אם גם אתם גדלתם בשנות ה-90 הכתבה הזו בשבילכם

אם גדלתם בשנות התשעים בוודאי תשמחו להיזכר בנוסטלגיה של תכניות, סרטים ומוזיקה שתרמו רבות לעיצוב האישיות שלכם.

הסרטים הישראליים של שנות התשעים

נתחיל בסרטים הישראליים שכל אחד מאיתנו (הצברים) שנהנו לטייל על חוף הים יחפים ולצפות בשקיעות, זריחות ולרוץ לבתי הקולנוע בלילה נהנו לחוות. הסרטים הישראלים של אותה תקופה הציגו באופן כה משכנע את קיבוץ הגלויות של ישראל בליווי ההשפעות האמריקאיות הזרות שהתחילו כבר אז להיכנס אל תוך ישראל הקטנה של שנות ה- 90.

אם הייתם ילדים בשנות התשעים אתם בוודאי זוכרים את אחד מאותם סרטי ילדים שגרמו לכל אחד ואחת מאיתנו להזיל דמעה והפך לקאלט ישראלי מובהק ‘אבא גנוב 3’ של איילת מנחמי. סרט זה המשיך בסדרת סרטים איכותיים שליוו אותנו בגיל ההתבגרות, לפני גיוס, בהיותנו בצה”ל ולאחר מכן בגילאים מבוגרים יותר. אין אחד שלא זוכר את “שורו” של גביזון, “עונת הדובדבנים” של בוזגלו, ה”חיים על פי אגפא” של אסי דיין, ל”לקק ת’תות” של ברבש, “שחור של הספרי”, “מבצע סבתא” של דרור שאול ועוד סרטים לילדים טובים ויפים שאפיינו את שנות התשעים וכל הדילמות המוסריות והערכיות שליוו אותנו.

הסרטים שאפיינו את שנות התשעים לא היו פוליטיים וגם לא השתייכו אל ז’אנר סרטי הבורקס אותו רובינו למד לאהוב. שנות התשעים היו תקופת “הרנסנס” של הקולנוע הישראלי וסרטי איכות ישראליים החלו להציף את בתי הקולנוע.

הסרטים הבינלאומיים של שנות ה- 90

מלבד הסרטים הישראליים הנפלאים של שנות התשעים, אי אפשר להתעלם מהסרטים הבינלאומיים שנחרטו אצלנו עד היום, אם מדובר על “טיטאניק” האגדתי שהצליח לייצר הכנסות של כמה מאות מיליוני דולרים, “צעצוע של סיפור”, “פורסט גאמפ” הנפלא, “אוסטין פאוורס”, “משימה בלתי אפשרית” ועוד רשימה ארוכה של סרטים שרובינו נהרנו אל הקולנוע על מנת לראות אותם. השחקנים המובילים של אותו עשור היו טום הנקס, רובין ויליאמס, סמואל ג’קסון, ג’וליה רוברטס, ברוס וויליס ועוד.

הסדרות שהוצגו אצלנו בעשור זה

ילדים ומבוגרים רבים יזכרו את הסדרה המצוירת שלושת המוסקטרים. הילדים של שנות התשעים (וקרוב לוודאי שגם הוריהם) בוודאי לא יוכלו לשכוח את “שאלתיאל קוואק”, כמו כן רוב האנשים יזכרו את ההיפופוטם החביב ביותר שהצליח לשעשע את ילדי ישראל בשנות התשעים, בבאי ההיפופוטם, המכונית הצהובה והמצוירת שכולנו זוכרים בשם “בינבה” וכן כל מיני סדרות שאמנם החלו בשנות השמונים אך גלשו להן לשנות התשעים וילדים רבים גדלו עליהם, כמו למשל “דני שובבני”, “החיים”, “היה היה”, “טוב טוב הגמד”, “בארץ הקטקטים” ואחרות.

בנוסף, רוב האנשים זוכרים את שנות התשעים גם בזכות מלחמת המפרץ ומסיכות האב”כ, הפירוק של ברית המועצות וקליטת העלייה הגדולה מרוסיה, הסכם אוסלו, הסכם השלום בין ישראל לירדן, גילוי השיבוט בתחום המדעי, האינטרנט שהחל לתפוס תאוצה, סגנונות המוזיקה הפופולאריים שכללו את הפופ ואת הטרנס, משחקי הווידאו וכמובן רצח רבין שהתרחש בשנת 1995. אירוע אותו אף ישראלי לא יוכל לשכוח.

לסיכום, אם גם אתם גדלתם בשנות התשעים, קרוב לוודאי שגדלתם באחד העשורים המעניינים והמשמעותיים ביותר בישראל.

קליק לספריית ערוצי הילדים של YES

לייק לפטריה בפייסבוק