פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

פרשת בר רפאלי ודובר צה”ל: ההר הוליד עכבר

בימים האחרונים סערה הרשת סביב הדיווים על מכתב חריף שהעביר דובר צה”ל תת אלוף פולי מרדכי למשנה למכנ”ל משרד החוץ, מכתב בו הוא תוקף ומגנה בחריפות את הבחירה בחביבת המערכת בר רפאלי, כפרזנטורית של משרד החוץ בסרטון רשת חדש מטעם המשרד, המציג את הפיתוחים הטכנולוגיים הישראליים המשמעותיים של השנים האחרונות.

כצפוי, הסערה שהתחוללה סבבה סביב עניין אי גיוסה של רפאלי לצה”ל כשדובר צה”ל רואה בחומרה את גיוסה לקמפיין בטענה שיש לכך השפעה על בני הנוער בישראל, שרואים בדומגנית מודל לחיקוי ועשויים להסיק מכך כי אי גיוס לצבא הינו דבר לגיטימי.

כמו בכל פעם שבר רפאלי מזיזה אצבע בכף ידה או אומרת מילה כלשהי בעברית, הרשת מתחלקת לשניים, אלה התומכים ברפאלי ואלה שפשוט לא מסוגלים לסבול את הנוכחות שלה ומנצלים כל צעד שלה כדי לנסות ולהיכנס בה חזיתית ולתפוס כותרות, בדיוק כמו במקרה הנוכחי של דובר צה”ל.

אתמול, אחרי יומיים של ברברת, נחשפה לראשונה הפרסומת המדוברת וכצפוי, ההר הוליד עכבר. מדובר בפרסומת רשת נחמדה למדי, המציגה שגרת יום יום של בחור ישראלי, המלווה בעוזר וירטואלי בדמות עין המזכירה את הלוגו של האח הגדול, ומדגימה כיצד פיתוחים טכנולוגיים ישראלים משפיעים על חיי היום יום של כולנו במגוון אספקטים של החיים. ומה עם רפאלי? היא מגיחה להופעת אורח בעשר השניות האחרונות של הסרטון, בתור בחורה המחכה לדייט שלה, הבחור המככב בסרטון, וכשהוא מגיע, צועדת איתו יד ביד.


אם היה כאן שיתוף פעולה מאורגן מראש בין משרד החוץ לדובר צה”ל בכדי ליצור באז סביב הסרטון הבינוני, אז ללא ספק מדובר במהלך מבריק שעשה את שלו והשיג את התוצאה הרצויה: חשיפה. אולם, בהנחה שלא כך הדבר, מדובר בפארסה מטופשת למדי שמוציאה את צה”ל, שוב,  באור קטנוני ושלילי למדי, שלא מוכן להניח לאחת הסוגיות הכי עתיקות בתרבות הסלבז המקומית.

אז בר רפאלי לא עשתה צבא, והיא תאלץ לחיות עם העובדה הזאת על מצפונה, או שלא. הפרצוף היפה אך נטול מורשת הקרב שלה על המסך, לא יפגע בתדימתה של ישראל, ובטח לא יעודד צעירים לא להתגייס לצה”ל. מה בכלל המסר שמנסים להעביר בצבא? אם לא תתגייס אין לך סיכוי לקבל קמפיין במשרד החוץ? ברור שלא, אך גם הטענה לפיה בני נוער מושפעים מכך, היא דיי מטופשת בעיניי, וחסרת אחיזה במציאות.

צה”ל, מספיק עם השטויות. יש לנו ולכם דברים חשובים הרבה יותר להתעסק בהם, וכל פרשה מהסוג הזה, בסופו של דבר לא תורמת מאום למאבק שלכם בהשתמטות.

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...