פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

כמה דלק המכונית הזאת צריכה? דברים שצריך לדעת

רק אחרי שאנחנו קונים את הרכב הראשון בחיינו, אנחנו יכולים להבין עד כמה דלק הוא הוצאה שאי אפשר להקל בה ראש. עבור משקי בית רבים במדינת ישראל, הוצאות הדלק לרכב מהוות את אחת ההוצאות החודשיות הגדולות והמכבידות ביותר. לכן, עוד לפני שאתם קונים רכב חדש, עליכם להבין כמה דלק הוא צורך. איך תדעו את זה, ומה זה בכלל אומר? הנה כמה דברים שחשוב לנו שתדעו.

Credit: Pixabay

קודם כל, מה זה בכלל ניצול דלק?

צריכה או ניצול דלק הם מושגים שמתארים כמה אנחנו יכולים לנסוע באופן רצוף ברכב מסוים, על כל ליטר דלק שאנחנו ממלאים בו. המדד הוא למעשה מספר קילומטרים לליטר – חישוב של מספר הקילומטרים שהמכונית נוסעת על כל ליטר דלק, כאשר כמובן שמיכל דלק של מכונית כולל הרבה יותר מליטר אחד, ולכן נהוג גם לעתים לחלק את המדד לקילומטרים למיכל דלק מלא.

מכונית עם צריכת דלק טובה היא כזו שניתן לנסוע בה מספר גבוה יותר של קילומטרים לליטר. אחת המטרות החשובות ביותר של תעשיית הרכב המודרנית, מבחינה כלכלית ואקולוגית, היא לצמצם את צריכת הדלק הזו. אבל איך בכלל אפשר לעשות את זה, ואיך יודעים אם הרכב שלכם צורך דלק בצורה יעילה?

אילו רכבים צורכים דלק בצורה חסכונית יותר?

באופן כללי, אפשר לחלק את צריכת הדלק הממוצעת של רכבים בראש ובראשונה לפי סוג הרכב. רכבי מיני ורכבים משפחתיים לעד ולעולם יצרכו פחות דלק מרכבי שטח וטנדרים. הדבר קשור לדרך שבה הם בנויים ולסוג הנסיעה שאפשר לנסוע בהם. בהקשר זה חשוב לציין רכבי קרוסאובר – רכבים במבנה וצורה של רכבי שטח, שבנויים כשלדה אחת בדומה לרכבים משפחתיים, וכך מורידים משמעותית את צריכת הדלק שלהם לעומת רכבי שטח, בלי להתפשר על נוחות. כמובן שגם רכבים היברידיים ורכבים חשמליים הם חסכוניים הרבה יותר, אך האתגרים וההוצאות הקשורים אליהם דורשים דיון נפרד.

ממי אפשר לקבל את המידע המדויק ביותר לגבי צריכת הדלק?

באופן עקרוני, כל המעורבים בתהליך רכישת הרכב – היצרן, היבואן וסוכן הרכב – כולם צריכים לספק מידע אמין ואחיד לגבי צריכת הדלק של הרכב שאתם רוצים לקנות. שווה לבדוק מה כותבים ברשת לגבי רכב שאתם מתעניינים בו: האם הנתונים שהחברה מפרסמת תואמים למציאות בשטח, ובעיקר עד כמה צריכת הדלק מתדרדרת לאורך זמן. חשוב להבין שצריכת דלק בהחלט יכולה להתדרדר, ככל שהשימוש השגרתי ברכב שוחק את מערכות הדלק, והניצול הופך לפחות ופחות יעיל. רכב איכותי בהקשר זה הוא רכב ששומר על צריכה יעילה של דלק לאורך זמן.

איך תבדקו את זה בעצמכם?

בשביל לחשב ניצול דלק אפשר לבצע בדיקה פשוטה מאוד – למלא מיכל דלק מלא ולבדוק מה מד הקילומטרים של הרכב מראה, ולאחר מכן לנסוע באופן שגרתי ורגיל עד שנורת הדלק נדלקת. בשלב זה, יש לבדוק את מד הקילומטרים ולראות בדיוק כמה קילומטרים נסעתם בשימוש שגרתי ברכב על מיכל דלק מלא, ולבצע חילוק עם נפח מיכל הדלק במונה ומספר הקילומטרים שנסעתם. כעת, בהחלט מומלץ להשוות את התוצאה עם נתוני היצרן, ולהבין האם באמת מדובר ברכב חסכוני.

לא רק הרכב – גם נהיגה נכונה חוסכת בצריכת הדלק

כמובן שהרכב עצמו הוא רק פרמטר אחד בצריכת הדלק, כשהפרמטר השני והחשוב לא פחות הוא הנהיגה. נהיגה רציפה במהירות קבועה ולא גבוהה מדי, והימנעות מהאצות פתאומיות ובלימות עוצמתיות, חוסכות באופן משמעותי בצריכת הדלק. לעומת זאת, נסיעה פרועה ומעבר תכוף בין מהירויות, תוך שימוש מופרז בדוושת הגז ושימוש לא נכון בהילוכי הרכב – מבזבזים הרבה יותר דלק.

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...