פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

קמפיין מודעות מבריק מציג את האפלייה נגד נשים באמצעות ההשלמה האוטומטית של גוגל

קמפיין מודעות חדש וחריף הצליח לעורר סערה ברשת במהלך סוף השבוע. קמפיין המודעות הזה, מאחוריו עומד ארגון UN women, ארגון עולמי שמטרתו חיזוק השוייון המגדרי בין גברים לנשים ברחבי העולם, משתמש במנוע החיפוש גוגל בקונספט שלו, בכדי לייצר אמירה חזקה וובועטת שהצליחה לייצר דיון נרחב ברשתות החברתיות.

מאז נכנסה לחיינו "ההשלמה האוטומטית" במנועי החיפוש של גוגל, כלומר, השלמת אופציות החיפוש הפופולאריות ביותר בהתאם לטקסט אותו אנו מקלידים בשורת החיפוש, היא הפכה לסוג של מדד לחיפושים, מחשבות ודעות רווחות בקרב אוכלוסיית הגולשים הבינלאומית.

קמפיין המודעות של Un Women, מציג בכל מודעה תמונת קלוז אפ על פנים של אישה, כשבמקום הפה שלה, מופיע צילום מסך של התחלה של חיפוש כלשהו בגוגל, ומתחתיו, ההצעות של גוגל להשלמת החיפוש. למרבה הפלא, או שלא, הצעות השלמת החיפוש של גוגל מאופיינות בזלזול במעמד הנשים, ובאפלייה ברורה על רקע מגדרי.

2

כך למשל, באחת המודעות נכתב בשורת החיפוש "נשים לא צריכות…", וההשלמה האוטומטית של גוגל מציעה להשלים את החיפוש באחד הביטויים הבאים: "נשים לא צריכות שיהייו להן זכויות", "נשים לא צריכות להצביע", "נשים לא צריכות לעבוד" וכו'. במודעה אחרת  נכתב ההיפך: "נשים צריכות…" ותוצאות ההשלמה קבעו כי "נשים צריכות להישאר בבית", "נשים צריכות לשמש כעבדים", "נשים צריכות להיות במטבח" וכדומה.

חשוב לציין כי לא בטוח שבכל המדינות השלמת החיפוש האוטומטי תהיה זהה לזו שמופיעה במודעות, אך מבדיקה שערכו כמה אתרים במנוע החיפוש בארצות הברית, ומבדיקה שאנחנו ביצענו בגוגל ישראל, התוצאות הן דיי זהות, ואפילו גרועות יותר (נשים לא צריכות ללבוש מכנסיים).

מצד אחד אין צורך לקפוץ למסקנות פזיזות ולקבוע כי מדובר בדעות בה אוחזים מרבית הגולשים, אך מצד שני, אי אפשר להתעלם מריח האפליה והסקסיזם העולים מההשלמה האוטומטית של גוגל. בשורה התחתונה הרי, מדובר באלגוריתם מבוסס נתוני אמת שקובע את השלמת החיפוש.

מדובר ללא ספק בקמפיין קריאיטיב, חריף ויצירתי במיוחד. את הקמפיין יצר משרד הפרסום Ogilvy&mather בדובאי, והוא פורסם במאות בלוגים ואתרים  ברחבי העולם.

 

3

 

4

 

5

מקור: AdWeek

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...