פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

הבחור הישראלי הזה עושה שיימינג לתיירים שמצטלמים בצורה מבזה באנדרטת השואה בברלין בסדרת תמונות חריפה

אזהרה: הפוסט כולל תוכן גרפי שעשוי להיות קשה לצפייה.

אין ספק כי בתחילת דרכו היה הסלפי חידוש מרענן ומדליק שסחף אחריו את אוכלוסיית העולם, אלא שאי שם בדרך משהו השתבש, והסגנון החביב הפך לדור שלם של אנשים שעסוקים בלתעד את עצמם בכל מקום במקום לחיות את הרגע. אז נכון, בחלק מהמקרים אין שום דבר רע בקצת סלפי ואין חוק שאוסר להצטלם, אבל לפעמים נראה שהעסק קצת יצא משליטה ויצר "תרבות" חדשה ומושמצת.

שחק שפירא, סופר אמן וסטיריקן ישראלי שמתגורר בברלין מזה 12 שנה, הבחין בתופעה מטרידה שמתרחשת באנדרטת השואה בברלין. בעוד עוברי אורח ותיירים רבים הפוקדים את האנדרטה מתנהגים כראוי, יש לא מעט שבוחרים לנצל את 2711 מבני הבטון המרובעים מהם מורכבת האנדרטה לצילומי סלפי מטופשים, פעלולי אקרובטיקה ואפילו סקייטינג. בתגובה, הוא יצר סדרת תמונות חריפה, עוצמתית ולא קלה לצפייה, שעושה סוג של שיימינג לאותם אנשים חסרי מודעות.

שפירא שוטט ברחבי הרשתות החבתריות פייסבוק, טינדר, אינסטגרם ואחרות ודג תמונות של אנשים שהצטלמו באנדרטה בצורה שאינה מכבדת את המקום. לאחר מכן, באמצעות שימוש בפוטושופ, הוא שתל את התמונות של אותם אנשים בתמונות מקוריות מתוך השואה, בשלל סיטואציות מזעזעות בהם נראים יהודים מוטלים מתים על הקרקע, מוזלמנים בגטו ועוד.

יולוקוסט 2
שחק שפירא מתוך האתר Yolocaust

את התוצאה הסופית, שהיא כאמור מאוד קשה לצפייה אבל בד בבד בועטת ומצליחה להעביר מסר חריף שבועט ישר בבטן, פרסם שפירא באתר אינטרנט חדש בשם Yolocaust, משחק מילים בין הביטוי באנגלית Yolo (קיצור של 'אתה חי רק פעם אחת') והולוקוסט (שואה), בטיימינג מושלם, כשבוע לפני יום הזיכרון הבינלאומי לשואה. בתוך שעות ספורות מעלייתו לאוויר אתמול, קרס האתר מעומס מבקרים, כשמאות אלפים ברחבי העולם פקדו אותו, ועשרות אתרים סיקרו אותו.

כצפוי, מרבית התגובות לפרויקט היו מאוד אוהדות ומפרגנות, כשלמרבה ההפתעה, גם אחת הצעירות שמופיעה בסדרת התמונות פנתה אל היוצר דרך התגובות בפייסבוק וביקשה ממנו שיסיר את התמונה שלה תוך שהיא מביע חרטה וטוענת שהתנהגה בטפשות.

הנה כמה תמונות נבחרות מתוך הפרויקט. זהירות, לא קל לצפייה.

שואה גיף
שחק שפירא מתוך האתר Yolocaust

 

יולוקוסט 3
שחק שפירא מתוך האתר Yolocaust

 

יולוקוסט 6
שחק שפירא מתוך האתר Yolocaust

 

יולוקוסט 8
שחק שפירא מתוך האתר Yolocaust

 

יולוקוסט 9
שחק שפירא מתוך האתר Yolocaust

 

יולוקוסט 10
שחק שפירא מתוך האתר Yolocaust

 

יולוקוסט 12
שחק שפירא מתוך האתר Yolocaust

קליק כאן לגלריה המלאה של שחק שפירא באתר Yolocaust

דרך: Metro

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...