פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

מעצבים זיכרון – תחרות כרזות יום השואה של יד ושם

בכל שנה, מקיים אתר ההנצחה "יד ושם" בשיתוף עם משרד ההסברה, תחרות ליצירת הכרזה הממלכתית לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה. הנרשמים לתחרות לקחו חלק ביום עיון ביד ושם במהלכו ערכו סיור במוזיאון לתולדות השואה, האזינו להרצאות בנושא השואה באמנות והשתתפו בסדנאות שונות. לתחרות נרשמו 186 מעצבים, כשלכל אחד מהם השקפה משלו, היסטוריה משפחתית משלו, וזוית ראייה מעניינת המתנקזת לתוך כרזה.

כמצופה מתחרות בסגנון כזה, המערבת כל כך הרבה רגשות בנושא כה טעון, הכרזות היו מרגשות במיוחד, ובין המועמדים אפשר למצוא רעיונות יצירתיים ביותר, וכרזות שיגרמו ללב שלכם לדפוק בחזקה. הזוכה בתחרות היא דוריאל רימר הלפרין, נכדה לניצולי שואה, בוגרת המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, מעצבת גרפית במקצועה. יתכן מאוד שכבר נתקלתם בכרזה שלה, כיוון ומאז עלייתה לפייסבוק, הפכה ויראלית במיוחד, וזכתה למאות לייקים ומאות שיתופים. הכרזה מציגה תמונה של דמות מבוגרת, נשענת על מקל הליכה, כשעל הרצפה מוטלת הצללית שלו, בליווי צלליות נוספות היוצרות ביחד מעין תמונה משפחתית. התמונה עוצמתית ובועטת, והמסר שלה ברור וצובט את הלב. מאחורי מרבית ניצולי השואה, יש משפחות שלמות שלא זכו לשרוד את המלחמה, אך לעולם לא יעלמו מהזיכרון שלנו.

אל המקומות השני הגיעו המעצבים ליאב גוטשטיין, מתי ליברמן ודנה בדנסקי, עם כרזה המציגה עץ שורשים משפחתי המורכב כולו מטלאים צהובים, ולמקום השלישי הגיע אור רייכרט עם כרזה מאוד מרגשת ומוצלחת בעייני, המציגה דף ממחברת תוים עם מילות ההמנון היהודי, כשמבט נוסף בתמונה מגלה שהתוים והמילים כתובים בעצם על גדר המדמה את גדר הגטאות ומחנות ההשמדה, עם פנסי הרחוב המוכרים, והמראה המעביר צמרמורת בכל מי שראה תמנות או סרטים מימי המלחמה.

כאמור, מלבד שלושת הזוכים, הועלו כרזות רבות ולא פחות מוצלחות לתחרות, ואת כולם תוכלו לראות בגלריית הכרזות המופיעה באתר יד ושם. שווה להשקיע כמה דקות, להיכנס לאתר ולעבור על הכרזות השונות. מדובר במסע יצירתי ומרגש שלא ישאיר אתכם אדישים.

ובמילותיה של דוריאל הלפרין, בטקסט שצירפה לכרזה המנצחת בפייסבוק "אני מקדישה כרזה זו לסבתא ולסבא שלי, אסתר ודוד רימר ולמשפחותיהם שנספו בשואה" יהי זיכרם וזכר כל הקרבנות האחרים ברוך.

 

כרזות נוספות שהשתתפו בתחרות העיצוב:

אילנה בטינה שנייד

 

אירית עמיר

לימור שדות

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...