פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

מעצבים זיכרון: הכרזות הנבחרות מתוך התחרות של "יד ושם" (תמונות)

בכל שנה, מקיים אתר ההנצחה "יד ושם" בשיתוף עם משרד ההסברה והתפוצות, תחרות ליצירת הכרזה הממלכתית לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה. הנרשמים לתחרות לקחו חלק ביום עיון ביד ושם במהלכו ערכו סיור במוזיאון לתולדות השואה, האזינו להרצאות בנושא השואה באמנות והשתתפו בסדנאות שונות. לתחרות נרשמו מאות מעצבים, כשלכל אחד מהם השקפה משלו, היסטוריה משפחתית משלו, וזוית ראייה מעניינת המתנקזת לתוך כרזה.

כמצופה מתחרות בסגנון כזה, המערבת כל כך הרבה רגשות בנושא כה טעון, בין ההגשות של המועמדים אפשר למצוא רעיונות יצירתיים ביותר. הזוכה בתחרות היא הכרזה 'יער עדות' שעיצבה אירה גינצבורג, בוגרת H.I.T המכון הטכנולוגי חולון , במגמה לתקשורת חזותית ועיצוב גרפי. אירה תורמת באופן שוטף ופעיל לתרבות התוססת של ירושלים. לאחרונה זכתה בפרס הוקרה מארגון "לימוד" המיועד לעולים מרוסיה התורמים למדינת ישראל. בשנת 1998 הקימה אירה משרד מיתוג. עבודותיה זכו בפרסים והן מוערכות כעבודות מקצועיות, איכותיות, מקוריות וחדשניות.

אירה גינצבורג
אירה גינצבורג

מנימוקי השופטים לבחירת הכרזה הזוכה:

הכרזה מצטיינת בעיצוב גרפי נקי ורענן ובפשטות צנועה המעניקה דגש לנושא המורכב עמו היא מתמודדת. שמה של הכרזה "יער עדות" מייצר מרחב נושאי הנתמך ע"י דימויים וסמלים מוכרים ומופשטים כאחד. הכרזה מהווה מעין כתב עדות וכתב חידה בו זמנית. האם הדמויות המופיעות בקווי מתאר הן דמויות בשר ודם או דמויות רפאים המייצגות את הנרצחים בשואה? האם אלה דמויות הבורחות אל סבך יערות אירופה או יוצאות ממנו, כניצולות בתום המלחמה? נוף היער השחור העומד בחורבנו וכלל אינו ברור אם ישוב עוד ללבלב, מדמה ברקוד ובכך הופך היער עצמו לסמל הרצח המתועש, השולל את אנושיותו של הקורבן. העצים עצמם, עדים אילמים למראות התקופה מהווים כח פועל בזירת ההתרחשות ובכוחם להסתיר את המחפשים מסתור אך גם בה בעת לטשטש עקבות חיים של קורבנות השואה ובכך מהווים כח יוצר בעיצוב זיכרון השואה לדורות הבאים.

קליק לצפייה בכרזות הזוכות לשנת 2013
קליק לצפייה בכרזות הזוכות לשנת 2012

גיא טמם
גיא טמם

 

דרור מילקביץ – סטודיו שנורקל
דרור מילקביץ – סטודיו שנורקל

 

שי גולן
שי גולן

 

שני דהרי וליטל קרני
שני דהרי וליטל קרני

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...