מגניב: כך תגרמו למוח שלכם לראות תמונת שחור-לבן בצבע מלא

לאורך השנים ודאי נתקלתם באינסוף אשליות אופטיות מגניבות שמצליחות להתל ולתעתע במוח שלנו באמצעות העיניים, אך האם ידעתם שניתן לתמרן אותו כך שיוכל לראות תמונה בשחור-לבן בצבע מלא? ובכן, אם אתם לא מאמינים, הסרטון הקצר והמגניב הבא מעניק לכם אפשרות לבדוק ולנסות את זה בעצמכם.

הסרטון, קטע מתוך התוכנית “צבע: הספקטרום של המדע” ששודרה ברשת BBC, מציגה הפיזיקאית הלן צ’רסקי תמונה של טירה בשחור לבן, ללא טיפת צבע.  תחילה תמונה בשחור לבן בה מופיעה טירה. בהמשך, כדי ליצור את אפקט התעתוע היא מבקשת ממנחת התכנית ומכם הצופים בסרטון לבהות בנקודה הכחולה המופיעה במרכזה של תמונה צבעונית של אותו אובייקט. אחרי כ-25 שניות, מופיעה על המסך שוב התמונה המקורית בשחור לבן והפלא ופלא, היא כולה צבועה, או לפחות כך אתם רואים אותה.


התופעה המגניבה הזאת, במסגרתה תמונה מסוימת ממשיכה להופיע לנגד עיננו גם אחרי שהחשיפה אליה הסתיימה, נקראת Afterimage או “דמות גרר” בעברית, מתרחשת כאשר אנחנו מביטים באובייקט בעל גירוי בעוצמה גבוהה ונגרמת בגלל שלקולטנים המצויים בעיניים שלנו לוקח זמן להגיע לתגובה מלאה וזמן נוסף לדעיכה של אותה התגובה, כך שהם ממשיכים לספק למוח מידע על אותו גירוי גם אחרי שסיימנו להביט בו. דוגמה טובה לכך מחיי היום יום מתרחשת כאשר אתם מביטים בפלאש של מצלמה, או בחוט להט של נורה דולקת.

לייק לפטריה בפייסבוק