עשה זאת בעצמך: המדריך למשפץ המתחיל

רוצים לבצע שיפוץ בבית במו ידיכם? הרשו לנו לעזור עם כמה טיפים למשפץ המתחיל

שולי הלוי

ייתכן שבחודשים האחרונים, בזמן שביליתם עם הילדים או תוך כדי עבודה מהבית, הבחנתם לפתע באיזה קיר או חדר שזקוקים למתיחת פנים, אולי רק משיחת צבע, אולי פרויקט יותר משמעותי. פרויקט שיפוץ הינו משימה שאורכת זמן וכרוכה בהוצאה כספית, אבל תכנון נכון של הפרויקט, למידתן והוספתן לארגז הכלים של כמה מלאכות וסקר שוק לבעלי מקצוע במשימות שגדולות עליכם, יכולות לעזור לכם לבצע את השיפוץ באופן מקצועי ומחושב פיננסית.

Credit: Shutterstock

רשימת הרשימות

מומלץ להתחיל עם רשימה מפורטת ככל הניתן של פרויקט השיפוץ: באילו חדרים הוא יתקיים, מה דרוש בכל אחד מהם ולסמן ליד כל אחד מהם אם מדובר בשיפוץ חובה (ברז דולף, חדר לבייבי שבדרך) לבין רשות. כחלק מהרשימה ציינו גם את מגוון המלאכות הכרוכות מקביעת מסמר, דרך צביעת קיר ועד שבירת קיר וחלקו אותה לארבעה חלקים: מטלות שאתם יודעים לעשות, משימות שאתם מאמינים שתוכלו ללמוד מהאינטרנט, דברים שמכרים שלכם יודעים ויכולים ללמד אתכם או לסייע בעצמם ומלאכות שחובה להזמין עבורן בעל מקצוע. רשימות אלו יעזרו לכם להעריך את היקף הפרויקט הן מבחינת זמן, הן מבחינת בעלי מקצוע והן מבחינת חומרים ולבצע חלוקה תקציבית עבורו.

מחשבון שיפוצים ומימונם

אם אתם לא בטוחים איך לכמת את הפרויקט לסכום מדויק, אתם יכולים להיעזר במחשבון שיפוצים מקוון. לתוך המחשבון אתם מזינים את פרטי הנכס (עיר וקומה), את כל מה שאתם מתכננים לבצע במסגרת השיפוץ (ריצוף, חשמל, אינסטלציה וכ’ו) – באיזה היקף ובאיזו רמה – והוא יציג עבורכם את העלות הכללית הצפויה, טווח מחיר לכל אחת מהקטגוריות ובמקרים רבים גם רשימת בעלי מקצוע מומלצים בתחום. לסכום שתקבלו מומלץ להוסיף עוד כ-15-20% ליתר ביטחון.

עכשיו שיש בידכם אומדן בנוגע לעלות השיפוץ, אתם יכולים להכין תקציב מסודר הכולל עלויות חומרים, בעלי מקצוע ותיעדופם. תקציב זה יסייע לכם לכמת את הפרויקט לסכום הכולל, לבחון אותו למול התקציב או חסכונות קיימים, או לבחון אפשרות להיעזר בהלוואה. טוב לדעת, כי בשנים האחרונות מציעים גם גופים פיננסים חוץ-בנקאיים הלוואה לכל מטרה*. את השוואת מקורות המימון המציעים הלוואה לכל מטרה ללקוחות כל הבנקים תוכלו לבצע במרשתת. ראשית נמליץ לכם לעשות סקר פנימי – מהי יכולת ההחזר שלכם? בשלב השני של סקר השוק עצמו, חשוב לקחת בחשבון פרמטרים שונים של תנאי ההלוואה כמו ריביתועוד. אחרי שתסיימו עם סקר השוק, תוכלו להגיש בקשה להלוואה אונליין.

איך משפצים במו ידיכם?

ובכן – התשובה לשאלה הזו מבוססת על חלוקת הקטגוריות מרשימת הרשימות – אבל יש כמה דברים שאנחנו יכולים לעזור לכם בהם, נניח – איפה לחפש מקורות הדרכה ועזר לשיפוצים.

האנציקלופדיה החביבה עלינו היא WikiHow, המכילה מדריכים לכל דבר בעולם כמעט: איך אוטמים מסביב לכיור עם סיליקון (ואיך מורידים את הכתמים מהבגדים); איך לשבור קיר (או להתקין סביבו מסגרת עץ); איך להניח רצפת ויניל על בטון (ואיך להגן על תקליטי-ויניל); איך מורחים רובה בצורה נכונה (ואיך מנקים את זו שבאמבטיה) – כל דבר שאתם רוצים לדעת איך עושים אותו, תמצאו בה.

YouTube הוא אתר נהדר להרכיב לעצמכם פלייליסט שילווה אתכם בזמן השיפוצים – אבל גם פלטפורמה נהדרת למצוא סרטוני הדרכה שילוו אתכם שלב שלב בכל משימה שלפניכם. מרבית המדריכים הקיימים הם בשפה האנגלית, אבל לא חסר היצע גם בעברית בין אם לפעולות שפכטל, צביעה, חידוש רהיטים ישנים, תיקון קירות, פירוק אמבטיה ובניית מקלחון עם תעלת ניקוז ואפילו מדריכים לשיפוץ דירה ושמירה על הזוגיות בו זמנית.

אם גם הבית שלכם מלא ברהיטים מאיקאה, כדאי שתבקרו ב-IKEA hackers, האתר שיתן לכם רעיונות מדהימים איך להפוך את הרהיטים הקיימים לכמו חדשים ובנוסח אחר לגמרי.

אוהבים טיפים של מקצוענים כגון ״לפני הדבקת המסקנטייפ על הקירות, הדביקו אותו מספר פעמים לבגד להוריד את הדבק״? בקרו באתר שיפוצים פלוס הכולל טיפים כלליים ויעודיים למי שמשפץ במו ידיו.

רוצים טיפים לסיכום מאיתנו? בבקשה:

  1. לא יודעים מאיפה להתחיל? היעזרו באפליקציה לתכנון השיפוץ: בחנויות השונות תמצאו מגוון אפשרויות: Home Design 3D, Hours או Room Planner LE Home Design אם למנות רק כמה. נעזרים באיש מקצוע? אולי תוכלו לסייע לו בעבודתו בתמורה להנחה (ועל הדרך תלמדו לפעם הבאה).
  2. נעזרים בקבלן שיפוצים? ודאו שהוא מופיע במרשם הקבלנים ובקשו הצעת מחיר המפרטת גם את התשלום לשאר בעלי המקצוע.
  3. יכולים להמתין עם השיפוץ? העונה ״הקרה״ של תעשיית השיפוצים היא בין דצמבר לינואר, בה תוכלו לקבל הצעות מחיר נמוכות יותר.

רגע לפני שאתם מתחילים בעבודות זכרו שגם השכנים שלכם מבלים הרבה יותר שעות בבית בימים אלו וזה יהיה נחמד לעדכן אותם על הרעש הצפוי מבעוד מועד.

 

*בכפוף לאישור החברה ותנאיה. המלווה ישראכרט מימון בע”מ. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

*הפרסום איננו מהווה הצעה ו/או התחייבות למתן הלוואה/אשראי.

אתר הפטריה הינו מגזין אינטרנטי של פנאי, בידור ותרבות. באתר תמצאו כתבות תוכן מעניינות, מדריכי קניה, סקירות ודירוגים מעולמות הצרכנות ועוד המון תכנים מגוונים, מעוררי השראה ומרחיבי אופקים. לפנייה למערכת האתר ניתן לפנות בכתובת [email protected] .
מערכת הפטריה

לייק לפטריה בפייסבוק