פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

מצחיק: הסיבה ההזויה בגללה ויקיפדיה לא מוכנה להסיר את התמונה של הקוף הזה

פעם אחר פעם פנה הצלם הבריטי דיויד סלייטר לצוות העורכים של ויקיפדיה וביקש בנימוס שיפסיקו להשתמש בתמונות הקופים שלו ללא רשותו. אלא שכל הבקשות שלו נדחו על הסף, כשבויקימדיה, החברה שבבעלותה ויקיפדיה, טוענים כי זכויות היוצרים עבור התמונות הללו הן כלל אינו שלו. כשתבינו מדוע, לא תוכלו שלא לצחוק.

לפני כשלוש שנים ביקר סלייטר, צלם טבע במקצועו, באינדונזיה שם ביקש לתעד בתמונות את קופי המקוק השחורים. הוא הציב את המצלמה שלו באזור המחיה שלהם, ואז רגעים ספורים לאחר מכן, הגיח לפתע אחד הקופים, חטף את המצלמה של סלייטר, לחץ על הקליק ומרוב התלהבות מהצליל שיצר הכפתור החל לצלם מאות תמונות ביחד עם חבריו, ביניהן כמה תמונות סלפי אדירות שהפכו מגה ויראליות ברשת וגם למרכז המריבה בין סלייטר לויקיפדיה.

סלפי קוף מקוק שחור

בויקיפדיה טוענים כי היות ולא סלייטר הוא זה שלחץ על הקליק וצילם את התמונות אלא הקוף בכבודו ובעצמו, זכויות היוצרים על התמונה אינן שייכות לו. כמובן, בויקיפדיה לא מתכננים לפנות אל הקוף בבקשה לקבלת רשות לשימוש בתמונה וגם לא לשלם לו תמלוגים, אלא טוענים בתוקף כי היות וצולמו על ידי קוף, התמונות הללו לא שייכות לאף אחד.

קוף מקוק שחור סלפי 1

אפשר להתווכח על הקביעה הזאת של ויקיפדיה, שכן ברור לכל שאלמלא סלייטר התמונות הללו מעולם לא היו מצולמות. אולם, מי שיאלץ לקבוע את תוצאת הקרב הזה הוא בית המשפט. סלייטר כבר בזבז יותר מ-17 אלף דולרים על בירוקרטיה משפטית ומקווה שבסופו של דבר יקבע כי התמונות שייכות לו. עד אז, בויקיפדיה כבר הספיקו לכתוב על הסיפור הזה תחת הערך "Macaque" (מקוק), וכמובן, לא שכחו להוסיף לשם גם את התמונות המדוברות כדי לשפוך עוד קצת שמן למדורה. אנחנו נמשיך לעקוב.

קוף מקוק שחור סלפי 2
הצלם סלייטר ביחד עם קופי המקוק החצופים שהשתלטו לו על המצלמה

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...