אני מאשים: הדוגמנית והמגישה לשעבר איה קרמרמן, נגד הציבור החילוני

אחת לכמה זמן, מתעורר מחדש ויוצא מהבקבוק הדיון הבלתי נגמר על יחסי חרדים-חילונים. החרדים מאשימים את החילונים בשנאת חינם, ואילו החילונים מהצד השני מלאי ביקורת על התנהלות החרדים ואופי חייהם הפוגע לדעתם בשוויון הזכויות והחובות בקרב אזרחי המדינה.

סטטוס שפרסם רועי צזנה דוקטור לננו-טכנולוגיה ומנהל הבלוג “מדע אחר”, הפך וירלי ברשת, ונוגע כאמור ביחסי חילונים חרדים. הסטטוס שפורסם במקור ככתבה בבלוג, מתייחס לדברים שכתבה הדוגמנית והמגישה לשעבר והיום חוזרת בתשובה, איה קרמרמן, בבלוג שלה באתר Ynet.

בטור האחרון שלה שפורסם אתמול, יוצאת קרמרמן בחריפות נגד מה שהיא מכנה “השנאה כלפי החרדים אוייבי העם” בקרב הציבור החילוני. “די, נמאס לי. נמאס לי לשמוע כמה שונאים אותי. אותנו. הדתיים, החרדים, חובשי הכיפות, החוזרים בתשובה, מאותגרי המחשופים, מרובי הילדים, השחורים, החשוכים, הפרזיטים, שומרי השבת” כותבת קרמרמן ומוסיפה “בכל ערוצי התקשורת המרכזיים זרועה ללא מפריע שנאת יהודים. מפיציה מן הסתם לא יאהבו את ההגדרה “שנאת יהודים”. הם יבקשו לדייק שזו שנאת הפרזיטים שלא עובדים, לא מתגייסים ולא תורמים”.

בהמשך דבריה ממשיכה קרמרמן להתנגח באמצעי התקשורת על יחסה לחרדים ואופן הצגתם, מספרת על התנכלויות כאלו ואחרות של שכניה החילוניים, וכמובן, ממליצה לנו לשמור שבת לפחות פעם אחת כדי להבין מה זה באמת יהודי.

עוד בפטריה: גדי נגד ערוץ 2 וחטופים

בתגובה שלו, שזכתה למאות לייקים ושיתופים, משתף רועי את הגולשים בתחושותיו הקשות לאחר קריאת טורה של איה. בין היתר, הוא כותב כך:

“היום התפרסם ב- Ynet כתב האישום שלך נגד החילונים. כלומר, נגדי ונגד רבים מחבריי. הטחת בנו שאנו שונאים את הדתיים בגלוי, ואלו מאיתנו שאינם מפגינים זאת ברבים, חושבים כך בעומק לבבנו. “שונאים בארון”, כפי שכינית אותנו.

אלו מילים קשות. מילים כואבות, שמציגות דעה שנולדה מניכור ומשנאה. צר לי שחווית כמה מהאירועים שאת מתארת: שכנה שסוגרת את דלת הבניין בשבת, ומאלצת אותך להמתין דקות ארוכות בכניסה כדי שלא להפר את מצוות השבת. עצוב ורע היה לי לשמוע שנתקלת באדם שהרשה לעצמו לומר לדתיים להסתלק מהשכונה בה הוא גר. מדובר במקרים יחידים, בודדים וראויים לכל גינוי. אבל בניגוד למה שניתן להבין מאותם מקרים, אנו החילונים – ברובנו המכריע – איננו שונאים אתכם. שנאה פירושה זעם חסר-פשרות, שהדרך היחידה לפתור אותו היא במעשה אלימות או בהפרדה פיזית. למזלנו, עדיין לא הגענו למצב הזה. אנחנו לא שונאים אתכם.
אבל אנחנו כן מאד כועסים.”

הכתבה המקורית בבלוג “מדע אחר”

בהמשך מפרט צזנה את כל הסיבות בגללן הציבור החילוני כועס על החרדים. צזנה מטיח ביקורת חריפה על התנהלות גורמים בציבור החרדי, ומסביר לאיה קרמרמן, שחור על גבי לבן, מה עובר בראש לחילונים רבים לאור התנהלות החרדים, התנהלות שאכן גורמת לציבור רחב מאוד לפתח גישה מנוכרת וחסרת סלבנות כלפי הציבור החרדי. את הפוסט המלא ניתן לקרוא כאן.

כצפוי, נרשמו לפוסט גם כמה עשרות תגובות של גולשים חלוקים בדעותיהם ביחס לנאמר. מצד אחד, אלה המסכימים עם כל מילה שכתב צזנה, מחזקים אותו ויוצאים נגד דבריה של קרמרמן, ומהצד השני גולשים המאשימים את הציבור החילוני בהכללות מיותרות, ובהתנשאות.

 

כרגיל בדיונים מהסוג הזה, אין מנצחים ואין מפסידים, אבל אין ספק שקרמרמן ידעה שהולכת לספוג אש בחזרה לאחר שפרסמה את הדברים שפרסמה, וכך גם צזנה. אתם תחליטו באיזה צד של המפה אתם נמצאים. כך או כך, מומלץ בהחלט לקרוא את שני המאמרים המעניינים.

לייק לפטריה בפייסבוק