פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

אור ירוק להתעללות בבעלי חיים?

תמונה של חמור עם לוחית רישוי חוללה אמש מיני סערה בעמוד הפייסבוק של עמותת "אור ירוק". כידוע, עמותת אור ירוק פועלת במשך שנים למען תרבות נהיגה מוצלחת יותר בישראל, ומשקיעה מאמצים רבים במלחמה בתאונות הדרכים והקטל בכבישים. בין היתר, מפעילה העמותה עמוד פייסבוק בו היא מתקשרת עם קהל הגולשים שלה, כחמש עשרה אלף במספר, בין היתר באמצעות תמונות משעשעות וחמודות של בעלי חיים, אליהן מצורף טקסט עם מסר הקשור לזהירות בדרכים ונהיגה בטוחה.

כאמור, אתמול בחרו ב"אור ירוק" להעלות תמונה של חמוד עם לוחית רישוי קשורה לזנבו, ומה שנראה כמו שלט הקשור לפרצופו. לתמונה צורף טקסט המסביר את סעיף 29 בתקנות התעבורה המתייחס להתנהגות בעלי בהמות במרחב הציבורי, כפי שניתן לראות בתמונה. 

גולשים רבים הרגישו כי התמונה בוטה ואינה הולמת ועל אף שמוצגת בהקשר של חוקי הבטיחות בדרכים, פוגעת ברגשותיהם ומעודדת התעללות בבעלי חיים. אחת הגולשות שהגיבו בפוסט וקראו להסרת התמונה היא טל בראון, סטודנטית ואוהבת בע"ח בשיחה עם הפטריה מספרת טל: "אור ירוק שמה לעצמה למטרה להלחם בתאונות הדרכים – מטרה מבורכת לכל הדעות, אבל בפוסט הנ"ל היא מנסה להעביר מסרים בדבר שמירה על חיי אדם באמצעות תמונה שמציגה התעללות בחיים של אחרים. לא זו הדרך!"

על אף פניות של מספר גולשים אתמול בערב, באור ירוק בחרו שלא להסיר את התמונה, אך התייחסו בשתי תגובות שונות לטענות הגולשים. כמובן, היו גם גולשים שלא הבינו על מה המהומה, וטענו כי חיי בני אדם חשובים הרבה יותר ולכן אין זה משנה אם יש או אי התעללות בתמונה. אחרים טענו שהם לא מבינים כיצד הסרת התמונה תפתור את עניין ההתעללות.

"למרות שאני ואוהדי דף אחרים הערנו לאור ירוק בנושא", מוסיפה טל, "הם בחרו להישאר אדישים ולהתעקש לא להבין מה פה הבעיה. התמונה שהם בחרו היא תמונה אומללה של חמור אומלל. זהו יחס פוגעני ומתעלל לבע"ח. שימו לב שחלק מהמשתפים של התמונה נתנו לה את הכותרת "חחחח" מה שמחזק את הלגיטימציה להתעללות בבע"ח ואור ירוק היא האחרונה שצריכה לתת אותה. אני מברכת את אור ירוק בעבודתה אבל ראוי היה שתבחר דרך הולמת להעביר מסר בדבר ערך החיים, כי החיים של כולם חשובים – כן, גם של חמורים."

פנינו לעמותת אור ירוק לקבל את תגובתם לטענות הגולשים, והם אכן נענו לבקשה וסיפקו את התגובה הבאה: "עמותת אור ירוק מעלה פוסטים רבים הקשורים בבעלי חיים. הללו מהווים שליחים מצוינים למסר הבטיחות. כך העלינו בעבר בעבר פוסטים על נהגים המסכנים את חיות המחמד שלהם בעודם מסיעים את כלביהם לא חגורים – בכך הם מסכנים את עמצם ואת בעלי החיים. בדרך זו אנו משיגים רווח כפול: העלאת המודעות לבטיחות בדרכים והעלאת המודעות לשמירת חייהם של בעלי חיים. אנו שמחים שהתמונה המדוברת העלתה תגובות רבות, זו המטרה, בטיחות בדרכים וכמובן שמירת חייו של בעל החיים. אנו מגנים כל תופעה של התעללות בבעלי חיים. בהעלאת הפוסט אנו מעוררים את הדיון ומעלים אותו לסדר היום הציבורי, בכך כולם יוצאים נשכרים, בעלי החיים, משתמשי הדרך והעמותות שעוסקות בנושא."

הבוקר, החליטו סוף סוף ב"אור ירוק" להסיר את התמונה הפוגענית, ולשים סוף לסאגה המיותרת הזאת, והעלו תמונה חדשה במקומה, בתוספת התנצלות על אירועי אמש:

ראוי לציין כי פעילותה של עמותת "אור ירוק" מבורכת ומדובר בסה"כ בטעות הקשורה בניהול נכון של עמודי תוכן בפייסבוק, על אחת כמה וכמה, עמוד חשוב ובעל קהל רב כמו זה של "אור ירוק". מי שהעלה את התמונה לעמוד העמותה צריך היה לשער כי היא עשויה לדרור תגובות מהסוג הזה היותר וההתעללות מוצגת בה בצורה בוטה שקשה להתעלם ממנה. בעמותת אור ירוק לא התחבאו, דאגו להגיב ולענות לפניות הגולשים, ובסופו של דבר גם הגיעו להחלטה הנכונה, הסרת התמונה מעמוד הפייסבוק שלהם.

אגב, ישנם אינספור מקרים של התעללות בסוסים וחמורים בכל יום, היות והם נתפשים הרבה פעמים כחיות שמטרתן לשרת את האדם ותו לא. עמותת Pegasus פועלת למענן וניתן לעקוב אחרי פעילותה גם כאן, בעמוד הפייסבוק שלה.

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...