פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

סדרת תמונות חריפה יוצאת נגד מותגים מפורסמים שתומכים בפגיעה בזכויות אדם

כמעט חמש שנים חלפו מאז הכריזה פיפ”א, התאחדות הכדורגל העולמית, על כך שמונדיאל 2022 ייערך בקטאר, והביקורות כלפי ההחלטה הזאת רק הולכות ומתעצמות. מיד לאחר בחירתה התמוהה של קטאר כמארחת המונדיאל, החלו לצוץ תחקירים רבים של ערוצי טלוויזיה ורשתות חדשות רציניות בעולם המצביעים על שחיתויות וכספי שוחד בסכומים אסטרונומיים שהובילו את קברניטי פיפ”א לבחור דווקא בקטאר כמדינה המארחת. אלא שמלבד עניין השחיתות, ישנו כתם בעייתי וכואב הרבה יותר שמרחפת מעל ההכנות לאירוח המונדיאל בנסיכות המפרץ העשירה.

מאז החלו עבודות התשתית והבניה לקראת המונדיאל (בניית אצטדיונים, תשתיות, רכבות, ערים חדשות, מלונות וכו’), התקבלו אינסוף דיווחים על פגיעה חמורה בזכויות אדם, עד כדי כך שארגוני זכויות אדם הגדירו את ההתנהלות הקטארית כ”עבדות מודרנית”.

במהלך שלוש השנים האחרונות מתו יותר מ-900 פועלים בעקבות הרעבה ותנאי החום הכבדים (סביבות 50 מעלות בימי הקיץ), ועל פי הדיווחים, העובדים הזרים העוסקים במלאכה המהווים יותר מ-90 אחוז מכוח העבודה ומרביתם מגיעים מנפאל, הודו ומדינות נחשלות אחרות, מועסקים בשכר רעב, לא מקבלים את המשכורות שלהם בזמן, אם בכלל, נאסר עליהם להחליף עבודה והדרכונים שלהם מוחרמים כך שלא יוכלו לחזור למדינות האם שלהם ויהיו חייבים להמשיך בעבודתם בלית ברירה. לאחר רעידת האדמה האחרונה בנפאל התגברו הביקורות כלפי הקטארים לאחר שנאסר על הפועלים הנפאלים לעזוב את המדינה ולחזור הביתה למשפחותיהם. אגב, התחזית מדברת על 4000 פועלים שיקפחו את חייהם בשנים הקרובות, ממוצע של 1-2 פועלים הרוגים ביום.

במחאה על המתרחש בקטאר, יצרו גולשים ואנשי קריאייטיב סדרת מודעות בה הם מעניקים את הפרשנות מחודשת והרלוונטית שלהם ללוגואים המוכרים של החברות שמעניקות חסות למשחקי המונדיאל בקטאר, ביניהן מקדונלדס, קוקה קולה, יונדאי, ויזה ואחרות, תחת הסלוגן “תומכים בגאווה בפגיעה בזכויות אדם במונדיאל 2022”. כפי שתוכלו לראות, המודעות בועטות, חריפות ובעיקר מנסות לגרום למישהו ממקבלי ההחלטות בחברות הענק האלה להפעיל שיקול דעת ולמשוך את חסותם מהאירוע שמחרב את חייהם של מאות פועלים שבסה”כ ביקשו להתפרנס בכבוד.

מונדיאל קטאר זכויות אדם 3

 

מונדיאל קטאר זכויות אדם 2

 

מונדיאל קטאר זכויות אדם 1

מונדיאל קטאר זכויות אדם 4

מונדיאל קטאר זכויות אדם 5

 

מונדיאל קטאר זכויות אדם 6

 

מונדיאל קטאר זכויות אדם 7

מונדיאל קטאר זכויות אדם 8

מונדיאל קטאר זכויות אדם 9

 

מונדיאל קטאר זכויות אדם 10

 

מונדיאל קטאר זכויות אדם 15

מונדיאל קטאר זכויות אדם 11

מונדיאל קטאר זכויות אדם 12

 

מונדיאל קטאר זכויות אדם 13

מונדיאל קטאר זכויות אדם 14

תמונות באמצעות: BoredPanda

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...