האם אוהדי כדורגל יכולים לגרום לרעידת אדמה?

האוהדים של קבוצת הכדורגל בוקה ג’וניורס בארגנטינה, ידועים בכל העולם כאוהדים מטורפים ופנאטיים המוכנים אפילו למות למען הקבוצה שלהם. האופי החם של האוהדים והאוירה המחשמלת  הפכו את אצטדיון הבונבוניירה בבואנוס איירס, מגרשה הבייתי של בוקה, לאחד המגרשים הכי בייתייים בעולם, כזה שגורם לשחקני הקבוצה היריבה לעלות למגרש ברגליים רועדות וחיתולים במקום תחתונים, כזה שיש לו דופק משלו.

אומרים שכשהאוהדים של בוקה שרים ורוקדים, אי אפשר שלא לחוש את האצטדיון רועד, ולפעמים ההרגשה היא כאילו בכל רגע, היציע עומד להתמוטט. בענקית הספורט נייקי החליטו לבחון את העניין מזוית קצת יותר מדעית, וביקשו לבדוק האם אוהדי בוקה מסוגלים ליצור אפקט דומה גם במשחקי חוץ.

בגמר הגביע הארגנטינאי שנערך באצטדיון סאן חואן, התקינו אנשי נייקי אמצעי מדידה ססמולוגיים מיוחדים, כדי לבדוק  עד כמה משפיעה תצוגת האוהדים של בוקה על יציבות האדמה בסביבה, או במילים אחרות, האם כשהאוהדים של בוקה מעודדים, האדמה אכן רועדת?

התוצאה דיי מדהימה. על אף שהמשחק לא התקיים באצטדיונה הבייתי של בוקה, הקהל שלה סיפק לחלוטין את הסחורה. בזמן השיא, לאחר השער שכבשה הקבוצה, נמדדה רעידת אדמה מקומית המוערכת בעוצמה של 6.2 בסולם ריכטר. חגיגות הזכייה בגביע גרמו למדידה של 5.9 בסולם ריכטר. צפו בסרטון המתעד את המדידה ומעניק מעט מהתחושות המטורפות במשחקי הקבוצה.


Nike – Boca Juniors Seismograph from Joaco-Robert on Vimeo.
 

 

לייק לפטריה בפייסבוק