האח הגדול מת! נא להתנהג בהתאם

טור אורח מאת: דרור עדן, מנהל אתר FlatPlanet, פורטל טלוויזיה וקולנוע המרכז קישורים לצפייה ישירה של סרטים וסדרות מכל אתרי המקור.

תוכנית הריאליטי המובילה בישראל, “האח הגדול”, אשר מחזיקה בשיא הרייטינג הישראלי (45%, פרק הבכורה של העונה הרביעית), שמרה במשך תקופה ממושכת על שיעורי צפייה מרשימים שנעו בסביבות ה-40%. האם מדובר בשירת הברבור?

קברניטי זכיינית השידור “קשת”, התעוררו ביולי האחרון (2013) ל”יום שני השחור”. “האח הגדול” התברר כגדול מעט פחות, וזאת עם נתונים של כ-31.1% רייטינג בלבד. אמנם מדובר עדיין בנתונים מרשימים (בהנחה שאתם מאמינים למה שמפרסמים בתקשורת), אך אין ספק שגם ב”קשת” מבינים כי מה שהיה הוא לא מה שיהיה. רבים מבכירי המדיום הטלוויזיוני, הנחשב כיום לנפוץ והפופולארי ביותר, מבינים היטב את המגמה המסתמנת. נשאלת אפוא השאלה – האם האינטרנט יעשה לטלוויזיה, את מה שהוא כבר “עולל” לעיתונות הכתובה?

האח הגדול
צילום מסך של קדימון ל”אח הגדול”, האם מדובר בתחילתו של הסוף?

באפריל 2013, המכללה האקדמית עמק יזרעאל ערכה פסטיבל מיוחד בנושאים אלה תחת הכותרת “שובר מסך”. הנתונים היו חד משמעיים. לדוגמא, מבחינת העיתונות הכתובה, סקרים שנערכו לטובת הכנס המיוחד הצביעו באופן ברור על כך שרק כ-7% מהצעירים מתחת לגיל 18 קוראים עיתונים. זאת לעומת כ-54% בקרב בני ה-50 ומעלה. נתונים ברוח דומה ניתן לראות מצפייה בטלוויזיה בשנים האחרונות. הטלוויזיה היא עדיין המדיום המוביל בענף התקשורת, אך כפי שהגדיר זאת יפה, דן תורן, “אימפריות נופלות לאט”.

כבר בשנת 2004, מחקר שנערך באוניברסיטת UCLA בלוס אנג’לס הצליח לזהות את המגמה. נתוני המחקר הצביעו על כך שככל שהאינטרנט צובר תאוצה, כך יורדת קרנה של הצפייה בטלוויזיה. פרופ’ ג’פרי קול, ראש המחקר למדיניות התקשורת באוניברסיטה היוקרתית, התייחס לנתונים באומרו, “המחקר על האינטרנט היום זהה למחקר אשר היה צריך להיעשות בנוגע לצפייה בטלוויזיה לעומת הרדיו בשנות ה-40”. ואכן, הדברים ברורים, ככל שהאינטרנט מתחזק, כך הטלוויזיה נחלשת. כאשר מתמקדים באוכלוסיות צעירות, המגמה רק מתחדדת.

רייטינג האח הגדול
מתוך פרסום של ‘אייס’ בפייסבוק

צפייה ישירה באינטרנט – עולם חדש מופלא

אחד האלמנטים המרכזיים אשר עומדים מאחורי הירידה ברייטינג הטלוויזיוני הוא העלייה המקבילה בצפייה ישירה באינטרנט. כיום, גולשים רבים נהנים מאפשרות לצפות בתכני טלוויזיה באמצעות האינטרנט, וזאת בזמן ובמקום הנוחים להם. חברות התקשורת הבחינו אף הן במגמה והתחרות בזירה הווירטואלית הולכת ומתגברת. כל חברות התקשורת המובילות (רשת, קשת, ערוץ 10, ערוץ הספורט וכדומה) פועלות באופן אינטנסיבי גם במרחב המקוון. החברות מתחזקות אתרי אינטרנט איכותיים המציעים מגוון רחב של תכנים בזמינות מעולה.

כמו כן, גולשי האינטרנט זוכים גם לצפות בתכנים שאינם עולים על מסכי הטלוויזיה כגון קטעים מאחורי הקלעים ו/או הצצה לתוכניות עתידיות שטרם הגיעו למסך הקטן. לכך ניתן להוסיף גם את העלייה המשמעותית מבחינת תכנים מקוריים המופקים לטובת האינטרנט מלכתחילה.

יתרונותיה של הצפייה הישירה ברשת הינם ברורים. ראשית, מדובר במדיום המאפשר צפייה בתכנים על פי דרישה וללא תלות בלוחות שידורים וכדומה. לעיתים, חברות תקשורת מוציאות לאינטרנט “במכה אחת” עונות שלמות של סדרות. צפייה ברשת מעניקה לגולשים אפשרות גם לשתף תכנים ברשתות חברתיות (כגון פייסבוק וטוויטר) והאחרונים יכולים ליהנות גם מגישה נוחה לביקורות רלבנטיות. לא אחת, סדרות וסרטים פופולאריים יוצרים באמצעות האינטרנט באזז תקשורתי המשלב גם אתרים רשמיים, אתרים לא-רשמיים, קבוצות ברשתות חברתיות ועוד. דהיינו, הגולש אשר צופה בתכנים איננו לבד והוא יכול לשתף צופים אדוקים נוספים בחוויותיו.

תחילתה של מהפכה

קשה לומר שמפיקי “האח הגדול” היו מופתעים מהשחיקה ברייטינג התוכנית הפופולארית. יתרה מכך, אפילו “האח הגדול” מפעיל אתר אינטרנט ואתר סלולארי המאפשרים לגולשים קשר ישיר עם התוכנית בכל זמן ובכל מקום. הצפי הוא כי המגמה רק תלך ותגבר, ואם ב”אח הגדול” נפלה שלהבת, מה יגידו אזובי הקיר? כיום, ישנם אתרי אינטרנט רבים המציעים תכנים לצפייה ישירה ונראה כי אנו נמצאים רק בתחילתה של המהפכה.

בקרו באתר FlatPlanet

לייק לפטריה בפייסבוק