מיתוסים על מכוניות שחייבים לנפץ

אם אתם נהגים, אתם בטוח חולקים איתנו את התחושה בלשבת מאחורי ההגה. בגלל שכולנו נהגים ועושים זאת מדי יום, אנחנו גם נתקלים באמירות ומיתוסים לגבי הרכבים שלנו שאותם אנחנו לא תמיד יכולים לאשש, לכן מוטב להכיר מה אמת ומה שקר

מאת: אמיר הדר

הרבה זמן עבר מאז הופיעו המכוניות לראשונה בסוף המאה ה-19 ועם השנים הן עברו שינויים רבים, בעיקר בדגש על המכניקה והעיצוב, אבל יש דבר אחד שלא השתנה הרבה מאז – מיתוסים. לצערנו הרב, תחום הנהיגה ואחזקת הרכב עשיר מאוד במיתוסים ועובדות שאין הסכמה גורפת עליהם לכאן או לכאן, לכן כדאי לעצור רגע, לדומם מנוע ולגלות אחת ולתמיד מה האמת ומה השקר בנוגע לכמה מהמיתוסים הנפוצים ביותר שנוגעים למכוניות.

רכישת ביטוח רכב היא תהליך מסורבל ומיושן – בניגוד לזמני עבר בהם עולם הביטוח הצטייר כמורכב ומסורבל, כיום חברות הביטוח הרבות מנגישות את התכנים שלהן ומסייעות לצרכנים השונים להבין שלמעשה מדובר במוצר פשוט למדי. עד לפני כמה שנים היה זה נס שיכלנו לראשונה לעשות ביטוח רכב בטלפון אך באמצעות הקדמה והפלטפורמה הדיגיטלית, צרכנים רבים יכולים לרכוש ביטוח רכב באינטרנט בקלות ובמהירות, כל זאת לצד הסברים מקצועיים, פוליסות לדוגמה ועמודי שאלות ותשובות. זמינות המידע באינטרנט וההסברים הברורים מלמדים את הצרכנים כי ישנה דרך ידידותית יותר לרכישת ביטוח רכב, מה שהופך את המיתוס ללא נכון.

המתנה עד הרגע האחרון לפני שממלאים דלק מזיקה לרכב – רובנו מכירים את הרגע בו נורת הדלק נדלקת ואנו מגלים שלמעשה אנחנו נוסעים על אדים וברגע זה ההגעה לעבר תחנת הדלק הקרובה הופכת להיות משימה של חיים או מוות. חשוב לדעת כי המתנה למצב שכזה מסוכנת מפני שבתחתית מיכל הדלק ישנם משקעים שעלולים לגרום לנזק רב אם יגיעו לשאר מערכת המנוע. יתרה מזאת, מיכל דלק ריק גורם למשאבת הדלק להתאמץ יתר על המידה וזה עלול להוביל אתכם למצב לא נעים בו תמצאו את עצמם תקועים באמצע הכביש, מה שמאשש את אמיתות המיתוס הזה.

מכוניות ישנות נגנבות פחות – לרובנו יש נטייה להעריך חפצים בהתאם לגילם – מכונית חדשה יקרה וגניבה יותר לעומת מכונית ישנה. עם זאת, ישנה הפתעה בכל הנוגע לכמות הגניבות של רכבים ישנים מול חדשים – המניע לגניבת רכב הוא אינו צבע נוצץ, ביצועים, ריפודי עור ועוד, אלא הביקוש לחלקים שלו. כך יוצא שדווקא מכוניות ישנות, שתחזוקתן יקרה עבור חלק מבעליהן וחלקי החילוף שלהם נדירים, הן אלו שמועדות לגניבה יותר מרכבים חדשים. בנוסף, נתוני המשטרה אודות הדבר מאמתות את העובדה הזו ומציבות את הרכב מסוג מיצובישי לאנסר משנות התשעים בראש רשימת המכוניות הגניבות ביותר, מה שהופך את המיתוס ללא נכון.

מכוניות כהות מתחממות הרבה יותר בקיץ – המיתוס הזה משתנה בהתאם להרגשתו של כל נהג ונהג – זה תלוי בכם, כאשר בעניין זה נערכו לא מעט בדיקות והתוצאות היו עקביות כמעט בכולן. למעשה, נמצא כי אחרי עמידה בשמש, מכונית כהה תהיה חמה ב-3-10 מעלות פחות או יותר, יחסית לאחותה הבהירה וזו אף תבזבז יותר דלק. עם זאת, חשוב לציין כי על טמפרטורת המכונית העומדת בשמש קיצית ישירה משפיעים מספר גורמים כמו סוג הזכוכית וצבעה, חומרי וגווני דיפוני תא הנוסעים ובכל מקרה, מכונית החונה בשמש יכולה להגיע בקלות לטמפרטורה של 50 מעלות ואף יותר – כך שהפער הנובע מצבע הרכב לא בהכרח יורגש, אז ניתן אם כך להגיד שהמיתוס נכון אך משתנה מהרגשתו האישית של כל נהג.

via GIPHY

יאללה, בוא נסכם וניסע מפה – אם כך גילינו שישנם מיתוסים שעם השנים ולאחר בדיקות ארוכות אוששו כאמיתיים לכל דבר, לעומת מיתוסים שהתגלו כשקריים לחלוטין. מיתוסים נוספים שככל הנראה כבר הכרתם הם שאסור לשתות מים מבקבוק פלסטיק ששהה במכונית עם טמפרטורה של 70 מעלות או שמיזוג אוויר אכן פוגע משמעותית בצריכת הדלק של המכונית לעומת נסיעה עם חלונות פתוחים. אל תשכחו להעביר את המידע החשוב הזה לבני משפחתכם וחבריכם הקרובים כדי שגם הם ידעו ממה להתעלם ולמה לייחס חשיבות ולשמור על עצמם ועל תקינות הרכב במקביל.

אתר הפטריה הינו מגזין אינטרנטי של פנאי, בידור ותרבות. באתר תמצאו כתבות תוכן מעניינות, מדריכי קניה, סקירות ודירוגים מעולמות הצרכנות ועוד המון תכנים מגוונים, מעוררי השראה ומרחיבי אופקים. לפנייה למערכת האתר ניתן לפנות בכתובת [email protected] .
מערכת הפטריה

לייק לפטריה בפייסבוק