פרסום קריאייטיב ותופעות רשת

מצמרר: תמונות בצבע מקיץ 1945 בברלין, רגע אחרי סיום המלחמה

ישראלים רבים שזכו לצאת למסע זיכרון בפולין, וביקרו במחנות העבודה והריכוז ובמחנות ההשמדה, מעידים תמיד על האוירה האפלולית והמיוחדת האופפת את המקומות הללו. גם אני ביקרתי בפולין, ובכל פעם שנשמעת כאן בישראל צפירת הזיכרון, היא לוקחת אותי אל אותו הרגע בו עמדתי בלב מחנה ההשמדה הדומם אושוויץ-בירקנאו, הקשבתי לשקט הרועם ולרוח הקרירה המנשבת בחוזקה, הרחתי את ריח האדמה הספוגה בדם, ובעיקר ניסיתי לדמיין את הסיפורים הרבים שהמבנים הדוממים שסובבים אותי מנסים לזעוק ולספר. ככה זה. כמעט 70 שנים אחרי המלחמה הנוראית, זה כל מה שנשאר.

לקראת סיום המלחמה, חוותה גרמניה הפגזות חוזרות ונשנות, כשעיר הבירה של הרייך השלישי, ברלין, חווה גם היא כמות נכבדת של פצצות. בסה"כ במהלך שש שנות המלחמה, חוותה העיר 363 מתקפות אויריות על ידי כוחות האויר של הצבא האדום ושל ארצות הברית, מתקפות שהרסו מבנים רבים בעיר, כולל כמה מונומנטים מרכזיים וחשובים כמו כנסיות, בתי כנסת ועוד.

סדרת התמונות הבאה, מציגה תמונות בצבע מקיץ 1945 בברלין, תמונות שמציגות עיר חבולה ומוכה, שטופת שמש, שהמבנים בה יכולים רק לנסות לזעוק ולהעיד על הזוועות שהתחוללו במלחמה באירופה, במדינה, ובעיר. התמונות מהפנטות בגלל כמות ההיסטוריה שהן מכילות, ובגלל שאנחנו בתור יהודים, יודעים כמה חבל שהתמונות הללו לא צולמו כמה שנים קודם, כמה שנים שהיו מצילות יהודים רבים ממוות.

תודה רבה לאמיתי טוויטו על איסוף התמונות. קליק כאן לתמונות נוספות שאסף אמיתי.

Color Photographs of Berlin in Summer of 1945 (1) Color Photographs of Berlin in Summer of 1945 (2) Color Photographs of Berlin in Summer of 1945 (3) Color Photographs of Berlin in Summer of 1945 (4) Color Photographs of Berlin in Summer of 1945 (5) Color Photographs of Berlin in Summer of 1945 (6) Color Photographs of Berlin in Summer of 1945 (7) Color Photographs of Berlin in Summer of 1945 (8)

באמצעות vintage everyday

לייק לפטריה בפייסבוק

תגובות
Loading...