פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

מה זה תכנית ״יוצרים שינוי״?

דור בא ודור הולך, על הדור הוותיק להנחיל מוטיבציה, חינוך ואמונה לדור המתקרב. בסופו של יום אנו גלגל שמשמן את עצמו, ובמיוחד עם קדמת הטכנולוגיה אנו מוצאים את עצמו הולכים אחורה. כאשר הכל נגיש וכל סרטון הופך ויראלי לעיתים אנו שוכחים מה נכון, מה מצחיק ומה אסור לעשות. לשם כך נוצרה תכנית "יוצרים שינוי".

יוצרים שינוי 1
Credit: Depositphotos

יוצרים שינוי – מה זה?

תוכנית "יוצרים שינוי" היא תוכנית בינלאומית הפועלת גם בארץ. כיום התוכניות מיושמת בכ-70 מדינות ומטרתה ליצור שינוי לחובה אצל בני נוער בעיקר. את התוכניות ייסדה קיראן ביר סת'י, מנהלת בית ספר בהודו. אין כאן מדובר על תוכנית חדשה ללא כל ביסוס, אלא על תוכנית שכבר מראה תוצאות חיוביות ומה שנותר לנו הוא רק לתמוך בה ולהעביר אותה הלאה בכדי לראות שינוי ניכר יותר.

בשנת 2011 "יוצרים שינוי" הובאה לישראל על ידי רותי סובל לוטנברג. התוכנית מומלצת על ידי משרד החינוך ופונה לכל המגזרים במטרה לקחת פרויקטים חברתיים בתחומים חשובים כמו איכות הסביבה, תזונה, שילובי קהילה, מניעת אלימות ועוד. מה נוער אוהב יותר מאשר תחרותיות? כל פרויקט מראה את התוצאות של התהליך בתחרות ארצית ואילו הפרויקט המוביל מייצג את ישראל בתחרות הבינלאומית. לא תתעשרו מזה אבל כן הפרויקט שלכם יקבל חשיפה בינלאומית והשינוי בזכותכם יהיה עצום.

איך התוכנית עובדת?

כדי להפיץ את "יוצרים שינוי" באופן מהיר ועבור קהל היעד הנכון, יוצרים שינוי עובדת מול בתי ספר בארץ ובעולם. כיום, בישראל ישנם כ-698 בתי ספר המשתפים פעולה עם התוכנית. ישנם ארבעה שלבים בכדי ליצור שינוי, התהליך מוענק למורים, זהו תהליך של חשיבה עיצובית. בשלב הראשון צריך רק להתבונן במה מפריע לנו ומה אנו היינו רוצים לשנות. השלב השני הוא מחשבה על פתרונות שיכולים להיות לאותה בעיה. השלב השלישי הוא כבר על הרגליים, עליכם לתכנן את התהליך ליצירת שינוי ולבצע אותו. השלב הרביעי הוא שיתוף, לאחר שיצרתם שינוי עליכם להפיץ אותו הלאה כדי לעורר השראה ולקדם את הפתרון שלכם.

למה התוכנית מופנית דווקא לבני נוער?

תחילה יש לציין שכל מי שרוצה ליצור שינוי מוזמן לעבור את התהליך. הרצון הוא לא רק לייצר שינוי אלא לייצר שינוי בתפיסה של אותם בני נוער, שיראו שהם יכולים לשנות ושיש להם הרבה כוח בידיים, בדיוק כמו לאדם מבוגר ואף יותר. לבני נוער יש את הכוחות והזמן לשנות יותר, כאשר יש לנו משפחה וילדים הזמן שלנו קצוב. הדרך להפיץ את התוכנית דרך בתי הספר ומשרד החינוך הופך את התהליך להרבה יותר פופולרי, נגיש ואף ליצור חיבור בין מורה לתלמיד. ומי מרוויח מכל זה? הסביבה מרוויחה ללא ספק, אך גם בני הנוער הם הזוכים הגדולים, ניתנת להם היכולת לשנות וגם להשתנות.

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...