פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

זה הסיפור המצמרר מאחורי אחת התמונות המפורסמות ממלחמת העולם השנייה

בין שלל התמונות המצמררות המשמשות מזכרות אילמות לזוועות שחוו יהודי אירופה במהלך מלחמת העולם השנייה, התמונה הבאה היא אחת המפורסמות והנוראיות שבהן, תמונה שנראית אמנם כמו אלף תמונות אימה אחרות מאותה התקופה, אבל מספרת סיפור עצוב וטראגי במיוחד.

קרוב לשנתיים לאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה, יולי 1941, פלשו הכוחות הנאצים לאוקראינה שבמזרח אירופה. בעיר ויניצה הממוקמת במערב אוקראינה, חיה עד אז אחת הקהילות היהודיות המפוארות והגדולות במדינה, כאשר מספרם של היהודים התקרב ל-35 אלף, כמעט 40 אחוז מתושבי העיר, שכללה גם מספר רב של בתי כנסת, בתי ספר יהודים וכו'. אלפי יהודים שחלקם גוייסו לצבא הצליחו לברוח מהעיר לחלקים אחרים במדינה, אבל עבור השאר, זה היה תחילתו של הסוף.

ב-16 וב-22 בספטמבר, 1941, הורו הנאצים לכלל יהודי העיר להתרכז באחד השטחים הפתוחים בסמוך לעיר בטענה שהם מחויבים להשתתף ב"מפקד אוכלוסין". אלא שכמובן, כפי שכולנו כבר יודעים, לנאצים היו תכניות אחרות.

היהודי האחרון בויניצה

באלבום תמונות של קצין גרמני מהאיינצגרופן, כוח המשימה המיוחד שאחראי לחיסולם של מאות אלפי יהודים ברחבי אירופה, נמצאה התמונה המצמררת הזאת, כשעל גב הצילום נכתב המשפט "היהודי האחרון בויניצה". התמונה, כשמה כן היא, מציגה את היהודי האחרון בעיר כשהוא כורע על ברכיו ואחד החיילים הגרמנים מכוון אקדח לראשו, רגע לפני שהוצא להורג.

ארווין בינגל, חייל גרמני שנשלח למקום כדי לסייע לנאצים במשימת הרג היהודים, הוא עד הראייה היחיד לטבח שנשאר בחיים, והוא גם זה שסיפר על שאירע באותם רגעים מחרידים שלא ישכחו לעולם על פי עדותו, היהודים הובלו אל בורות ענקיים שנחפרו מראש והתבקשו להתפשט ולהניח את כל החפצים שלהם בערימה. לאחר מכן, הועמדו בסמוך לבורות ונורו למוות. קבוצת היהודים הבאה התבקשה לשפוך סיד לוהט על גופות אחיהם וחבריהם שחלקם עדין לא מתו, ולאחר מכן נורו בעצמם וחוזר חלילה, עד שהסתיימה הוצאתם להורג של 28 אלף מהם.

בית כנסת ויניצה
שרידי בית הכנסת "ירושלים הקטנה" ששימש את יהודי העיר והיום  פועל כבית ספר

למרות הטבח הנוראי הזה, אפשר למצוא גם צד אופטימי לסיפור. היהודים שהצליחו להינצל ולשרוד את המלחמה, חזרו לעיר בסיומה, והקימו מחדש את הקהילה היהודית, קהילה שמנתה בשיאה כ-20 אלף יהודים, לפני שאלה עברו לארצות הברית ולישראל, כאשר בעשרים השנים האחרונות גם ראש העיר הוא יהודי. ניצחון קטן ומרגש לקהילה שהצליחה לשרוד את הזוועות.

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...