גם אם אתה זומבי, חשוב שתדע לבצע החייאה

בכל סדרת טלוויזיה, סרט או קליפ בו הופיעו זומבים, תמיד גרמו לנו לחשוב ש הם יצורים מפחידים, דוחים וחסרי לב, מתים-מהלכים חסרי רחמים שרוצים לפגוע בבני התמותה הרגילים. ובכן, סרטון חדש מוכיח דווקא אחרת.

בעמותת נפגעי אירועי לב ושבץ הקנדית, השיקו בימים האחרונים קמפיין מושקע ומעולה, שמטרתו העלאת המודעות לחשיבות ההחייאה. כמעט כל אחד יודע כי במצבים של התקפי לב או שבץ, הדקות הראשונות לאחר האירוע הן הקריטיות ביותר ובעלות השלכה מכרעת על יכולתו של הנפגע לשרוד ולהתאושש מהאירוע הטראומטי. אולם, מספר האנשים שיודעים לבצע החייאה או טיפול ראשוני בנפגעים מהסוג הזה הוא מינורי, ורבים משלמים על כך בחייהם.

סרטון הפרסומת “Undeading” שהשיקה העמותה מציג את מה שנראה כתחילתו של סוף העולם. בניינים הרוסים, עשן בכל מקום, ובחורה יפה אחת שהצליחה לשרוד את התופת, ומנסה לכתת רגליה בין ההריסות. מבין ההריסות מבחינה הבחורה האומללה בזומבי, וזה אוסף את חבריו ורודף אחריה בעוד היא אחוזת אימה. רגע לפני שהזומבים סוגרים עליה, חוטפת הבחורה התקף לב ונופלת לאדמה. עוד ארוחת בוקר קלה לזומבים החביבים? לא ולא. הזומבים לא אוהבים שעושים להם את העבודה קלה, ולכן אחד מהם ממהר לבצע בה החייאה.


העמותה הקנדית מנסה לקדם באמצעות הסרטון גם את הנסיון שלה לשבור את שיא גינס העולמי בכמות האנשים הלומדים החייאה באותו זמן, באירוע שיתקיים לקראת סוף אוקטובר. השיא הנוכחי אגב, הושג בסינגפור, וכלל 7909 בני אדם המבצעים החייאה בו זמנית.

בישראל מתקיימות סדנאות החייאה רק בחלק מבתי הספר במסגרת הלימודים, אולם במהלך הטירונות לאחר הגיוס לצבא, עוברים החיילים קורס במתן עזרה ראשונה הכולל גם סדנת החייאה, כך שהמצב שלנו מעט טוב יותר מזה של הקנדים. ובכל זאת, עושה רושם שמעבר ללימוד הראשוני בצבא, בישראל לא עושים יותר מידי כדי להנחיל את הידע החשוב הזה.

משרדי הממשלה השונים שופכים מיליוני שקלים על פרסום באמצעי התקשורת השונים. לדעתי, ראוי להקדיש בכל שנה סכום קטן וצנוע מהתקציב עבור כמה ספוטים בפריים טיים, בהם במקום פרסומות נקבל שיעור מזורז של שתי דקות בהחייאה והגשת עזרה ראשונה, במקום לצפות בעוד פרסומת ממשלתית על כמה טוב לחיות בישראל. עד שזה יקרה, אתם מוזמנים לרענן את זיכרונכם או ללמוד לראשונה, כיצד מבצעים החייאה. יום אחד, אתם עשויים לברך על המידע הזה.


באמצעות mashable

לייק לפטריה בפייסבוק