פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

מדהים: הגינה הזאת צומחת כבר 61 שנים בתוך בקבוק זכוכית אטום ללא אוויר ומים

אי שם בשנת 1960, בשעת צהריים חמימה של יום ראשון, החליט דייוויד לטימר, בחור אמריקאי צעיר בן 24, לקחת בקבוק זכוכית כדורי ענק שעמד בביתו ללא שימוש ולשתול בתוכו צמח שיהפוך אותו לעציץ דקורטיבי. עד כאן נשמע כמו רעיון סביר ולא ממש מעניין, אלא שמה שקרה בשנים שלאחר מכן, יצליח להפתיע ולהדהים גם אתכם.

לטימר הכניס לבקבוק הזכוכית מעט דשן, השתמש בחוט ברזל כדי לשתול בתוך הדשן כמה זרעים של צמח "היהודי הנודד" (spiderworts) ואז הוסיף כחצי ליטר מים לתוך התערובת. לאחר מכן, הוא סגר את הבקבוק בפקק אטום, הניח אותו בפינה בבית שחשופה באופן קבוע לקרני השמש במהלך היום, ואז החל להתרחש הקסם: למרות הבקבוק האטום והעובדה שנמנעה ממנו גישה למים ולאוויר, הצמח החל לפתח מעין מערכת אקולוגית משלו בתוך הבקבוק ולמלא אותו בעלים ירוקים.

מאז חלפו יותר מ-60 שנים, יותר מחמישה עשורים, ומלבד פעם אחת בודדת בשנת 1972 בה פתח את הבקבוק כדי להוסיף לגינה שלו מעט מים, נותר הבקבוק אטום לחלוטין. אולם, כפי שתוכלו לראות בתמונות, הוא עדין צומח ופורח יותר מתמיד, והאדון לטימר, היום בן 80, נדהם בכל יום מחדש.

אז איך עובד כל העניין הזה? באמצעות תהליך הפוטוסינתזה שמתבצע בזכות קרני השמש, הצמח מספק לעצמו את האנרגיה הנדרשת כדי לצמוח כשתוך כדי התהליך נוצרים לחות וחמצן באוויר שבתוך הבקבוק. לאורך הזמן, הופכת הלחות בבקבוק למעין טפטוף של גשם שנוחת בחזרה על הצמח. העלים היבשים שנושרים ממנו, נוחתים על קרקעית הבקבוק, נרקבים ומייצרים פחמן דו חמצני שנחוץ לפוטוסינתזה ולתזונה של הצמח, וכך נמשך התהליך המחזורי הזה לאורך שנים.

מדהים לראות כיצד באמצעות קרני השמש מצליח הצמח לשרוד גם בתנאים הבלתי אפשריים האלה, ולייצר מעין גירסת מיקרו מיניאטורית של הטבע בתוך בקבוק. כמובן, לטימר מתכנן להעביר את הגינה הייחודית שלו לילדיו בעתיד, בתקווה שהעציץ ישרוד עוד עשרות שנים, גם אחרי לכתו.


לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...