מנקים את האינטרנט: תוסף כרום חדש למניעת שימוש באלימות מילולית

תופעות האלימות והבריונות הן נגע מוכר שקיים בכל מקום וגם בחברה הישראלית. התופעות המכוערות הללו כבר מזמן חצו את הגבולות וחלחלו גם אל עולם האינטרנט והרשתות החברתיות. אלפי בני נוער נפגעים בכל שנה מאלימות מילולית, הטרדות והשפלות בצ’אטים, בפורומים, ספייבוק ובכלל הרשתות החברתיות. בעבר כבר נתקלנו במקרים קיצוניים וחמורים בהם בני נוער התאבדו או פגעו בעצמם בעקבות מילים קשות ופוגעות או חרם חברתי שחוו במרחב הוירטואלי.

לאחרונה, התקיימה במשרד הפרסום באומן בר ריבנאי סדנא מסקרנת שהפגישה בין נציגי המשרד לילדי עמותת StartupSeeds, עמותה ישראלית התומכת ביזמים ובאנשי מחשבים צעירים, מנהלת פורומים בנושא ועורכת מפגשים בין בני הנוער בגילאי 13-18 בנושאי טכנולוגיה וסטארטאפים.

מנקים את האינטרנט

המטרה העיקרית של הסדנה הייתה לנסות ולמצוא פתרונות לתופעה קשה ומסוכנת, תופעת הבריונות ברשת. ההחלטה להזמין את בני הנוער הייתה מתוך הבנה שרק הם עצמם ידעו לזהות ולהבין כיצד ניתן להילחם בעבריינות רשת. מתוך עשרות רעיונות יצירתיים שהועלו במפגש, בחרו אנשי משרד הפרסום בשיתוף עם העמותה להתקדם עם רעיון שפונה דווקא אל הצד הפוגע, רגע לפני שהוא כותב מסר פוגעני בפלטפורמות כמו פייסבוק, בלוגים ופורומים.

המיזם ששמו “מנקים את האינטרנט”, מציג תוסף מיוחד לדפדפן כרום, אשר מזהה מילים פוגעניות (בדומה לזיהוי שגיאות בתוכנות אופיס) ומציע לכותב לבחור באלטנרטיהות חיוביות, רגע לפני שהוא לוחץ על אנטר ושולח את המסר. כך בתקווה, יחשבו הגולשים פעם נוספת לפני הלחיצה על ההדק, ויבינו כי גם למילים כתובות יש כוח רב, ובחירה לא נכונה של מילים עשויה לגרום לתוצאות שליליות ואיומות.

בהמשך לסדנה, שוחרר לרשת סרטון קידום למיזם, סרטון מעניין ועשוי נהדר, המדגים את השימוש בתוסף ואת המצבים בהם הוא עשוי לעזור ולשנות משהו בגישה של גולשים אלימים מילולית. את התוסף המיוחד ניתן להוריד כאן, קליק לביקור בעמוד הפייסבוק של הפרויקט.


לייק לפטריה בפייסבוק