מבחן המוח: איזה צד של המוח שלכם יעיל יותר?

הביטו היטב על סרטון הרקדנית המסתובבת הבא. האם הרקדנית מסתובבת בכיוון השעות או שמא מסתובבת נגד כיוון השעון? תתפלאו, אבל מספר בני אדם שונים שיסתכלו על התמונה הזאת, יענו תשובות שונות. ייתכן כי גם אתם, אם תתרכזו זמן מה בסרטון המחזורי הזה, תגלו כי כוון הריקוד שלה התהפך. אך האם התשובה שלכם מעידה על איזה חלק במוח שלכם, הימני או השמאלי חזק יותר?

מבחן הרקדנית

מבחן אינטרנטי קצר ופשוט שיקח לכם שלושים שניות מהחיים, מתיימר לקבוע אלו מבין חלקי המוח שלכם, הימני או השמאלי הוא זה ששולט אצלכם. במסגרת המבחן אתם נדרשים לענות בזריזות על מספר שאלות בנוגע לאיורים, מילים ותמונות המופיעים על המסך, ביניהם מבחן הרקדנית, כשבסיומו תקבלו את התוצאות באחוזים, וגם הסברים מופרטים על התשובות שלכם, ומדוע הן מהוות אינדיקציה לתוצאה הסופית שלכם.

מבחן המוח

את האשליה האופטית הנהדרת “מבחן הרקדנית”, אשליה מאוד מוכרת ברשת, יצר האמן היפני נובויוקי קאיאהרה, והיא מצליחה לתעתע במוח שלנו בזכות העובדה שהצללית בה אנחנו צופים מכילה מידע דו מימדי בלבד ולא מאפשרת למוח לקבוע בוודאות באיזה כיוון מסתובבת הרקדנית. אולם, מסתבר שאין קשר בין האופן בו אתם רואים את הרקדנית לבין עליונות של צד אחד במוח על פני הצד האחר.  למעשה, אין צד אחד במוח שהואי ותר חזק מהצד השני. למרות שחלק ממרכזי שהליטה נמצאים לעיתים רק בהמיספרה אחת של המוח, שני חלקי המוח מתפקדים יחדיו ומייצרים יחד פיענוח של המציאות.

בשורה התחתונה, אנחנו לא מבינים גדולים במדעי המוח, אבל אנחנו יכולים לשער כי גם המבחן אותו ביצעתם למעלה הוא למעשה קשקוש מוחלט, ונוצר רק בשביל הכיף, ובשביל שכותבים כמוני ייאלצו לבזבז דקות ארוכות מסמנם ברשת בחיפוש אחר מחקרים ותשובות מעמיקות בהקשר הזה.

אז המטרה הושגה, החכמתי מעט, ואני מניח שגם אתם (ממש מעט), ובכל זאת, רק בשביל הכיף, גם אתם מוזמנים לבצע את המבחן, ולבחון את אשליית הרקדנית על אנשים אחרים.

לייק לפטריה בפייסבוק