פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

כשתמותו יכתבו לכם "קוקה קולה" על המצבה

 "היי צרכנים! שומעים קטע? מהיום על בקבוקי המשקה שלנו יופצו השמות הנפוצים בישראל. אתם תחפשו את השם שלכם כמו עדר, ותקנו כמה שיותר פחיות ובקבוקים! למה אתם מחכים?!". זה פחות או יותר, במילים אחרות, התמהיל הלא רשמי של "קמפיין השמות" החדש של קוקה קולה. כל הארץ מדברת על הקמפיין הזה, וכשאני אומר כל הארץ אני מתכוון לזה. כל הארץ.

בואו נדבר לרגע על המוצר. פעם אמרו שאין דבר כזה פרסום רע ואני פחות מסכים עם הטענה הזו. כי למשל, אי אפשר להגיד שלפני או אחרי צלחת חומוס באבו אדהם לא עולה הקונוטציה המפורסמת לאחד התחקירים המפורסמים בתולדות המדינה, תחקיר כלבוטק בו נמצאו חיידקי קולי צואתי בחומוס המפורסם. זה ללא ספק פרסום רע. דוגמא נוספת אפשר למצוא בריקול למאות ומיליוני מכוניות, הפאשלה במסגרתה נקראו מליוני בעלי מכוניות טויוטה לגשת למוסך בגלל פאק בייצור.

אולם, יש גם יוצאים מן הכלל, ויש פעמים בהן חברה המוכרת מוצרים שאינם בריאים ברמה עובדתית וידועה לכל, מצליחה לשדר לקהל עסקים כרגיל, בדיוק כמו במקרה של קוקה קולה, יצרנית המשקאות הגדולה בעולם. חברת קוקה קולה היא אלופת העולם בשיווק, ולעיתים קרובות מאד היא משתמשת בתותחי שיווק שגורמים לצרכן להתבלבל, גם אם לא באופן ישיר אלא בתת המודע. למה אני מתכוון?


כשחברה לוקחת חסות על אירוע הבריאות והספורט הגדול בעולם – האולימפיאדה – זה תורם רבות למותג. וכשכותרות כמו "קוקה קולה ופפסי יוציאו כימיקל מסרטן מהמשקאות"  מופיעות  בכל אתר אינטרנט כמה חודשים לפני האולימפיאדה, פחות מדברים עליה.. למה? זוכרים את תותחי השיווק? זאת בדיוק התשובה.

רז ציפריס

 קוקה קולה ביקורת

בואו נדבר לרגע על "ישראל ישראלי". ישראל ישראלי הוא צרכן ככל הצרכנים בעולם וגם הוא שבוי בקסמי השיווק של קוקה קולה. כדי להגיע לצרכנים במאסות גדולות, צריך ברוב הפעמים "לפגוע" במכנה המשותף הכי נמוך, שבמקרה הזה ניתן לכנות את הילד המפגר בשמו: "דקה של תהילה". איך עושים את זה? פשוט מניחים שמות של ישראלים על הפחיות והבקבוקים. והשיווק הוויראלי כבר יעשה את שלו. הקמפיין כמובן נחל הצלחה היסטרית. לא מפתיע. ממש לא.

ובכל זאת, בסופו של יום, כל בקבוק שנמכר מביא עמו סיכון להתמכרות למשקה לא בריא, לא מזין ושלא אמור להיות בתפריט של אף אחד מאיתנו, ועדין, כולם קונים וכולם רוצים להרגיש ולו לדקה אחת שהם מפורסמים, ושמתייחסים אליהם באופן אישי.

אני מכיר אישית אנשים שקידמו את הקמפיין הזה כחלק מהעבודה שלהם כמפרסמים ואין לי מילה אחת רעה להגיד עליהם כי הם עושים את העבודה שלהם. אבל אני יודע שבתוך תוכם הם יודעים שהרעל הזה, ולא משנה כמה הוא משווק נכון עם קונפטי ומסיבות ענק – הורג. ממש ככה.

כמובן, אי אפשר לקנח פוסט עצבני שכזה עם מעט הומור משובח. כמו לכל תופעה בסדר גודל כזה, גם לקמפיין של קוקה קולה הייתה השפעה מיידית על המצחיקולים של האינטרנט, והוא כמובן הוצף בממים ופרסומים בנושא הזה, אספנו עבורכם את המצחיקים ביותר (ולכל החכמולוגים – אנו מודעים שזה בעצם מפרסם את הקמפיין, אבל מה נעשה?? לא נפרסם את ההגיגים שלכם??). נשמח לשמוע את דעתכם בעניין, וכמובן, אם נתקלתם בשם שלנו, שלחו לנו! אנחנו מתים לבקבוק אישי!

 

Ron Zohar
רון זוהר
Lior Golbary
ליאור גולברי
תמיר לוגסי | חשבתם שקוקה קולה הבריקו?! הנה לכם מהדורה מיוחדת של נייר טואלט עם שמות של האקסים/אקסיות שלכם
תמיר לוגסי
מוטי אהרונוביץ
יוני ברק
יוני ברק
יואב רבינוביץ
יואב רבינוביץ'
Vitya Hripkov
ויטיה חריפקוב
משה בנימין | גם יאיר לפיד קיבל קולה עם השם שלו
משה בנימין
מושה פוטרבני

גאגים באמצעות תןגאג

RontheCli
nadav5
הקולות של פיראוס
שי פלאי
מתנובסקי
AmiRTheAh
J3itchPlease | ובינתיים בעזה
J3itchPlease

 

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...