פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

בדרך אל הבקו”ם? מידע חשוב שכדאי להכיר רגע לפני גיוס

הצו הראשון מרגיש כמו זיכרון רחוק והנה עוד רגע אתם עוברים מלהיות מלש"בים לחיילים בשירות סדיר; דמעות ההתרגשות כבר זולגות אצל בני המשפחה, אבל האם אתם מוכנים לצבא?

תוכן ממומן ע”י אמריקן אקספרס (אקספרס פרימיום)

הגיוס לצה”ל הוא אחד מציוני הדרך המשמעותיים ביותר עבור בני נוער ישראליים וככזה הוא מביא עמו תהיות רבות. הסלנג, החוקים, המדים, האוכל, ההתנהלות הכלכלית; אתם פוסעים היישר אל הלא-נודע ואין ספק שזה יכול להיות מעט מבהיל. כדי לעשות לכם קצת סדר טרם הגיוס, הכנו לכם מדריך קצר על כל מה שאתם צריכים לדעת, רגע לפני שאתם עולים על א’.

Credit: Shutterstock

חייל, שפר הופעתך!

כידוע, בצה”ל ישנם נהלי לבוש ומראה קפדניים במיוחד ועליכם להתאים את עצמכם אליהם. אמנם את המדים עצמם תקבלו מהצבא, אך את כל השאר תצטרכו להביא. מומלץ לרכוש ולארוז אתכם: גופיות, פיג’מה נוחה לשינה, הלבשה תחתונה, תיק רחצה עם כל מוצרי ההיגיינה הנדרשים, מצעים נעימים שיסייעו לכם להרגיש קצת יותר כמו בבית, מגבת גדולה ונוחה, כפכפים, שק כביסה לבגדים המלוכלכים, וכמובן מטען לטלפון הסלולרי. חשוב לעבור מראש על כללי המראה ולהבין מה מותר ומה אסור. למשל, בנים מחויבים בשיער קצר בתספורת מסוימת, ולבנות אסור למרוח לק בצבעים שאינם טבעיים, ומותר לאסוף את השיער בגומיות בצבע שחור בלבד, לכן כדאי שתערכו בהתאם.

מתנהלים כלכלית לבד

עוד היבט משמעותי בעצמאות של חיילים רבים טרם הגיוס – התנהלות כלכלית. עבור רובכם, זו תהיה הפעם הראשונה שאתם מנהלים חשבון, מקבלים משכורת משלכם, צריכים לחיות בחישוב מדויק של ההכנסות אל מול ההוצאות, צריכים לעבוד עם כרטיס אשראי ועוד. כידוע, המשכורת החודשית של חיילים בסדיר היא הרבה פחות ממשכורת חודשית ממוצעת ולכן עליכם לתקצב אותה באופן חכם כדי שתספיק לכל הצרכים שלכם לאורך החודש. מסיבה זו, חשוב מאד לבנות לכם תקציב ולבצע רישום מסודר של ההוצאות. ישנן הוצאות במהלך השבוע, כאשר אתם בבסיס, וישנן הוצאות של סוף שבוע, כאשר אתם חוזרים הביתה ורוצים להנות עם חברים. עליכם להחליט אילו הוצאות נמצאות ראשונות בסדר העדיפויות, על מה לא תסכימו לוותר ועל מה כן תוכלו לחסוך.

כרטיס אשראי מיוחד למתגייסים

דרך מעולה לנהל את ההוצאות היא להוציא כרטיס אשראי * התנהלות עם כרטיס אשראי תאפשר לכם רישום מדויק של כל חיוב, כך תוכלו תמיד לראות היכן אתם עומדים מבחינת מכסת התקציב, ובסוף כל חודש לעבור על הרישומים, לפלח את ההוצאות שלכם ולראות היכן ניתן, במידת הצורך, לצמצם בהוצאות. בנוסף, במקרים רבים, כרטיס אשראי חוץ בנקאי מהווה כרטיס אשראי משתלם במיוחד, משום שהוא מתאים את ההטבות שהוא נותן לצרכים שלכם. מעבר לכך, ישנם גם כרטיסי אשראי אשר מיועדים במיוחד לחיילים ומתגייסים טריים ויסייעו לכם לחסוך לא מעט בזכותם.

חוסכים בצד ליום גשום

חינוך פיננסי נכון מתחיל בגיל צעיר, וניתן רק לקוות שאתם כבר מבינים את החשיבות העצומה בלחסוך מעט כסף ליום גשום. אותו יום גשום, אגב, לא חייב להיות מאורע רציני, אלא גם הטיול שעליו אתם חולמים לאחר הצבא, הלימודים האקדמיים שאתם מתכננים, או כל דבר אחר עליו תרצו לשלם בעצמכם בתקופת הצבא או לאחריה. מסיבה זו, מומלץ לנסות ולחסוך כבר במהלך תקופת הצבא. אין ספק שלא מדובר בהתחייבות קלה, שכן כאמור המשכורת הצבאית איננה גדולה ולא קל להפריש ממנה לחסכון מדי חודש, אך זה אכן אפשרי. ככל שתפרישו לחיסכון מגיל מוקדם יותר, כך לכסף שלכם יהיה זמן רב יותר לצמוח, ותוכלו להנות מריבית דריבית (הריבית על החיסכון מושקעת גם היא וצוברת בעצמה ריבית נוספת, לאורך זמן). נצלו את הזמן שיש לכם לקרוא מעט על מכשירי השקעות שונים, בעלי סיכון נמוך יחסית, ודאגו להפריש לאותו מכשיר מדי חודש, אפילו סכום קטן, שלאט לאט תגדילו.

צולחים את הטירונות

ברוב המקרים, כאשר אתם כבר אחרי שלב למידת התפקיד החדש וכבר התברגתם במקום שעתיד להיות הבית והקריירה שלכם בשנתיים או שלוש הקרובות, אתם מצליחים לייצר שגרה ומציאות חדשה, אבל החלק הקשה עבור רוב המתגייסים הטריים הוא דווקא הטירונות. החידוש, הזרות, הניסיון להסתגל, לצד התנאים המורכבים, הופכים את פרק הזמן הזה למאתגר במיוחד, פיזית ורגשית. חשוב שתכינו את עצמכם מראש למשמעת נוקשה מאד, עמידה בזמנים (ברמת השנייה), יחסי המרות אל מול המפקדים, וגם למרחק מן המשפחה והחברים. זכרו תמיד שהטירונות היא רק תקופה קצרה שעוברת, שימרו על הומור ועל אופטימיות, חזקו ושמרו את מערכת התמיכה שלכם, דברו עם חברים שנמצאים גם הם בטירונות ושתפו קשיים, ותיעזרו גם בצוות הפיקודי שסביבכם, במידת הצורך. הם שם עבורכם.

כן, המפקד!

אתם עומדים בפני תקופה מרגשת, שאמנם תציב בפניכם אתגרים אבל גם תחשוף אתכם לעולם חדש, תעביר אתכם תהליך התבגרות מרשים, תייצר לכם שלל חברים חדשים ותהווה נקודת מפנה בנתיב שלכם מנערות לבגרות. ככל שתכינו את עצמכם מראש לכל משתנה, ותקפידו לשמור על חיוך ואופטימיות, תצלחו אותה בהנאה והצלחה מרובה, ואולי אפילו עם חסכון כלכלי קטן לקראת האזרחות. גיוס נעים!

 

*הנפקת הכרטיס וגובה המסגרת נתונים לשיקול דעתה הבלעדי של המנפיקה אמריקן אקספרס בע”מ ו/או אקספרס פרימיום בע”מ. בכפוף לתנאי החברה ולתנאים המפורטים באתר, ההטבות עשויות להשתנות מעת לעת. אי עמידה בפירעון ההלוואה או האשראי עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

** הפרסום איננו מהווה הצעה ו/או התחייבות למתן הלוואה/אשראי.

*** מידע כללי בלבד. אין לראות באמור משום המלצה ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא.

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...