פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

בקרוב: פיצ’ר חדש של פייסבוק ידרג עמודים באמצעות כוכבים

ברשת החברתית פייסבוק החלו בימים האחרונים לבחון שיטת דירוג חדשה באמצעות כוכבים, על פיה בכל עמוד פייסבוק יוצג דירוג העמוד בין 1 ל-5 כוכבים, דירוג שיופיע ממש מתחת לשם העמוד. על פי הדיווח שהתפרסם לראשונה באתר הטכנולוגיה הפופולארי TechCrunch, הפיצ’ר החדש של פייסבוק מוצג רק אצל חלק קטן מהגולשים בשלב הזה, ובינתיים לא ברור מתי ואם בכלל הפיצ’ר הזה ייכנס לפעולה באופן רשמי, והאם התצוגה שלו תהפוך לברירת מחדל. בפייסבוק אגב, אישרו את הידיעה.

דירוג הכוכבים הוא לא לגמרי חדש בפייסבוק, וזה מכבר אוספים בפייסבוק דירוגי כוכבים מגולשים על תכנים, אפליקציות ובתי עסק. החידוש העיקרי טמון בעובדה כי עד כה הדירוג הזה לא הוצג בשום מקום, וכעת לראשונה, מוצג הדירוג של מספר עמודים נבחרים כשהוא חשוף בפני הגולשים בחזית העמוד.

 פייסבוק דירוג כוכבים

לפיצ’ר החדש הזה של פייסבוק עשויות להיות השלכות לא מעטות על פעילות הרשת החברתית, הן מצד גולשי הקצה והן מבחינת מנהלי העמודים העסקיים.

גולשי פייסבוק

מבחינת הגולשים מדובר ללא ספק בחידוש מבורך. תחילה, יוכלו הגולשים לקבל פידבקים מעט מהימנים יותר בנוגע למקומות בילוי, פאבים או עסקים שונים, באמצעות הכוכבים המהווים ממוצע דירוג של הגולשים. בנוסף, עד כה, הדרך היחידה להביע תמיכה או אי תמיכה בעמוד מסויים הייתה באמצעות כפתור ה-Like המסורתי אך החד-גוני, בו ניתן לקבוע אך ורק אם אוהבים את העמוד או לא. כמות הלייקים בעמודים המסחריים מעידה על כמה מדובר ומוכר העמוד, אך לא בהכרח מעידה על איכות או אהדה מצד הגולשים. שיטת הכוכבים לעומת זאת, מבוססת על אינטראקציה של הגולשים עם העמוד וחוות דעת שלהם, ובעידן בו פיייסבוק מנסה להיות פלטפורמה רצינית לאינפורמציה רלוונטית בזמן אמת הפיצ’ר הזה יכול לחזק את אמינות התכנים האיכותיים.

עמודים עסקיים

סימן השאלה הגדול סביב השינוי הצפוי הזה הוא כמובן עבור מנהלי המדיות החברתיות ובעלי הדפים העסקיים.

מצד אחד, מדובר בפיצ’ר חיובי ובולט לעין הרבה יותר ממספר הלייקים ומספר ה”מדברים על זה” שהם מדדים מספריים שלא תמיד יש להם משמעות מיידית עבור הגולש. כעת יוכלו עמודי פייסבוק להתרכז בפיתוח תו איכות וחיזוק הקשר עם הגולשים במקום להתחרות עם עמודים אחרים על כמות הלייקים, עיקרון שהיה נכון וחשוב בתיאוריה אבל יקבל משמעות חדשה בפועל.

גם הגולשים ירוויחו מכך, היות ומנהלי העמודים והעסקי םהשונים יהיו מחוייבים יותר אליהם ולרגשותיהם היות והשפעתם על הדירוג גבוה, וגם העמודים עצמם ירוויחו בזכות שיפור מתבקש בניהול העמוד, ואינטראקציה גבוהה ונכונה יותר עם הגולשים.

  כוכבים

מצד שני, ישנן גם הרבה סיבות בגללן המהלך הזה עשוי להיות כואב עבור עמודים עסקיים.

תחילה, הכוכבים הם קובעים ובולטים בעמוד, ובמקרים של דירוג נמוך, אין לעמוד ברירה אלא להשוויץ בעל כורחו בנתונים לא מחמיאים. בנוסף, אין לדעת האם הכוכבים הללו יופיעו גם בפיצ’רים נוספים של פייסבוק כמו בלייק-בוקס המופיע באתרים הקשורים לאותם עמודים, או בכל מקום אחר בו אתם מנסים לקדם את האתר שלכם באמצעות הטמעת קוד פייסבוק.  כמובן, לבעלי עמודים עם חמישה כוכבים לא תהיה בעיה במקרה הזה, אבל בואו נודה על האמת – לא לכל העמודים יהיה דירוג גבוה בהתחלה וכלל לא בטוח שגם בהמשך.

הרצון הזה מצד מנהלי המדיות החברתיות ובתי העסק ליצור לעצמם דירוג גבוה, עשוי להוביל גם למקרים של רמאויות, ושיבושים מכוונים של הדירוג, למשל על ידי בקשה מעובדים בחברה או בעסק לייצר אינטראקציות חיוביות עם העמוד, לשתול תגובות אוהדות פיקטיביות, ולדרג אותו בדירוג מושלם בדרך קבע.

כיום, בעלי עסקים יכולים במקסימום להכריח את העובדים שלהם לתת לייק לעמוד העסק, אבל הלייק הזה נבלע בין מאות ואלפי לייקים, ואין לו באמת משמעות גדולה מדי. תגובות ואינטראקציה שיקריות עלולות לשבש ולהטות לחלוטין את המשמעות והאמינות של הפיצ’ר הזה.

בנוסף, עמודים שלא מאפשרים לגולשים להשאיר הודעות ופרסומים על קיר העמוד עשויים להיתקל בבעיה. אם למשל גולש מבקש להתלונן על בעיה כלשהי מול העסק, האופציה היחידה שלו כיום היא להשאיר תגובה באחד הפרסומים של העמוד. פיצ’ר הכוכבים החדש יאפשר לגולש לוותר על התגובה ופשוט להעניק דירוג גרוע לעמוד מבלי לנסות לפתור תחילה את הבעיה מול מנהלי העמוד. הבעיה הזאת עשויה להיות תקפה גם לגבי כל שאר העמודים, במידה ומדובר בגולשים חסרי סבלות או עצבניים במיוחד.

כעת נסו לדמיין מצב בו אתם מנהלי עמוד עסקי כלשהו ונקלעתם למשבר מול הגולשים בעמוד שלכם בעקבות פרסום בעייתי או פוגעני כלשהו. פיצ’ר הכוכבים עלול לגרום מצב של מתקפת חוות דעת שליליות מצד גולשים על העמוד, מה שעשוי להוריד במהירות את דירוג העמוד ולקבור ברגע חודשים של מאמץ והשקעה בחיזוק באינטראקציה והקשר בין הגולשים לעמוד.

בשורה התחתונה, מדובר בפיצ’ר מעניין וצריך לחכות בסבלנו כדי לראות מה יהיו המאפיינים שלו וכיצד ישפיע על הגולשים ועל ניהול עמודים, עסקים ואפליקציות בפייסבוק.  מבחינת הגולשים הוא יכול רק להועיל, אך מבחינת מנהלי המדיות החברתיות תידרשנה שתי פעולות מרכזיות: הראשונה, ללמוד כיצד ניתן להשפיע על דירוג חיובי לעמוד וכיצד פועל כל העסק, והשניה, והקשה יותר, אשכרה ליישם את זה. בהצלחה לכולנו.

 מקורות: TechCrunch, HubSpot

תודה לשלום פרץ על הטיפ

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...