מעצבן: האטימות של שגרירות ארצות הברית

אשחר יערי, 25, היא נכה המרותקת לכסא גלגלים, מצב בו היא נמצאת כבר המון שנים. כנכה, אשחר תלויה כמעט בכל פעולה אותה היא נדרשת לבצע, במטפלת הפיליפינית שלה, המלווה אותה 24 שעות ביממה, ודואגת לעזור לה לכל שתידרש. אשחר מגדירה אותה כ”ידיים והרגליים שלי בעולם הזה”.

מאז שחרורה מהצבא לפני כארבע שנים, מתכננת אשחר את החלום הגדול של חייה, טיול לארצות הברית. כמובן, בתור נכה, טיול כזה הוא ממש אינו טריוויאלי, ואשחר תכננה לפרטי פרטים את מגוון הפתרונות לבעיות שיעמדו בפניה כנכה. לקראת סיום לימודי ההנדסה שלה בטכניון בחיפה, ניגשה אשחר לשגרירות ארצות הברית בכדי להנפיק ויזה עבורה ועבור המטפלת שלה.

עוד בפטריה: האם גם אתם נשאים של נגיף הסטיגמה?

בסטטוס שפורסם אמש בפייסבוק על ידי חברתה של אשחר עדי אשור, מפרסמת עדי מכתב נוגע ללב שכתבה אשחר, אותו היא מפנה לכל מי שיכול לעזור. במכתב מספרת אשחר על כך שתחילה התבשרה כי היא והמטפלת עומדות בכל הקריטריונים, ך בד בבד נאמר לה כי עקב היותה עובדת זרה, תוכל המטפלת לקבל ויזה רק מספר ימים לפני הטיול. לפני מספר ימים, כשבועיים לפני הטיסה, פנתה שוב אשחר לשגרירות, אך הפעם התשובה הייתה מעט שונה.

כעת ניצבת אשחר בפני האפשרות שחלומה הגדול יתנפץ, ולא תוכל לצאת אל הטיול אותו תכננה כל כך הרבה זמן. מבחינתה, מדובר בהפרה ופגיעה חמורה בחופש שלה ובזכות שלה כאדם לצאת להגשים את חלומותיה. שגרירות ארצות הברית ידועה כמקום קשוח ומחמיר, במיוחד מאז אירועי אסון התאומים, וישראלים רבים כבר חשו את נחת זרועה כשנתקלו בסירוב לקבל ויזה, לעיתים מסיבות שכנראה לנצח, יישארו בכספת השגרירות.

רק לפני מספר שבועות פגשתי חבר, שכל משפחתו, כשלושים ישראלים, טסו לארצות הברית לחתונה של קרובת משפחה, והוא היחיד שלא אושרה לו ויזה עקב “תנאים סוציו-אקנומיים לא מתאימים” למרות שהציג הזמנה ואת כל האישורים הנדרשים. מיותר לציין שמשפחתו, אח אחות והורים, דווקא קיבלו ויזה ללא בעיה.

כמובן שהתנאים המחמירים של השגרירות ברורים ומובנים, אך לפעמים עושה רושם כי הקשיחות מופנית כלפי האנשים הלא נכונים. אמנם תמיד יהיו כאלה שיפלו בין הכיסאות במקום המטפל בכל יום בעשרות עד מאות פניות, אך זה לא הופך את העניין לנכון, וישנם מקרים שראוי בהחלט לבחון אותם מחדש באופן פרטני. לא נותר לנו אלא לקוות כי בקשתה לעזרה של אשחר תגיע לאוזניים הנכונות, ואלה יעזרו לה להשלים את ההליך הבירוקרטי המסורבל הזה, ויאפשרו לה לצאת אל טיול החלומות שלה.

הסטטוס הכולל את מכתבה של אשחר, זכה עד כה למעל מאה שיתופים. אם אתם רוצים לעזור, אתם מוזמנים גם אתם לשתף את הסטטוס שלה, או להפנות אותו לגורמים מתאימים.

תודה לרגב זרקה על העדכון.

לייק לפטריה בפייסבוק