פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

7 סמלים מוכרים שכנראה לא ידעתם מה המשמעות האמיתית שלהם

סמלים ומשמעותם. חשבתם פעם מה היה בעצם מקור צורת הלב, סמל השלום ועוד רבים וטובים. אלו ההסברים שמסתתרים מאחורי הסימנים שכולנו משתמשים בהם כל יום.

יש סימנים שכולנו מכירים, שאפילו ילדים בני שנתיים כבר יודעים מה הם אומרים ומה הם אמורים לייצג (אחרת איך הם יודעים על איזה כפתור לוחצים כדי להדליק את הטלוויזיה?), אבל אין לנו מושג מה הם אומרים תכלס. האם חשבתם פעם למה דווקא זאת הצורה שבחרו לשים על כפתור ההדלקה והכיבוי? ולמה הסימן של הלב הוא לב אם הוא בכלל לא נראה כמו לב? ומה הסיפור מאחורי הסמל של ה”פיס”? ככה נראה שלום?

למרבה השמחה, הבלבול הולך לעזוב אתכם בקרוב, כשתגלו איך בדיוק כל הסמלים המוכרים האלה הומצאו ומה בדיוק המשמעות שלהם:

הסימן & (באנגלית: Ampersand)

סמלים ומשמעותם 1

הסימן הזה למעשה מסמן את המילה הלטינית “et” שהמשמעות שלה היא “ו” או “וגם” בעברית או “and” באנגלית. הסימן הומצא על ידי אחד העוזרים של קיקרו כדי לזרז את תהליך הכתיבה. מאות שנים לאחר מכן, הסימן גלש לשפות אחרות ונשאר בשימוש באירופה. עם הזמן, האותיות e ו-t  התמזגו לסימן אחד הדוק יותר וכך זה נשאר עד היום.

סימן הלב

סמלים ומשמעותם 2

האהבה מזוהה עם הלב כי שם, כך מאמינים, היא שוכנת. אבל עם כל הכבוד, הסימן של הלב לא בדיוק דומה לצורה של לב אנושי. אז איך זה קרה שהסימן מייצג את הרגש הזה? יש לזה כמה הסברים:

הראשון –  ברבורים. כשהם מתקרבים אחר לשני, הצווארים שלהם יוצרים צורה שדומה ללב ובתרבות הציפורים האלה מייצגות אהבה ונאמנות. השערה נוספת היא שהלב הוא בעצם מייצג של צורה נשית. או אם לדייק, של אזור האגן. עוד ביוון העתיקה יחסו משמעות רבה לחלק הזה של האישה. הם אפילו בנו מקדש בצורת אגן לאפרודיטה – אלת האהבה.

אפשרות אחרת היא שהלב הוא בכלל עלה קיסוס. היוונים נהגו לעטר כדים שמוקדשים לדיוניסוס עם עלי קיסוס. ומה לזה ולאהבה? דיוניסוס היה אל היין והתשוקה.

סימן הבלוטות’

סמלים ומשמעותם 3

האראלד “בלוטות’ (שן כחולה)”, או האראלד הראשון, היה מלך דנמרק לפני יותר מאלף שנה. מדובר בדמות היסטורית מפורסמת שאיחדה את דנמרק משבטים למדינה אחת. ואם כל זה לא מספיק, אז גם הייתה לו חיבה לשיניים כחולות. הוא תמיד דאג שהשיניים שלו יהיו בצבע כחול ומכאן הכינוי שדבק בו.

אוקיי, ומה הקשר בין טכנולוגיה עכשווית למלך דני מספרי ההיסטוריה? אז הבלוטות’ היא טכנולוגיה שמאחדת כמה מכשירים לרשת אחת, כמו שהאראלד עשה עם השבטים הדנים. הסימן הוא שילוב של שתי אותיות סקנדינביות שהן המקבילות של h  ו-b. ואלו ראשי תיבות של – ניחשתם נכון – האראלד בלוטות. את הצבע הכחול בסמל, אין באמת צורך להסביר.

סמל הרפואה

סמלים ומשמעותם 4

האמת היא שהסימן הזה, שמורכב ממטה עם כנפיים ושני נחשים, הוא לגמרי טעות ואין לו קשר לרפואה. לפי המיתולוגיה, לאל היווני הרמס היה מטה כזה והוא שימש לפתרון סכסוכים והשכנת שלום. אז מה הקשר לריפוי? אין. לפני מאות שנים רופאים צבאיים התבלבלו בין המטה של הרמס למטה של אסקלפיוס – שהוא אל הרפואה במיתולוגיה היוונית והמטה שלו נראה דומה מאד לזה של הרמס (אותו דבר רק בלי הכנפיים). אבל הטעות כבר השתרשה ומטה הרמס נשאר סמל הרפואה.

 On

סמלים ומשמעותם 5

בשנות ה-40 של המאה הקודמת מדענים אימצו את השיטה הבינארית, כזאת שמיוצגת באחדים ובאפסים, לייצוג מתגים של הפעלה וכיבוי. במקרה הזה, המספר אחד מתייחס למשהו דולק (יש זרם) ואפס לכבוי (אין זרם). עם השנים האחד והאפס התאחדו לתוך סימן אחד מוכר שנמצא על כפתור ההפעלה והכיבוי כמעט כל מכשיר חשמלי.

סמל השלום

סמלים ומשמעותם 6

הסימן הזה הומצא ב-1958 במהלך הפגנות נגד שימוש בנשק גרעיני. הסמל הוא שילוב של איתותי סמפור (שיטת איתות שעליה מבוססת שיטת הסימון באמצעות דגלים) לאותיות N  ו-D. ראשי תיבות של פירוק מגרעין, או Nuclear Disarmament. לפי שיטת סמפור, האות D מיוצגת על ידי הרמת הדגל כלפי מעלה וN על ידי הפניית הדגל לצדדים. השילוב בין השניים הוא הסמל שכולנו מכירים.

OK

סמלים ומשמעותם 7

קודם כל, הסימן הזה לא מייצג “הכל בסדר” בכל העולם. בצרפת, אם עושים לכם דבר כזה, תדעו שמישהו חושב שאתם אפס. גם כאן, יש כמה תאוריות לגבי איך הסימן הזה נולד.

יש מי שמאמינים שהסימן OK הוא קיצור של Old Kinderhook, NY, מקום לידתו של נשיא ארה”ב השמיני, מרטין ון ביורן. במהלך הבחירות לנשיאות, בשלטי הקמפיין הופיע המשפט ”Old Kinderhook is O. K.“  לצד איש שמסמן בידו את הסימן שאנחנו מכירים היום כ-OK. מאז, כך לפי ההשערה, הסימן השתרש.

טענה אחרת היא שהסימן קשור דווקא לנשיא השביעי של ארה”ב, אנדרו ג’קסון, שנהג לעשות את התנועה הזאת כשקיבל החלטות. הוא הרבה פעמים גם כתב במסמכים “All correct“ אבל לפי האיות הגרמני “Oll korrect” שהפך לאחר מכן לקיצור המוכר, OK.

ויש גם מי שחושבים שבכלל מדובר בסימן שנלקח מהבודהיזם וההינדוהיזם. המחווה הזאת מסמנת למידה והמון אמנות בודהיסטית מציגה את בודהה מסמן OK.

באמצעות: brightside

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...