פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

22 תמונות צבע נדירות ומצמררות שמתעדות את החיים בגטו לודז'

עבורנו, אלו שזכו להיוולד עשרות שנים אחרי מלחמת העולם השנייה כשלעם היהודי יש מדינה משלו בה הוא חי בביטחון ובשלווה יחסיים, מאוד לא פשוט לנסות ולדמיין כיצד נראו חייהם של היהודים אז, בגרמניה, פולין ושאר מדינות אירופה הכבושות בהן שלטו הנאצים. הסיפורים הרבים והתמונות המטושטשות בשחור לבן מנסים להעניק לנו חלון הצצה לתחושות ולאווירה הקודרת, אבל רק מי שהיה שם יוכל להבין באמת את הלך הרוח.

סדרת התמונות הבאה מספקת הצצה נדירה בצבע לחיים כפי שהתנהלו בין השנים 1940 ל-1944 בגטו לודז' שבפולין, הגטו השני בגודלו אחרי גטו ורשה. לכאורה, התמונות הצבעוניות הללו, שאת חלקן הגדול ביימו הנאצים כדי לשדר לעולם אווירת רוגע ושמחה שקרית, משדרות פסטורליות וחיי שגרה שלווים, אבל מתחת לפני השטח, או למעשה מעליהם, סבלו היהודים מיחס משפיל, עבודת כפיים קשה מנשוא, וכמובן גורל שחור ומשותף לרובם – ביקור באחד ממחנות ההשמדה הסמוכים.

גטו לודג' 1

גטו לודז' הוקם בתחילת 1940, חודשים ספורים לאחר שהגרמנים כבשו את העיר הפולנית בה התגוררו כמעט רבע מיליון יהודים. ביום הקמת הגטו, ולאחר ש-25% מהיהודים בעיר הצליחו להימלט ממנה, מנה הגטו מעל 160 אלף יהודים, מספר שהלך ותפח בהמשך לאחר שיהודים שגורשו מגרמניה וממקומות שונים באירופה נשלחו אליו.

הגטו שימש כאחד ממרכזי התעשייה הגדולים של הנאצים שניצלו את כוח העבודה הזול שברשותם. בהמשך, כאשר הצפיפות בגטו הלכה והתגברה, החלו הנאצים לדלל את האוכלוסייה בו על ידי "גירוש" עשרות אלפי יהודים היישר למחנות ההשמדה אושוויץ וחלמנו. ב-19 בינואר 1945, יום שחרור הגטו על ידי הסובייטים ולאחר מאמצי חיסול מוגברים מצד הנאצים לאורך החודשים שקדמו לסיום המלחמה, נותרו בגטו רק 877 יהודים, 12 מתוכם ילדים. בסך הכל, רק כ-10,000 מתוך 204,000 היהודים שעברו בגטו לודז' שרדו את המלחמה.

הנה התמונות המצמררות לפניכם:

גטו לודג' 3

גטו לודג' 4

גטו לודג' 5

גטו לודג' 6

גטו לודג' 7

גטו לודג' 8

גטו לודג' 9

המשך לעמוד הבא…

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...