריי שבמקסיקו. אחד הנוכחים במקום, שזיהה את ה”התרשלות” של הרופאה הצעירה, צילם אותה ופרסם את התמונות בבלוג שלו תוך שהוא מותח ביקורת עליה ועל רופאים אחרים: “אני יודע שמדובר בעבודה לא פשוטה אבל הם (הרופאים) צריכים להיות מחויבים אליה. בזמן שהיא ישנה, עשרות מטופלים המתינו לטיפול”. בנוסף ציין הבלוגר כי בהמשך, כאשר יסיימו את הסטאז’, הם צפויים לחיים טובים ואיכותיים עם משכורת מעולה ועבודה ראויה”.

המתמחה שנתפסה ישנה:

רופאים ישנים 1

רופאים ישנים 2

התמונות הללו של הרופאה הישנה בנוסף לדברי הביקורת הקשים, הצליחו להרגיז ממש את חואן קרלוס, דוקטור לרפואה ממקסיקו, שהזדהה דווקא עם המתמחה העייפה ופרסם ציוץ בטוויטר בו כתב: “גם אני נרדמתי במשמרת אחרי שניתחתי אחד, שניים, שלושה ואפילו ארבעה מטופלים במשמרת אחת” והוסיף את התיוג yotambienmedormi# או בתרגום מספרדית: “גם אני נרדמתי”.

רופאים ישנים 4

במהרה, החלה הרשת להתמלא בתמונות של רופאים מרחבי העולם שהעלו תמונות שלהם עצמם ישנים במהלך משמרות בבתי החולים, כדי להזדהות עם אותה מתמחה צעירה ועם המחאה שהחל ד”ר קרלוס המקסיקני, שגם העביר ביקורת קשה על העובדה שלרופאים אסור בתכלית האיסור לצלם מטופלים ללא ידיעתם, ולמטופלים, כך מסתבר, אין שום מגבלה כזאת והם רשאים לבצע שיימינג ולפרסם תמונות שפוגעות במוניטין שלהם ללא אישור וללא הפרעה. בשיחה עם BBC הוסיף קרלוס שמטרתו הייתה להזדהות עם המתמחה המושפלת ו”לחשוף את ההבדלים בין זכויות הרופאים לזכויות המטופלים”. מיותר לציין שתמונות הרופאים הישנים זכו לתמיכה רבה ברחבי פייסבוק וטוויטר ולעשרות אלפי לייקים ושיתופים.

למרות שבמרבית מדינות המערב הוגבלו בשנים האחרונות שעות העבודה המטורפות של הרופאים, באמריקה הלטינית בכלל ובמקסיקו בפרט עדין ניתן למצוא מתמחים שעובדים לעיתים 36 שעות ברצף, בתנאים פיסיים שלא מתאימים לבני אדם. הפרשה הזאת הציפה מחדש את הנושא וגם את הדיון בעניין מערכת היחסים בין הרופאים למטופלים.

אגב, באשר לרופאה הישנה, מבית החולים בה היא עובדת נמסר שהיא ממשיכה לעבוד שם ושהתמונות לא הובילו לפיטוריה או להפסקת עבודתה. הנה עוד תמונות של רופאים ישנים במהלך משמרת כפי שהועלו לרשתות החברתיות תחת התיוג המדובר. מה דעתכם?

רופאים ישנים 7

 

 

 

רופאים ישנים 12

רופאים ישנים 13

 

רופאים ישנים 17

רופאים ישנים 18

רופאים ישנים 19

רופאים ישנים 20

רופאים ישנים 21

לייק לפטריה בפייסבוק